اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل  
یکشنبه 21 خرداد 1396

آبشار یخی نوا (Nava) در مسیر جاده تهران به آمل (جاده هراز) و در استان مازندران واقع شده است. این آبشار در طول سال به کلی به صورت یخ زده است و فقط در فصل تابستان برای مدت کوتاهی آب از آن جاری می شود که جاری شدن این آبشار در فصل تابستان به قطورتر شدن آن در فصل زمستان کمک می کند. 

آبشار طبیعی نوا در محدوده روستاهای نوا و نیاک در جاده هراز، در بخش جنوبی آمل قرار دارد. این آبشار شگفت انگیز هشت متر ارتفاع و سه متر ضخامت دارد و محل قرارگیری آن در نزدیکی قله پر عظمت دماوند است. آبشار یخی نوا، از دو قسمت تشکیل شده که قسمت پایینی آبشار پانزده متر و قسمت بالایی آن هشتاد متر طول دارد و شیب آن در حدود هشتاد و پنج درجه است.

 قابل ذکر است که بر روی آبشارهای یخی از این نوع، سطح یخ صاف و یکدست نبوده و یخ ها بصورت قندیل های یخی بزرگی روی هم چیده شده اند و همین شیوه قرارگیری خاص قندیل ها از جمله ویژگی هایی است که بر زیبایی این آبشار می افزاید.

مسیر دسترسی به آبشار یخی نوا

برای دسترسی به آبشار یخی نوا پس از عبور از ده پلور و رسیدن به رستوران سالاری (خروجی لاریجان و رینه از کنار جاده هراز)، حدود دویست متر جلوتر خروجی ده نوا وجود دارد که در این جاده خاکی و آسفالته پس از طی حدود پنج کیلومتر از مسیر، به جاده باغ فرعی می رسیم که از این قسمت می توان به آبشار دسترسی پیدا کرد. 

دیدگاه کاربران


ندا
ندا
شنبه 06 آذر 1400
این آبشار فقط در مدت خیلی کوتاهی در تابستان به صورت مقدار کمی آب جاری میشه، در بقیه فصول سال کلا به صورت یخ زده است
مبین اسکندری
مبین اسکندری
یکشنبه 03 مرداد 1400
در فصل تابستان فقط کمی آب در کنارش جاری می شود آن هم فقط در ظهر که هر روز بر اثر تابش آفتاب آب بسیار کمی جاری می‌شود و در ساعت 4 بعد از ظهر دمای هوا به زیر صفر می‌رسد و یخ آب شده دوباره یخ می‌شود این آبشار همیشه یخ زده است خیلی جالبه.
zojanmarket
zojanmarket
چهارشنبه 12 خرداد 1400
آبشار یخی نوا از دو بخش تشکیل شده یکی 15 متر طول و دیگری 80 متر طول داره و شیب هم تقریبا 85 درجه هست.👌🏽
kiani_ali_reza
kiani_ali_reza
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
ما آبشار نوا را بالا رفتیم آبشار یخی با مسیر سنگی و بکر که کمتر کسی دستش به اینجا رسیده. از پایین که نگاه می کنید ظاهرا صعود راحتی هست اما خیلی مسیر سختی داره.
akbar
akbar
چهارشنبه 13 اسفند 1399
این یخ زدگی آبشار انسان رو مجذوب خودش میکنه بسیار زیباست. در تمام طول سال یخ زده ‌ست! و این از ویژگی های منحصر به فرد این آبشار است.
mohammad
mohammad
دوشنبه 13 بهمن 1399
برای رسیدن به آبشار یخی نوا باید کمی برفکوبی و کوهپیمایی کنید. صبح زود بهترین زمان برای رفتن به دیدن آبشار هست. 😍👌
hashemi
hashemi
یکشنبه 07 دی 1399
برای آموزش یخ نوردی و سنگ نوردی اینجا خیلی مناسب. باشگاه آزادی دوره های یخ نوردی برگزار میکنه که میتونید شرکت کنید.
mohammadsadegh_elhamii
mohammadsadegh_elhamii
دوشنبه 19 خرداد 1399
تابستان هم میشه رفت اما زیبایی این آبشار به زمستانش هست که یخ زده باشه در مجاورت روستای نوا در جاده هراز قرار دارد.