اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

هرمزگان - بندرعباس  
چهارشنبه 09 تیر 1400

بدون شک جنوب ایران پر از مناطق زیبا و پر رمز و رازی که نظیر آن در هیچ کجای دیگر یافت نمی‌شود. شهر بندرعباس یکی از مناطقی است که به خاطر جاذبه های گردشگری زیادی که دارد همواره مورد توجه مسافران کشورمان بوده است. مردم خونگرم و مهربان جنوب و آثار تاریخی ارزشمند و بی شمار آن این سفر را برای شما بی مانند میکند.  

یکی از روستاهای زیبا و گمنام هرمزگان روستای باستانی بناب است. این روستا یکی از مناطقی است که به خاطر وجود چشمه ها و نخلستان های سبز و دلربای خود می‌تواند به یک مکان عالی برای گشت و گذار در سفر به جنوب مبدل شود.

درباره روستا

روستای بناب یکی از توابع بخش رویدر شهرستان بندر خمیر می‌باشد. زبان اهالی بناب اَچَمی یا اَچمی است که یکی از زبان های جنوبی میباشد. فاصله روستای بناب تا مرکز شهر حدود 95 کیلومتر است .

تعداد افرادی که در این روستا سکونت دارند 490 نفر است و این افراد در 135 خانواده زندگی میکنند.

شغل اصلی مردم روستا زراعت و کاش درختان خرما میباشد. خرما فراوانترین محصول کشاورزی این منطقه است.

وجه تسمیه

در گذشته نام روستای بناب در حقیقت بن آب بوده است و علت انتخاب چنین نامی این بوده که در سراسر این روستا چشمه های زیادی مشاهده میشود. بعدها نام روستا از بن آب به بناب تغییر شکل داد.

آب مورد نیاز برای کشاورزی و زمین های زراعی از آب این چشمه های جوان و شیرین تامین میشود.

پوشش گیاهی روستای بناب در هرمزگان

فراوان ترین پوشش گیاهی که در سرتاسر جنوب میتوان مشاهده کرد درختان نخل هستند. در تمامی شهر های جنوبی می‌توانیم نخلستان هایی را مشاهده کنیم که اغلب به صورت خودرو و به علت مساعد بودن شرایط رشد کرده اند.  

روستای بناب نیز پر از نخلستان های زیبا و قدیمی است. مهم ترین نخل های این روستا نخل های خنیزی، موصلی، خاصّویی، نغار و پروس خش هستند که این گیاهان با تعداد زیاد مانند یک هلال روستای بناب را در خود جای داده اند.

اهالی روستا این خرما ها را علاوه بر اینکه به شهرها و کارخانه های کشور میفرستند بلکه به کشور های دیگر نیز صادر میکنند. فروش این محصولات به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یکی از درآمدهای مهم مردم بناب است.

روستای بناب پتانسیل خوبی برای پرورش زنبور عسل و ماهی دارد و امیدواریم که در آینده به این روستای ارزشمند توجه بیشتری شود. بخشدار بخش رویدر با تاکید بر سرمایه گذاری بخش در بحث گردشگری روستای بناب اینگونه گفته است:  

ایجاد بازارچه عرضه صنایع دستی و محصولات فرهنگی، ایجاد سکو آلاچیق و اقامتگاه مورد نیاز برای پذیرایی از مهمانان در تپه های مشرف به نخیلات و رودخانه ها، ایجاد راه های دسترسی به نخیلات، ساخت جاذبه های مصنوعی همچون سد، استخر و افزایش حجم آبشارهای منطقه با ایجاد سدهای کوچک در برخی نقاط و برگزاری اردوهای گردشگری کوهنوردی از جمله برنامه ریزی های صورت گرفته برای تقویت بخش گردشگری منطقه است.

کوه شب  

در فاصله کمی از روستای بناب کوهی به نام کوه شب وجود دارد که با گویش محلی به آن کوه شو هم میگویند علت نامگذاری این کوه این است که به خاطر موقعیت جغرافیایی و نحوه قرارگیری، نور آفتاب به این کوه نمیخور و اکثر مواقع تاریک است.

در حوالی کوه شب جانوران مختلفی شامل آهو، بز کوهی، روباه، خوک، شغال، جوجه‌تیغی و خرگوش و پرندگانی مانند: عقاب، شاهین، بادخور، تیهو، فاخته و بلبل نیز زندگی میکنند.

جاذبه های گردشگری پیرامون روستای بناب

در قسمت جنوبی روستای بناب 2 کوه صخره ای بلند وجود دارند که چون این صخره ها دو لایه هستند در گویش محلی به آن دول لا پر گفته می شود و از جاذبه های گردشگری این منطقه هستند.

چشمه آبگرم گنو و حمام گله داری نیز در نزدیکی همین منطقه قرار دارند که حتما از آنها بازدید کنید.

اقامت در هرمزگان

برای اقامت در استان هرمزگان میتوانید لیست اقامتگاه های بومگردی پارسیان و لیست اقامتگاه های قشم را در سایت ویلاجار مشاهده کنید و قبل از سفر اقامتگاه مورد علاقه تان را رزرو نمایید.

دیدگاه کاربران


منیژه
منیژه
شنبه 20 اسفند 1401
توتاخانا مال شهر بناب آذربایجان شرقیه
اشکان
اشکان
چهارشنبه 19 مرداد 1401
شهر ما خیلی زیبا هست شهر رویدر
سیامک
سیامک
سه شنبه 16 آذر 1400
بناب یه روستا پلکانی خیلی قشنگ داره که بهش میگن توتاخانا
ALIREZA.A.A
ALIREZA.A.A
چهارشنبه 06 مرداد 1400
برعکس جاهای دیگه زمان رفتن به این روستا زمستان است و انارهای خیلی خوب پرآب و خوشمزه ای هم داره و مردمانی بسیار مهربان و مهمان نواز دارد.