اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - کرج  
پنج شنبه 09 مرداد 1399

روستای برغان از زیباترین و توریست پذیرترین روستاهای البرز است که علاوه بر طبیعت سرسبز و آب وهوای مطبوع، خوردنی‌های خوشمزه ای برای گردشگران به ارمغان می آورد. از خوراکی های معروف این روستا می توان به کشک، لواشک و آلوچه اشاره کرد. اما بستنی خوشمزه ای که در این روستا تهیه  میشود خود به تنهایی جاذبه ای برای توریست پذیر بودن برغان است. بستنی همواره از خوردنی های دوست‌داشتنی و محبوب است و در نقاط مختلف ایران با روش های متفاوت و مواد اولیه متنوع درست می شود. در شمال با میوه های له شده یخی، در خراسان جنوبی به صورت کف یا کفبیخ درست میشود، در جنوب از شیرگاو میش تهیه می شود و در اصفهان به نام حسرت الملوک آن را می شناسند. اما در روستای برغان بستنی هنوز به روش سنتی تهیه می شود که فقط در یک مغازه به نام بستنی گل و بلبل سرو میشود.

این بستنی از شیر محلی در این روستا تهیه می شود طعم دلچسبی دارد و بین گردشگران این روستا محبوب است.

بستنی معروف برغان، بستنی گَلِه یا بستنی گلدار نام دارد و روش تهیه آن به صورت سنتی میباشد و همراه با آلوچه برغان سرو می شود.

اولین کسی که این بستنی را تولید کرد فردی به نام آقای مجید گلدار بود.

طبق گفته او ترکیبات بستنی گله شامل شکر، شیر محلی گوسفند و گاو، سرشیر، گلاب ناب ایرانی، خامه و ثعلب و زعفران میباشد و در زمان تولید آن نباید حتی قطره ای آب وارد بستنی شود. اما یک فرمولاسیون مخصوصی برای این بستنی محفوظ است و آن را مطرح نمی کند.

مجید گلدار مواد سازنده بستنی را با هم ترکیب می کند و در بشکه گالوانیزه میریزد و با تکان های فراوان به وسیله پارویی که از جنس چوب گردو است، بستنی را به عمل می آورد. این فرایند به مدت چهار ساعت طول می کشد و در طول این مدت تشتی که داخل آن یخ است در زیر بشکه قرار داده میشود.

طبق گفته آقای گلدار این بستنی به این شکل نیز تهیه میشود که در آن از برف، شیره یا شهد قند استفاده می شود.

آلوچه برغانی نیز به روش محلی تولید می شود و روی بستنی ریخته میشود و طعم دلچسب و منحصر به فردی به بستنی می دهد.

زمانی که هوا گرم میشود، بازار بستنی گلدار یا بستنی گل و بلبل برغان رونق بسیار خوبی میگیرد و گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند.

بستنی گله برغان به ثبت ملی رسیده و همه مراحل آن از صفر تا صد با دست انجام می شود و از ماشین بستنی سازی استفاده نمی شود؛ به همین دلیل است که این بستنی در کشورهای دیگر نیز طرفداران زیادی دارد و جایگاه جهانی پیدا کرده است.

مجید گلدار می گوید:

50 سال قبل زمانی که نوجوان بودم از برف و شیره خرما، بستنی درست میکردم و آن را با مبلغ یک قران و دوزار به فروش می رساندم و اما الان توریست های زیادی به برغان می آیند تا طعم بستنی گله را تجربه کنند. اینجاست که رویای 50 سال قبل من تحقق یافته و در شبکه های داخلی و خارجی زیادی این خوراکی خوشمزه مطرح شده است.

بستنی برغان هیچ شعبه دیگری ندارد و پیشنهادهای زیادی برای جابه جایی و گسترش این مغازه به برج میلاد و مراکز تجاری دیگری در اصفهان، تهران، کیش و مشهد شده است، اما آقای گلدار ترجیح میدهد در همین روستا فعالیت خود را ادامه دهد.

بستنی گل و بلبل نه تنها یک خوراکی نیست بلکه نماد فرهنگ ایرانی و آداب و رسوم گذشتگان است و به گفته مجید گلدار از صنایع دستی برغان محسوب میشود.

وی می کوشد که این سنت ارزشمند که در رونق و توسعه گردشگری بسیار موثر واقع شده را حفظ کند.

دیدگاه کاربران


فرناز
فرناز
چهارشنبه 24 آذر 1400
تو تابستون فالوده های برغان حرف نداره، تازه تو زمستون هم علاوه بر بستنی و فالوده آش های خوشمزه ای درست میکنه
pourya
pourya
یکشنبه 10 مرداد 1400
مبتکر بستنی برغان در 12 اردیبهشت 1400 متاسفانه در گذشت و طی مصاحبه ای گفته بود برای درست شدن بستنی باید چند نفر 4 ساعت همش میزدن بستنی های فوق العاده خوشمزه ای است.
nasim_omd
nasim_omd
سه شنبه 25 خرداد 1400
امکان نداره برم برغان و از بستنی های اصلش نخورم. مبتکر این خوراکی خوشمزه فوت کرده روحش شاد😢 نکته جالب در مورد این بستنی این هست که در فهرست آثار ناملموس ثبت شده.
touriranzamin
touriranzamin
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
بستنی سنتی برغان که به گَلِه معروف هست از شیر تازه گوسفند تهیه میشه و بین اهالی برغان محبوبیت بالایی داره.
altga1
altga1
دوشنبه 16 فروردین 1400
قدمت بستنی سنتی برغانی حدودا به چهل سال و شاید هم بیشتر میرسه و یکی از ده ها خوراکی محلی خوشمزه استان البرز است.
aylar
aylar
یکشنبه 17 اسفند 1399
برغان هیچوقت تکراری نمیشه طبیعتش فوق العاده است..بستنی گله اشم خیلی عالیه🤗🤗 حتما تجربه کنید اگر رفتید برغان حیف که از این خوراکی خوشمزه راحت بگذرید.
mohamad
mohamad
شنبه 18 بهمن 1399
ترکیب بستنی برغان با آلوی ترش و خوشرنگش که از خلاقیت های روستاییان است خودش یه جاذبه گردشگری برای این منطقه محسوب میشه.
sadegh
sadegh
شنبه 20 دی 1399
یه کافه بستنی هم در روستای برغان در ضلع جنوبی میدان شهدای قریشی، قرار داره. بهترین کافه است.
leilidarpaeez
leilidarpaeez
شنبه 08 آذر 1399
بستنی گله برغان به خاطر روش خاص تولید به عنوان میراث ناملموس به ثبت رسیده. میراث ناملموس یعنی چیزی نیست یا مکانی نیست که همیشه در دسترس باشه و بشه دیدش.
inja.hameci.darhame
inja.hameci.darhame
شنبه 11 مرداد 1399
بستنی 4 مغزش عالیه 😍😍😍😍