اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - کلاردشت   ( روستای پیشنبور )
سه شنبه 17 مرداد 1396

کلاردشت مازندران مملو از جاذبه های طبیعی می باشد. یکی از این جاذبه های منحصر به فرد و بسیار زیبا در این منطقه مرداب دیوک کلاردشت است. قطعا این دریاچه از بهترین مکان های کلاردشت است و جزو ناشناخته ترین و سحرانگیزترین مناطق ایران می باشد. دریاچه خزه ای کلاردشت بین مرداب های ایران نمونه است. این دریاچه خزه زده که آن را با نام دیوک پله چشمه یا دریاچه خزه ای جنگلی پیشنبور می شناسند، در جنگلهای اطراف پیشنبور کلاردشت خودنمایی می کند.

مناطق شمالی ایران مملو از مرداب ها و دریاچه های گوناگون است که این مرداب اسرارآمیز یکی از آن ها می باشد. از چگونگی به وجود آمدن این دریاچه خزه ای هیچ فردی تحقیق و بررسی انجام نداده و همچنان چگونگی تشکیل این مرداب در ابهام قرار دارد. اما اهالی این منطقه بر این باورند که چشمه ای بزرگ وسط دریاچه قرار دارد که عمق این چشمه باعث تشکیل دریاچه خزه ای شده است. رنگ سبز مرداب دیوک به علت ریزش خزه های موجود بر روی درختان است که مستقیم روی آب آن ریخته میشود. رنگ سبز ایجاد شده در سطح و در لایه های این دریاچه به چشم می خورد که موجب شده همچون مردابی سبز رنگ دیده شود. البته در قسمت شرقی دریاچه مردابی بزرگ به همراه چند چشمه، قرار دارد. بعضی از بومیان این محله خیال بافی هایی میکنند و میگویند این جنگل دارای جن و ارواح است و دریاچه خزه ای، تشکیل شده از اشک روح سرگردان جنگل تشکیل شده است.

با پیاده روی در میان درختان سر به فلک کشیده و انبوه، فضایی مه آلود و خزه هایی که به طور خاصی به سنگ ها چسبیده اند و با شنیدن آواز پرندگان به این مرداب زیبا می رسید. مناظر اطراف دریاچه خزه ای کلاردشت همچون لوکیشن فیلم‌های معما گونه و علمی تخیلی است که قهرمان فیلم از بین جنگلی مه آلود و وهم انگیز با انبوهی از درختان تنومند می گذرد و با عبور از میان صخره های خزه ای و بوته‌ ها به مردابی می رسد که سطح آن را خزه های سبز احاطه کرده اند.

اطراف این دریاچه اسرارآمیز که میان انبوهی از شاخ و برگ های درختان قرار گرفته، تعداد زیادی درخت تنومند و سربه فلک کشیده رشد کرده اند و تنه پوسیده درختانی در دریاچه وجود دارد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. علت پوسیده شدن بعضی از درختان این مرداب به احتمال زیاد، رویایی رطوبت و نم بالای منطقه است.

جنگل این منطقه زیبا و سرسبز، انبوه و پر از درخت و گیاهان متنوع است، به نحوی که نور خورشید به سختی به زمین می رسد. صدای آواز دلنشین و کوکو پرندگان در میان درختان انبوه به گوش میرسد و حس بی نظیری به انسان می دهد.

اگر هنگام آمدن به این جنگل سرو صدا نداشته باشید و موجب وحشت و ترس حیوانات نشوید و آنها را از زیستگاهشان نرانید، می توانید آهو، روباه، سنجاب و غیره ... تماشا کنید.

رفتن به این منطقه به تنهایی توصیه نمیشود چراکه  احتمال دارد با حیوانات خطرناکی همچون خرس، ببر، گرگ غیره... مواجه شوید و یا به خاطر شبیه بودن بیشتر نقاط جنگل گم شوید و مسیر را پیدا نکنید؛ پس در حد ممکن سعی کنید شب را بدون برنامه ریزی و با تعداد نفرات کم در آن منطقه سپری نکنید.

کلاردشت در فصل بهار بسیار جذاب و توریست پذیر است. این منطقه بیشتر اوقات سرسبز و زیباست اما در اواسط پاییز رنگ های زیبایی به خود می گیرد و طبیعت چهره دیگر خود را نشان می دهد. در فصل هزار رنگ پاییز درختان با برگ های نارنجی و زرد و قرمز جذاب تر می شوند و با دیدن این همه زیبایی سرمای هوا احساس نمی شود. در فصل تابستان اما مرداب کم کم زنده می شود و بیشتر گردشگران را به سوی خود فرامی خواند. فصل زمستان برای آمدن به مرداب دیوک مناسب نیست و ممکن است بارش های بی وقفه شیرینی سفر را از انسان سلب کند.

آرامش بی نظیر دیوک گردشگران را برای آمدن دوباره به این مکان مصمم تر از قبل می کند.

از جاذبه های اطراف دریاچه پیشنبور کلاردشت می توان به رودخانه پیشنبور و آبشار پیشنبور اشاره کرد که این منطقه را بسیار دلپذیر و خواستنی کرده اند. جنگل نوردی در اطراف این منطقه از کلاردشت، نیز از تفریحات جدانشدنی آن می باشد.

به راستی که این منطقه زیبا وصف ناپذیر می باشد و تنها جمله ای که می توان درخور آن گفت این است که مرداب دیوک قسمتی از بهشت گمشده کلاردشت است.

برای سفر به مرداب زیبای دیوک بهتر است با تور یا راهنمای مناسبی همراه شوید زیرا پیمایشی نسبتا طولانی دارد و نیاز به افراد باتجربه است.

اگر قصد اقامت در محدوده دریاچه خزه ای را دارید، میتوانید یک ویلا در شهر کلاردشت رزرو نمایید تا به مشکلاتی که در حیاط وحش آنجا وجود دارد برخورد نکنید. اگر هم تمایل دارید در مناطق دیگر کلاردشت اقامت کنید، می توانید با رزرو ویلا در کلاردشت سفر خود را کامل کنید.

اگر هم میخواهید در این مکان رویایی اقامت کنید می توانید با کمپ زدن کنار مرداب، البته به همراه گروه حرفه ای طبیعت گردی و با احتیاط کامل، شب را به صبح برسانید و صبح هنگام با شنیدن آواز پرندگان از خواب بیدار شوید و با دیدن مه رازآلودی که فضا را پر کرده بیش از پیش مجذوب طبیعت زیبای دریاچه خزه ای کلاردشت شوید.

توجه داشته باشید که در طی مسیر روستا تا دریاچه دیوک پله چشمه، ماشین سواری معمولی را نمیتوان برد و حتما باید از خودرو آفرود یا شاسی استفاده کرد و مسیر پیاده روی آن به دلیل شیب بسیار تند به شدت سخت و طاقت فرسا است. اگر هم ماشین شاسی ندارید نگران نباشید چرا که بومیان آن منطقه وسایل نقلیه مناسبی برای رفتن به دریاچه جنگلی دارند و شما را با دریافت مبلغی به عنوان کرایه به آنجا می برند.

اگر شب در نزدیکی دریاچه چادر زدید، تا حد امکان خود را بپوشانید زیرا مارهای خطرناک و سمی که در این منطقه وجود دارد موجب دردسر شما می شوند. هرگز با پای برهنه و بدون کفش بر روی چمن ها قدم نزنید چون اطراف دریاچه پر از گیاه گزنه می باشد، با وجود اینکه گزنه برای بدن مفید می باشد اما زمانی که با پوست تماس پیدا کند تا یک الی دو دقیقه دردناک است و کمی هم ورم می کند.

از قارچ هایی که در این جنگل روییده اند هرگز نخورید زیرا سمی هستند و اصلا به آنها دست هم نزنید.

پیشنهاد می کنیم در این طبیعت گردی وسایل و لوازم اضافه نداشته باشید و سبک سفر کنید. از کفش پیاده‌ روی که برای جنگل نوردی هم مناسب است استفاده کنید و یک کوله پشتی به همراه چادر مسافرتی، داروهای شخصی‌، لباس اضافه و از همه مهم تر یک دوربین عکاسی یا گوشی دوربین دار حتما به همراه داشته باشید تا بتوانید از صحنه های شگفت آوری که با آنها مواجه می شوید، تصاویر زیبا و خاطره انگیزی ثبت کنید.

مسیر رفتن به دریاچه خزه ای پیشنبور

از تهران یا کرج به جاده چالوس رفته سپس از دوراهی مرزن آباد وارد جاده کلاردشت شوید و یا بعد از ورود به شهر چالوس به سمت عباس آباد حرکت کنید سپس از جاده جنگلی عباس آباد - کلاردشت، وارد روستایی بنام پیشنبور شوید. از آنجا وقتی وارد جنگل پیشنبور شدید، حدود 4 کیلومتر پیاده روی می کنید و به چشمه دیوک می رسید .

دیدگاه کاربران


hosseinkarimis.s67
hosseinkarimis.s67
یکشنبه 29 فروردین 1400 ساعت 11:29

من رفتم این مرداب رو دیدم از تهران تا کلاردشت حدود 4 ساعت راهه به رفتنش می ارزه خیلی زیباست.


loveseeker_emi
loveseeker_emi
یکشنبه 24 اسفند 1399 ساعت 15:42

اینجا پر از حس خوبه،😍 مخصوصا فصل بهار.. وقتی مه آلود میشه که دیگه حرف نداره. این مرداب بین جنگلهای کلاردشت قرار داره و حتما فصل بهار به دیدن این جادوگر طبیعت برید.


mehdi
mehdi
یکشنبه 03 اسفند 1399 ساعت 10:44

مرداب دریوک یا دیوک یکی از بهترین جاهای که در طول عمرم سفر کردم بسیار عالیست، واقعا با روح و روان آدم بازی میکنه 👌👌🙏🙏


jahani
jahani
شنبه 04 بهمن 1399 ساعت 10:41

تلفظش به صورت DIUK هست تصاویری فوق العاده زیبایی میتونید در کنارش ثبت کنید. حتما برید.


reezu
reezu
چهارشنبه 26 آذر 1399 ساعت 13:02

پیاده روی در جاده جنگلی و سپس رسیدن به مرداب دیوک و مناظری که در جنگل میبینید اصلا یادتون نمیره. حتما به کلاردشت برید و از نزدیک ببینید.


poshak_mohseni
poshak_mohseni
پنجشنبه 06 آذر 1399 ساعت 10:40

مرداب دیوک در کلاردشت هست و تلفظ درستش دریوک است که در روستای پیشنبور قرار داره. انتهای یه کوچه سمت راست دقیقا کوچه تموم میشه بقیه مسیر رو با آفرود باید بری.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار