اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - لواسان  
سه شنبه 31 فروردین 1400

با شنیدن نام لواسانات ناخودآگاه تصویری از ویلاهای لوکس و باغات و آب و هوای مطلوب و دلچسبش در ذهن تداعی می شود و کمتر کسی با روستاهای گردشگری این منطقه و آبشارهای آن آشناست. یکی از روستاهای لواسان کوچک واقع در بخش لواسانات و شهرستان شمیرانات، روستای کُند بالا یا کند علیا است. این روستای توریستی که در شمال شرقی استان تهران در فاصله 46 کیلومتری شهر تهران قرار دارد، دارای کوچه باغ های دیدنی، باغ های زیبا و سرسبز، آبشارهای خروشان، موقعیت کوهستانی ویژه است و منابع غنی آب و جریان نهرهای جاری داخل باغات روستا به آن طراوت و سرسبزی خاصی بخشیده که توجه هر تماشاگری را به سوی خود جلب می‌کند همه این پتانسیل های با ارزش، کند علیا را به مقصدی مناسب برای تفریح یک روزه اهالی تهران تبدیل کرده است.

کند علیا به عنوان یک جاذبه طبیعی در فاصله 38 کیلومتری سمت شمال شرق استان تهران قرار گرفته است. در کل روستای کند با جمعیت 1700 نفر از دو بخش علیا و سفلی (بالا و پایین) تشکیل شده که همانند نامشان کند علیا در بالا دست و کند سفلی در پائین دست قرار گرفته اند. حدود 80 درصد مردم کند در روستای کند علیا و ما بقی جمعیت در روستای کند پایین زندگی می کنند. ارتفاع متوسط روستای کند علیا از سطح آب های آزاد تقریبا به 2050 متر می رسد.

یکی از دیدنی های روستای کند علیا، آبشار ناران است که یکی از آبشارهای دائمی استان تهران می باشد و در فاصله نزدیکی از روستا واقع شده است. جریان دائمی این آبشار باعث ایجاد شیارهای زیبایی روی صخره‌های سنگی شده و تماشای آن را برای گردشگران دیدنی تر می سازد.

افرادی که اهل آب تنی هستند، میتوانند سری به آبشار کفترلو در فاصله 700 متری لواسان کوچک در کنار آبشار ناران که با ارتفاع 12 متر و در ارتفاع 2286 متری از سطح دریا واقع شده بزنند. این دو آبشار در دره های سرسبز شمال روستای کندعلیا مقصدی جذاب برای طبیعت دوستان می باشند.

با رسیدن به روستای کند علیا می توان مسیر 6 کیلومتری روستا تا آبشار را با پای پیاده طی کرد و یا از طریق خودرو از جاده خاکی از بین باغ های باصفا و سرسبز گیلاس و آلبالو و سیب به محل آبشار رسید.
مسیر جاده خاکی به طرف آبشار کفترلو یک جاده باریک است که شرایط نسبتا خوبی دارد، اما در برخی نقاط دست اندازهای آزار دهنده ای وجود دارند که ممکن است به خودرو آسیب وارد کند.

پس از حدود 30 دقیقه به ابتدای مسیر پیاده روی آبشار میرسید. این محدوده در مجاورت آبشار، متاسفانه از دست ویلاسازی در امان نبوده و ساخت سازهای زیادی صورت گرفته است. از انتهای جاده تا محل آبشار مسیری 15 دقیقه ای است. ارتفاعات آبشار کفترلو حدود 10 متر ارتفاع دارد و در قسمت پایین آن یک حوضچه کوچکی شکل گرفته است.

 

تاریخچه روستای کند علیا

در این روستا چنیدن آثار باستانی مانند قلعه پیرزن، تپه های گوشواره، بقعه امام زاده محمد شعیب، تپه تاریخی شیر تازه، و جوهک دیده شده که نشان دهنده قدمت طولانی آن است. قدمت کند علیا به ابتدای شکوفایی اسلام برمی گردد. همچنین روستای کند پایین یا کندسفلی نیز قدمتی بیش از چند صد سال دارد.

 

مسیر دسترسی به روستای کند علیا و آبشار

ابتدا به شمیرانات، شهر لواسان و لواسان کوچک و سپس از آنجا با کمک افراد محلی به روستای کند علیا بروید. از روستا نیز برای دسترسی به آبشار کفترلو، بلوار اصلی روستا را تا انتهای آن ادامه دهید تا به خیابان آبشار با همین نام برسید. این خیابان مستقیما گردشگران را به سوی جاده آبشار راهنمایی می کند. از انتهای این خیابان به بعد مسیر خاکی می شود. مسیر با با پای پیاده حدود یک ساعت و سی دقیقه و به وسیله خودرو تقریبا نیم ساعت طول می کشد. در انتهای جاده خاکی خودرو را پارک کرده و از مجاورت رودخانه و در خلاف جهت آن حرکت خود را آغاز کنید. سپس بعد از 15 دقیقه پیاده روی، به این آبشار دوست داشتنی و کوچکی به نام ناران خواهید رسید. سپس از این آبشار هم عبور کرده و در مسیری با شیب تند به طرف بالا رفته تا آبشار کفترلو مقابل شما ظاهر شود و اوقات خوشی را در کنار این آبشار رقم بزنید.

یکی دیگر از دیدنی های نزدیک به روستای کند سفلی و کند علیا، مزرعه پاونک در 3 کیلومتری روستا و در ارتفاعات ساکا می باشد که با پوشش طبیعی گیاهان مرتعی و گل‌ها از جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می روند.

 

سفر به روستای کندعلیا

این ده زیبا در فصل تابستان آب و هوایی معتدل و در فصل زمستان آب و هوای سرد دارد. پس بهترین زمان سفر به کند علیا در بهار و تابستان می باشد. در صورتی که تیرماه به روستای کند علیا بروید با گذر از جاده این روستا بی شک محو تماشای درختان گیلاس و آلبالو، باغ‌های سرسبز و انبوه دیگر میوه های آنجا خواهید شد.

توجه کنید در هنگام قدم زدن در باغات این روستا و مناطق مجاور به درختان آسیبی نزده و نیز از ورود بدون اجازه به فضای داخل باغ جدا خودداری نمایید.

معمولا هنگام عصر و پیش از غروب آفتاب باغ‌دارهای روستا محصولات باغ‌هایشان را برای فروش و عرضه به داخل روستا آورده و می‌توانید از میوه های درجه یک آنها با قیمت مناسب خرید کنید.

اگر به این منطقه سفر کردید میتوانید از جاذبه های دیگری همچون دریاچه چشمه دیو آسیاب و دشت هویج دیدن کرده و برای اقامت شبانه نیز میتوانید اجاره ویلا در لواسان را از سایت ویلاجار انتخاب کرده و اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو کنید.

 

دیدگاه کاربران


hdyhmwswy39
hdyhmwswy39
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 ساعت 16:17

کندعلیا و آبشارش خیلی خوبه میشه کنار آبشار نشست و ساعت ها به استراحت پرداخت این روستا نزدیک افجه واقع شده.


alaleh37
alaleh37
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400 ساعت 15:06

دوستداران گل و طبیعت و کسانی که عاشق آب و هوای خنک هستند حتما تابستان سری به این روستا و آبشار کفترلو بزنند. مجموعه آبشارهای کندعلیا عالیه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار