اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

خراسان جنوبی - بیرجند  
شنبه 30 آذر 1398

ایرانیان از دیرباز پایان فصل خزان و فرارسیدن سرما و دگرگونی رنگ زمین از زردی خزان به سفیدی عشق و محبت را در شب بلند و مهربان یلدا گرامی می دارند.

 

در جای جای ایران زمین، به عنوان سرزمینی کهن با کوله باری مملو از آیین های هزاران ساله، یلدا بلندترین شب سال را به گونه ای خاص و برگرفته از آیین ها و سنت های بومی منطقه به صبح می رسانند.

آیین های شب یلدا گرچه در گذر ایام دستخوش تغییراتی شده اما همچنان در سنت های شهرها و مناطق مختلف ایران مورد توجه قرار دارد هرچند که زندگی ماشینی و گرفتاری های روزمره، موجب ایجاد فاصله میان مردم با سنت ها و آیین های گذشته شده، اما هنوز هم جلوه ها و نمادهایی از سنت های ویژه ای از ایران باستان در ایامی همچون شب یلدا به چشم می خورد.

یکی از رسومات زیبا و ضروری جشن شب چله در قائن، قهستان و خراسان قدیم، آماده سازی شیرینی کف یا کفبیخ می باشد.مراسم «کف زدن» کفبیخ در آیین‌های مخصوص شب یلدا در استان خراسان جنوبی و خراسان رضوی برگزار می شود. کفبیخ یک نوع شیرینی یا شربت سنتی مشابهه بستنی است. اهالی خونگرم خراسان جنوبی این شیرینی را دور هم درست میکنند و پس از آماده شدن همگی در یک ظرف و با انگشت دست از آن نوش جان میکنند.

برای تهیه شیرینی کف ابتدا، پوست قهوه ای ریشه گیاه چوبک را که به گویش بیرجندی به آن «بیخ» یا «پشمشویه» میگویند، جدا می کنند سپس بخش سفید را به قطعات کوچکی در حد 1 تا 2 سانتی متر تقسیم می کنند. قطعات را در داخل ظرفی ریخته و چندین مرتبه می جوشانند تا تلخی این گیاه گرفته شود. (بعضی افراد آب جوشیده اول را دور می ریزند که لزومی به این کار نمی باشد فقط آب اول تندتر است و باید هر لیوان آنرا با 2 لیوان آب معمولی مخلوط کرد). آب باید به گونه ای باشد که در صورت نوشیدن دل را نزند.آب جوشیده را بعد از آنکه سرد شد، در ظرف سفالی بزرگی به اسم «تغار» می‌ریزند. جوانترها و مردان طایفه با «دسته گز» که از چوب‌های باریک درخت انار ساخته شده ، مایع را چند ساعت خوب هم می زنند تا مایع کف کند. البته این عمل می بایست در محیط سردی انجام شود تا کف سفت شود و هنگامی که خشک شد شبیه گز اصفهان می‌شود. کف آماده شده در انتها با مخلوط کردن شکر یا شیره و تزیین پسته، مغز گردو یا تخم رازیانه، آماده سرو و پذیرایی از مهمانان میشود که با سرانگشت یا قاشق میل میکنند.

در حین آماده سازی گروهی از جوانان پیش از شیرین کردن کف‌ها در مراحل اولیه کف زنی می توانند با پرتاب کف و مالیدن آن به سر و صورت همدیگر، موجبات نشاط و سرگرمی مهمانان را فراهم کنند. گاهی نیز در شبهای برفی برای شگون مقداری از کف را روی برفها می ریزند.

البته این شیرینی علاوه بر شب یلدا، در مراسم و جشن های خانگی نیز تهیه و میل میشود.

اگر به خراسان جنوبی سفر کردید حتما از این شیرینی کفبیخ نوش جان کنید.

دیدگاه کاربران


shadi_sheydayi
shadi_sheydayi
چهارشنبه 18 فروردین 1400 ساعت 09:57

من تا حالا کفبیخ نخوردم اما تعریفش رو شنیدم ظاهرش که خیلی خوشمزه به نظر میاد👌 دسر خیلی جالبیه که در جشن های خانوادگی درست میکنند.


aallii1996
aallii1996
یکشنبه 17 اسفند 1399 ساعت 13:51

کفبیخ یا کف زن یک نوع شیرینی بیرجندی است که در شب یلدا تهیه میشود و به شکل کف زنی ریشه نوعی گیاه به نام چوبک حاصل می شود.


omiid.sharif
omiid.sharif
یکشنبه 19 بهمن 1399 ساعت 12:02

ماده اصلی کفبیخ ریشه گیاه چوبک است که در خراسان بهش بیخ می گویند و خواص زیادی هم داره.


elena.mh
elena.mh
یکشنبه 21 دی 1399 ساعت 13:21

نوعی بستنی زمستانی سنتی و قدیمی خراسان هست. من طعم این بستنی رو وقتی که در قائنات دانشجو بودم چشیدم، در روزهای سرد زمستان خیلی می چسبه.


hadi69
hadi69
دوشنبه 10 آذر 1399 ساعت 10:22

ما هر سال شب یلدا کفبیخ درست می کنیم. لذت خوردنش یه طرف و بازی کردن با کف هاش یه طرف دیگه.😂 میوه هایی هم که اضافه میکنید بهتر است که بومی منطقه باشه.


amir.rahimzadeh1
amir.rahimzadeh1
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 ساعت 13:55

ما یه مورد دیگه هم به کف اضافه میکنیم، طعم میوه هست مثل موز. موز به کفبیخ اضافه کنید خوش طعم میشه.


کیوان
کیوان
شنبه 23 فروردین 1399 ساعت 14:20

بسیار عالی


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار