اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل   ( جاده هراز )
دوشنبه 07 تیر 1400

یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های طبیعی کشورمان که در شهرستان پلور واقع شده است دره زمان است.  

دره زمان نام تنگه ای است است که در نزدیکی دماوند و در شهرستان پلور قرار دارد  

افرادی که به این دره سفر کرده اند میگویند که فضای این محل شباهت زیادی به تنگه واشی دارد. در این دره دقیقا مانند تنگه واشی یک رودخانه زلال جاری است که می‌توانید داخل آب آن شنا کنید. عمق این رود در برخی نقاط تا یک و نیم متر می‌رسد و شدت جریان زیادی دارد.  

در مورد این تنگه داستان ها و افسانه های زیادی وجود دارد. یکی از آن افسانه ها اینگونه نقل می‌کند که سالها قبل محلیان برای فرار از دشمنان و پنهان کردن گنج هایشان به این منطقه آمدند و تمام ثروت خود را زیر زمین دفن کردند.  

آب و هوای دره زمان

وجود این رودخانه به خاطر قطرات آبی که در هوا پراکنده می‌کند باعث سرد تر شدن هوای اطراف شده است به همین دلیل بازدید از این منطقه در فصل تابستان بسیار لذت بخش و خوشایند است.  

اما به دلیل کوهستانی بودن و وجود رودخانه شاید در پاییز و زمستان نتوانید سرمای هوا را تحمل کنید و به همین دلیل لذت کافی از فضای زیبای دره زمان نمیبرید.

آب و هوای دره زمان آنقدر دلپذیر و با طراوت است که سطح آلودگی در این ناحیه نزدیک به صفر است و از معدود مکان هاییست که می‌توانید در آن اکسیژن خالص و بدون هیچ نوع آلاینده ای تنفس کنید.  

بهترین فصل سفر 

تنها فصلی که می‌توان به دره زمان سفر کرد فصل تابستان است حتی در فصل بهار نیز هوای دره بسیار سرد و سوزان است و هرکسی تحمل رفتن به دره زمان در این هوا را ندارد. در فصل پاییز و زمستان نیز آنقدر بارندگی و یخبندان زیاد است که مسیر دسترسی به دره به طور کامل بسته است. پس بهترین کار این است که در تابستان از گرمای هوای شهر به این منطقه پناه ببرید و از هوای خنک و دلپذیر آن لذت ببرید.

ویژگی های دره

مسیر دره زمان ترکیبی از خشکی و آب است در برخی از نقاط مجبورید از بستر رودخانه عبور کنید به همبن دلیل حتما خیس میشوید و نیاز است که لباس راحت و مناسبی پوشیده باشید که در طی مسیر اذیت نشوید. 

بهتر است یک دست لباس اضافه هم با خود بیاورید تا اگر نیاز بود لباسهای خیس خود را تعویض کنید. در انتهای این مسیر یک آبشار مرتفع و بسیار دل انگیز وجود دارد که فقط افرادی که به طور کامل این مسیر را پیموده اند میتوانند آنرا ببینند.

دره زمان برای کمپ کردن و چادر زدن مناسب نیست به این علت که دشت یا مراتع زیادی برای کمپ کردن وجود ندارد و در شب ها هوا به قدری سرد میشود که نمی‌توان فضای دره را برای مدت طولانی تحمل نمود. از این جهت سفر به تنگه زمان باید یک روزه باشید و امکان اقامت در آن وجود ندارد.

دره زمان با وجود شباهت های که به تنگه واشی دارد اما هنوز به اندازه آن تنگه شناخته شده نیست و از همین رو فضای آن بسیار خلوت تر از تنگه واشی می‌باشد. اما در آینده این تنگه هم مانند بسیاری از مناطق دیدنی ایران شلوغ میشود و جمعیت زیادی از سراسر ایران برای بازدید از آن می‌آید به همین دلیل باید مراقب باشیم تا در این بازدیدها در فضای دره تخریبی صورت نگیرد و هیچگونه آلودگی ناشی از حضور انسان‌ها در این دره باقی نماند تا هم چهره طبیعت را زشت و آلوده کند و هم به محیط زیست لطمه بزند.

نکاتی که قبل از سفر باید به آنها توجه کنید

قبل از سفر به دره حتما از آب و هوای آن و وضعیت بارندگی در منطقه مطلع شوید تا لباس مناسبی برای سفر بپوشید.  

همچنین برای سفر به دره زمان پوشیدن کفش کوهنوردی یکی از لوازمیست که کمک می‌کند خیلی راحت از دره زمان عبور کنید. در عوض به هیچ وجه از کفش هایی که کفی سر دارند و باعث می‌شوند روی سنگ ها لیز بخورید استفاده نکنید.

از آنجایی که عمق آب در برخی از نقاط رودخانه در دره زمان زیاد میشود نباید به هیچ وجه موبایل، وسایل الکترونیکی، پول کاغذی و وسایل گران قیمت همراه داشته باشید. برای اینکه بتوانید این وسایل را همراه خود ببرید باید کیسه های ضد آب تهیه کنید و وسایل خود را با آنها بسته بندی نمایید. و سپس وسایلتان را درون کوله پشتی بگذارید تا دست هایتان آزاد باشد و بتوانید تعادل خود را در تمام طول مسیر حفظ کنید.

نحوه دسترسی

برای دسترسی به دره زمان باید از طریق جاده هراز به آن برسید، برای این امر  باید پس از پلور اولین دور برگردان به سمت تهران را وارد شوید و پس از طی مسافت اندکی زمانی که در سمت چپ خود یک جاده فرعی دیگر مشاهده کردید به سمت آن بپیچید. این مسیر شما را به سمت رودخانه لار می‌برد و در میانه آن یک پل سنگی وجود دارد که این پل سنگی به سمت دره زمان منتهی میشود. مسیر رسیدن به دره از تهران حدود 45 دقیقه طول می‌کشد.

اقامت در آمل

برای اقامت در آمل می‌توانید ویلاهای آمل و اقامتگاه های بومگردی آنرا در سایت ویلاجار ببینید. 

به شما توصیه می‌کنیم در مسیر جاده هراز از آبشار یخی نوا نیز دیدن کنید. روستای نوا و دشت آرزو نیز از مناطق دیدنی این منطقه اند.

دیدگاه کاربران


عزیزی
عزیزی
دوشنبه 18 مهر 1401
واقعا این منظره فوق العاده س
سهیل
سهیل
سه شنبه 16 آذر 1400
بهار بود که با گروه به دره رفتیم، یه جاهایی فشار آب خیلی زیاد میشد ولی خداروشکر مشکلی برامون پیش نیومد و خیلی بهمون خوش گذشت
تمیم زندگی
تمیم زندگی
دوشنبه 15 آذر 1400
فقط و فقط تابستان میشه برای تفریح رفت و از رودخونه استفاده کرد اونم یک روزه
جریان اب شدیده وبرای رد شدن حتما کفش مناسب داشته باشید
samaneh.paknejad
samaneh.paknejad
سه شنبه 16 شهریور 1400
عمق آب رودخانه یکسان نیست و در بعضی جاها عمق آب به یک و نیم متر هم میرسه، پس موقع راه رفتن و شنا کردن در رودخانه حتما این نکته رو در نظر بگیرید و مراقب باشید.
توصیه میشه که تو این سفر بچه همراه خودتون نبرید و اگر بچه همراهتون هست خیلی مراقبت کنید.
ykka 8894
ykka 8894
چهارشنبه 06 مرداد 1400
تنگه ای پر از آب که راهش نسبت به تنگه واشی سختتره و بدون تجهیزات نمیشه رفت با خودتون همه چی ببرید خصوصا کفش مناسب و برای آبتنی در تابستان بسیار کیف میده و آب و هوای خیلی خوبی هم داره.