اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - چالوس  
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

جاده چالوس برای اکثر ایرانیان نامی آشنا می باشد و تقریبا تمام فرعی های جاده چالوس به منطقه ای دیدنی، بسیار بکر و دست نخورده منتهی می شوند.

یکی از مناطق زیبای چالوس، روستای هریجان است که آبشار بلند هریجان نیز از جمله جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می رود.

درباره روستای هریجان

روستای هریجان زمانی از روستاهای پرجمعیت محسوب می شده است اما اکنون فقط تعداد کمی از خانواده‌هایی که در گذشته ساکن روستای هریجان بودند امروزه نیز در این روستا زندگی می کنند هر چند با شناخته‌تر شدن این منطقه زیبای طبیعی، بعضی از مالکان و ساکنان قدیمی هوای ییلاق های قدیمی به سرشان زده و مدتی را در روستای خوش آب و هوای اجدادی می‌گذرانند.

علفزارهای زیبا و طبیعی و خانه های تاریخی قدیمی از جمله جاذبه های گردشگری روستای هریجان هستند که علاوه بر بازدید از آبشار هریجان می‌توانید از آنها نیز دیدن کنید. 

همچنین امامزاده تاریخی شاهزاده محمود (ع) هم در این روستا واقع شده است که در هنگام ورود به روستا گنبد عظیم و زیبای آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند.

ویژگی های آبشار هریجان

آبشار باریک هریجان در غرب روستای هریجان واقع شده است که در فصل زمستان بسیار پر آب و در ماه‌های گرم، بسیار کم آب می‌شود.

ارتفاع این آبشار 80 متر است و در اطراف آبشار هریجان دشت ها و علفزارهای زیبایی وجود دارد که چرای دام در آنها ممنوع است.

علفزارهای وسیع از دیگر دیدنی‌های روستای هریجان به شمار می رود.

حیات وحش هریجان بسیار غنی است و وجود جانورانی مثل بز، خرس، تیهو و کبک موجب شده که این محدوده جزو مناطق حفاظت شده ایران باشد که شکار در آن ممنوع است. 

برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز خواهید داشت.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به آبشار و روستای هریجان فصل بهار است مخصوصا اردیبهشت ماه که در آن گیاهان ظریف و زیبایی بهاری در زمین های اطراف می‌روید و در کمتر از یک ماه عمرشان تمام میشود. برای دیدن این منظره زیبا و پر از گلهای رنگارنگ بهتر است این ماه را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید.

فصل تابستان هم موقع خوبی برای سفر به این منطقه است اما در این فصل آب آبشار از همیشه کمتر است و ممکن است به زیبایی فصل بهار نباشد.

بهتر است در زمستان و فصول سرد سال به این منطقه مسافرت نکنید زیرا علاوه بر وجود حیوانات وحشی که ممکن است با آنها برخورد کنید خود فضای آبشار نیز یخ میزند و حتی پوشش گیاهی آنچنانی هم ندارد.

وسایل مورد نیاز برای برای سفر

از آنجایی که مسیر دسترسی به آبشار یک مسیر کوهستانی و با پیاده روی زیاد است حتما از کفش مناسب پیاده استفاده کنید.  

در این سفر حتما لباس مناسب فصل بپوشید اما بهتر است برای مواقع ضروری و تغیرات ناگهانی هوا نیز لباس گرم همراه خود داشته باشید.

دقت داشته باشید که در تمام سفرهای طبیعت گردی باید با خود کیسه زباله همراه ببرید و زباله های خود را درون آن بریزید. سعی کنید تا حد امکان زباله هایی که در اطراف خود مشاهده می‌کنید را جمع آوری کرده و اجازه ندهید چهره طبیعت آلوده شود.

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این روستا از تهران با حدود 135 کیلومتر رانندگی به روستای هریجان خواهید رسید. زمانی که از تهران وارد جاده چالوس می شوید حدود چهار کیلومتر بعد از سیاه بیشه در پیچ سمت راست جاده، تابلوی رستوران جعفر میردار سلطانی را خواهید دید که از این فرعی تا روستای هریجان تقریبا پنج کیلومتر راه دارید تا به یک طبیعت بکر و آرام برسید.

اقامت در چالوس

برای اقامت در شهر چالوس میتوانید به سایت ویلاجار مراجعه کرده و با اجاره ویلا در چالوس و یا اجاره سوئیت در چالوس سفری بدون دغدغه را تجربه کنید و از در طی سفر خود از زیبایی های جاده چالوس لذت ببرید و جاذبه های گردشگری در فرعی های جاده چالوس تا شهر ساحلی چالوس مانند آبشار هفت چشمه، دهکده واریان در جاده چالوس، دره اندرسم در جاده چالوس، روستای دلیر، روستای فشکور و کاخ چای خوران دیدن کنید.

دیدگاه کاربران


تهمینه
تهمینه
دوشنبه 25 اردیبهشت 1402
منطقه ای عالی برای تفریح و کمپینگ مخصوصا اردیبهشت تا وسطای تابستان
رضا
رضا
چهارشنبه 10 آذر 1400
روستای خوش آب و هوای هریجان در کنار جاده چالوس قرار داره، آبشار هریجان در کنار علفزار های زیبای روستا آبشار هریجان قرار گرفته، هریجان تو اردیبهشت ماه یه چیز دیگه اس
arad
arad
دوشنبه 04 مرداد 1400
بسیار محل زیبا بکر و تمیزی بود کلی هم کلبه های چوبی جالب داشت.
geranium2537
geranium2537
سه شنبه 18 خرداد 1400
طبیعت، بهترین طبیب برای انسان است هریجان هم یکی از این طبیبان ماهر است که با رود و آبشار و روستای زیبا دلبری میکنه.
mona.mountain
mona.mountain
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
هریجان از مناطق خوش آب و هوایی است که برای یک سفر یک روزه خیلی خوبه👌 هریجان سه تا آبشار داره.
mehrdady
mehrdady
شنبه 14 فروردین 1400
مسیر دسترسی آبشار زیبای چالوس از روستای هریجان است 😊 اینجا یک منطقه حفاظت شده است و روزهای عادی امکان رفتن داره.
toofan
toofan
شنبه 16 اسفند 1399
متاسفانه طبیعت زیبای روستای هریجان نابود شده از سال هفتاد و پنج تا الان این منطقه بسیار مورد آسیب و اقدامات نادرست قرار گرفته.
mehdi
mehdi
پنج شنبه 14 اسفند 1399
برای رسیدن به این آبشار زیبا باید از روستای هریجان عبور کنید که کلا این منطقه حفاظت شده هستش. ایام غیر تعطیل و روزهای عادی رو برای رفتن به اینجا پیشنهاد میکنم.
sem
sem
چهارشنبه 15 بهمن 1399
روستای هریجان در ابتدای منطقه حفاظت شده هریجان قرار گفته و حیواناتی مانند کل و بز و کبک و خرس و حتی پلنگ در این محدوده زندگی میکنند.
mitr
mitr
شنبه 13 دی 1399
مسیر آبشار هریجان بسیار زیباست. در این مسیر که کمی شیب‌ دار هستش و در سمت راستش قبل از اینکه مسیر به صورت سنگلاخی بشود، یک فضای علفزاری هست که میشه چند ساعتی رو اونجا استراحت کرد.
decorativesun
decorativesun
چهارشنبه 21 خرداد 1399
روستای زیبای هریجان در استان مازندران بعد از سیاه بیشه قرار گرفته بالا رفتن از آبشار هریجان بسیار سخت است چون مسیر بسیار کم تردد و دست نخورده است.