اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - کلاردشت   ( کلاردشت، روستای طویدره )
چهارشنبه 19 خرداد 1400

چند سالی است که یک مجسمه ساز ساکن روستای طویدره در کلاردشت استان مازندران مشغول به ساخت مجسمه‌ پادشاه بزرگ هخامنشی کوروش کبیر است. کوروش بنیان گذار و بزرگترین پادشاه سلسله‌ی عظیم هخامنشیان بوده که در حدود 550 سال قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کرده است. این پادشاه نامدار ایرانی در طول دوران حکومت خود آبادانی و عدالت را برای مردمان تحت حکومتش به بار آورد و اقدامات بی‌مانندی همچون بنیان گذاری و ثبت منشور حقوق بشر، آزاد کردن برده ها، احترام به همه ی ادیان و پایه گذاری نخستین امپراطوری چند ملیتی در جهان را برای اولین بار به ثمر نشاند. ایرانیان کوروش را «پدر» و یونانیانی که سرزمینشان به تصرف پادشاه خردمند ایران درآمده بود او را قانونگذار و عادل می‌نامیدند. منشور حقوق بشر کوروش که به عنوان نخستین منشور حقوق بشر در جهان شناخته می‌شود در موزه‌ای در بریتانیا نگه‌داری می‌شود و بارها توسط بزرگترین تاریخ دانان جهان برای علاقه‌مندان ترجمه و تفسیر شده است.

روستای طویدره که محل خلق این اثر هنری شکوهمند بوده، روستاییست با قدمت تاریخی بسیار زیاد. مکانی دور از آشوب‌ها و دغدغه‌های شهری، جایی برای بازیافتن آرامش از دست رفته‌ درون. صدای زیبای پرندگان و سکوت کوهستان تنها چیزیست که در این منطقه می‌شنویم. بیشتر خانه‌های روستا هنوز هم به سبک معماری اصیل و قدیمی با کاهگل ساخته شده‌اند. در این منطقه‌ی دل انگیز درختان سبز و مراتع بسیار چشم نوازی دیده می‌شود که کاملا جلوه گر طبع هنرمند مجسمه ساز و نقاش معاصر کشورمان شهرام گودرزی خالق اثر هنری مجسمه‌ی «کوروش کبیر» می‌باشد. شهرام گودرزی با پیروی از روح هنرمندانه‌ی خود و به منظور ساخت آثار هنری در ابعاد عظیم شهر تهران را رها و در روستای طویدره به یک خانه‌ی کوچک استیجاری نقل مکان کرد و با وجود مشکلات و تنگدستی های فراوان، باعشق و جنونی غیرقابل وصف به ساخت تندیس ها‌ی شکوهمند خود ادامه داد.  

کارگاه مجسمه سازی آقای گودرزی در روستای طویدره به بزرگترین جاذبه‌ی گردشگری در این منطقه تبدیل شده است. معروف‌ترین اثر هنری ایشان، مجسمه‌ی کوروش کبیر می‌باشد که ساخت آن از تاریخ اول مرداد 1395 آغاز شده و همچنان در حال تکمیل است. مجسمه‌ی ذکر شده از بزرگترین مجسمه‌های منطقه‌ی خاورمیانه به شمار می‌رود. طول مجسمه به 6 متر و وزن آن به 12 تن می‌رسد و با ابزارهای بسیار ساده‌ی مجسمه سازی در دستان هنرمند و پرتوان شهرام گودرزی جان گرفته‌است. طبق پیش بینی‌های او ساخت مجسمه که از جنس بتن آرمه می‌باشد تا 1 سال دیگر به پایان می‌رسد.

در مجسمه‌ی کوروش کبیر، تمامی نقش و نگارهای حک شده در سطح مجسمه بیانگر وقایع دوران حکومت کوروش و دستاوردهای ایشان می‌باشد. مجسمه تداعی گر لحظه‌ی ورود کوروش کبیر سوار بر اسب خود به شهر بابل است و طبق تحلیل بخش هایی از این مجسمه از زبان مجسمه ساز که برای بازدیدکنندگان ارائه می‌داد، بسیاری از طرح ها و شمایل حکاکی شده در اجزای مجسمه به داستان هایی از عدالت و دادگری کوروش اشاره دارند. این مجسمه به دلیل بزرگی و در عین حال ظرافت خود و در بر داشتن داستان هایی از تاریخ سرزمینمان در بافت و اجزای خود می‌تواند به یکی از شاهکارهای مجسمه سازی ایران مبدل شود.

شهرام گودرزی در یکی از صحبت‌های خود کوروش کبیر را این گونه توصیف می‌کند: 

کوروش کبیر اسطوره ای بود که می‌گفت هر انسانی قابل احترام است و حقوقی دارد، و هیچ کسی حق ندارد انسانی را که از خودش ضعیف تر است کنیز و برده خود کند. کوروش معتقد بود که همه‌ی مردم باید برای عدالت و درستکاری بجنگند نه از روی خشم و کینه. همچین وی کوروش را دادگری بزرگ و پادشاهی خردمند توصیف می‌کند که همه‌ی ایرانیان باید با مطالعه و تحقیق تاریخ ایران به عظمت و جلال آن پی ببرند.

در هنگام ورود به کارگاه مجسمه سازی شهرام گودرزی با تابلویی مواجه می‌شویم که روی آن این جمله درج شده است: «موزه تاریخ تمدن، داستان یک ملت شجاع، یک ملت نجیب، یک ملت بزرگ»

شهرام گودرزی که خود راهنمای موزه است، خود را «سرباز وطن»می‎‌‌نامد و با حوصله و عشق فراوان حقیقت پشت هر اثر را برای بازدیدگنندگان بازگو می‌کند و پرده از راز تاریخ نگاره‌های خود برمی‌دارد. کارگاه مجسمه سازی که اکنون به موزه‌ای برای بازدید عموم مردم مبدل گشته است در روستای طویدره کلاردشت و در خیابان بلوط قرار دارد.  

گردشگران با علاقه‌ی فراوان و چشم‌های پر شور خود پای صحبت های دلنشین مرد مجسمه ساز می‌نشینند و او را با دل و جان ستایش می‌کنند.

شهرام گودرزی در طی صحبت‌های خود به یکی از دعاهای کوروش کبیر برای مردمان پارس اشاره می‌کند. دعایی که بدین شرح است:

خداوندا اهورا مزدای بزرگ آفریننده این سرزمین بزرگ، سرزمینم و مردمم را از دروغ و دروغگویی به دور بدار.

این هنرمند معاصر کشورمان در پیرو رهنمودهای پدر ایران، تنها راه نجات بشر را راستی و صداقت می‌داند.

وی در اثر «عدالت اجرا می‌شود» به بیان این مفهوم پرداخته است. این اثر از چوب درختی به نام «آزاد» ساخته شده‌ و در این مجسمه که جلوه گاه تمام مردم ایران است، از دل چوب پوسیده و رو به نابودی، روح پرتوان ایران را نمایش داده شده که زنجیرهای دروغ و بردگی را پاره می‌کند و با در دست گرفتن نیزه‌ی عدالت، قلب اهریمن دروغ را نشانه گرفته است.  

از دیگر آثار او می‌توان «نبرد پهلوانان با اژدها» که قبل از ساخت مجسمه‌ی کوروش کبیر، مهمترین اثر وی بوده را نام برد.

 شهرام گودرزی، در پاسخ به جمعی از بازدیدکنندگان که از وی در مورد چگونگی تحمل رنج و سختی حاصل از فقر و امکانات کم برای خلق آثار هنری در روستا می‌پرسیدند پاسخ داد که عشق و ایمان به ملت بزرگ ایران که میدانند چگونه می‌توانند راه خود را به سمت عشق و عدالت باز کند به او قدرت ساخت چنان اثر عظیمی را داده است.

طبق گفته های اطرافیان وی چندین سال از عمر خود را به ساخت این مجسمه مشغول است بدون اینکه لحظه‌ای از کارگاه خود خارج شود. و با وجود محرومیت از حمایت های مالی و اقدام به تخریب عمدی توسط برخی افراد ناشناس همچنان با انگیزه و علاقه‌ی فراوان ساخت مجسمه را به طور شبانه روزی ادامه می‌دهد.

سایر جاذبه‎‌های گردشگری کلاردشت

اگر به شهر خوش آب و هوای کلاردشت در استان مازندران سفر کردید علاوه بر بازدید از موزه‌ی بی‌نظیر شهرام گودرزی در روستای طویدره به سایر مناطق گردشگری و خوش آب و هوای آن از جمله علم کوه، مرداب دیوک و دریاچه ولشت نیز سری بزنید.

اقامتگاه مناسب

در طی سفر خود به شمال کشور نگران یافتن اقامتگاه مناسب نباشید، بهترین ویلاهای اجاره ای در کلاردشت را در سایت ویلاجار ببینید و برای اقامت شبانه رزرو کنید.

دیدگاه کاربرانجمعه 24 دی 1400
درود بر تو
درود بر شرفت
درود بر غیرتت
زنده باد ایران و ایرانی
درود بر مردم مازندران که چنین بزرگواری را در بین خود جای داده اند.
درود بر مردم نجیب مازندران
بنده از شیراز و استان پارس مهد فرهنگ و تمدن ایران کهن درود می فرستم به همه ی ایرانیانی که دوستدار فرهنگ و هنر ایران باستان هستند.
حتما برای بوسیدن دستهای استاد شهرام به کلاردشت خواهم رفت.

شنبه 18 دی 1400
درود بر شرفت استاد گودرزی
شهرام براتی
شهرام براتی
دوشنبه 13 دی 1400
درود بر شرفش. واقعا سرباز فداکار میهن است . واقعا داره همان راهی را میره که فردوسی رفت

یکشنبه 28 آذر 1400
استاد گودرزی هنرمند مردمی و بزرگی است
رضا
رضا
چهارشنبه 17 آذر 1400
شهرام گودرزی هنرمند بزرگیه که برای تاریخ و تمدن ایران کار فوق العاده با ارزشی انجام میده

چهارشنبه 26 آبان 1400
دمت گرم شهرام گودزی عزیز بالاخره یک نفر به فکر کوروش بود
محمد
محمد
شنبه 22 آبان 1400
عالیست
کورش پدر ما ایرانیان است اما به دست فراموشی سپرده شده
ناصر
ناصر
سه شنبه 11 آبان 1400
دراین راه ایزددانا،تورایاری خواهدکرد،وآن روزکه دورنیست ،ابلیس هایی که به این اثرهنری لطمه واردنموده راازروی سطح این کشورپاک اهورایی خواهدزدود،به امیدازبین رفتن شیاطین ،وطلوع دوباره ی نوراهورایی
reza
reza
سه شنبه 27 مهر 1400
به امید اینکه هر چه زودتر این اثر هنرمندانه استاد به اتمام رسد و در بهترین نقطه ایران (فرودگاه بین المللی ایران) نصب گردد.
با آرزوی خَلق و دیدن اَثَرهای جدیدِ اُستاد گودرزی
رضا زندی
رضا زندی
سه شنبه 27 مهر 1400
درود وسپاس گرمِ اهالی کرمان از دلِ کویر ایران زمین به اُستاد شهرام گودرزی عزیز.
جاوید ایران
پاینده آرمانهای کوروش
برقرار ایرانی
مسئولین محترم ایرانی، لطفا حمایتش کنید.
بهرام بیضایی
بهرام بیضایی
چهارشنبه 06 مرداد 1400
این مجسمه در حال ساخت است و هنوز مکان مشخصی ندارد که توسط هنرمند اصیل کشورمون شهرام گودرزی ساخته شده است.
حسن معیری
حسن معیری
جمعه 18 تیر 1400
چو ایران نباشد تن من مباد
برین بوم و بر زنده یک تن مباد

پایدار باشی گودرز هنرمند
حسن معیری
حسن معیری
جمعه 18 تیر 1400
درود بر انسانهای شریف و گرانمایه و درود بر بزرگ مرد ایران زمین جناب شهرام گودرزی
مایه ی مباهات و افتخار است که چنین هنرمندی در سرزمین پر شکوه ایران زندگی می کند و چنین آثار با شکوهی از دلاور مردان و پادشاهان دادگر ایرانی می تراشد احساس غرور و شوقی همراه با بغض در انسان بوجود می آورد خداوند دادار نگهدارت باشد مردبزرگ اسطوره ی دوست داشتنی
علیرضا شیرازی
علیرضا شیرازی
چهارشنبه 26 خرداد 1400
درود بر همت و انگیزه و پشتکار ا.گودرزی حتما برای تشویق و بازدید از این اثر و خالق اثر خواهم رفت.