اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - کرج  
سه شنبه 23 خرداد 1396

آبشارهای دره اندرسم، در جاده چالوس- کرج و در استان البرز واقع شده اند. 

اندرسم از شمال غرب به گچسر، از جنوب غرب به سیاه بیشه و از حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس به کرج منتهی می شود.

دره اندرسم در واقع از سه دره بزرگ تشکیل شده است که اولین دره آن اندرسم نیز می باشد. پس از گذشتن از دو دره دیگر که اولا و دره چهارباغ نام دارند، به روستای کوچک چهارباغ در کیلومتر پنج جاده دزدبند به روستای دلیر می رسید.

وجه تسمیه اسم اندرسم به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه باز می گردد. اندرس، کلمه کوتاه شده اندرخرس یا دره خرس است.
 
به خاطر شرایط خاص جغرافیایی در این منطقه ممکن است باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود داشته باشد، از طرف دیگر نیز مجموعه آب هایی که به این دره می ریزند زیاد و وسیع است، به همین دلیل قبل از رفتن به این دره زیبا حتما از شرایط آب و هوایی آن مطمئن شوید. در سال 1384 یک تیم 11 نفره از استان قزوین به علت بارش باران و سیلاب در این دره ناپدید شدند و متاسفانه نجات نیافتند.

دره اندرسم از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است که از جمله آن می توان به درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شابلوط و الوی جنگلی به صورت پراکنده و بوته های تمشک  و توت فرنگی اشاره کرد.

شهرت دره اندرسم به خاطر وجود آبشارهای بسیار زیبای آن است. در مسیر این دره که گاه از میان جنگل و گاه از بین سنگ های عظیم که مانند دیوار اطراف این دره هستند می گذرد، آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرسم راهی به جز فرود یا پرش از آنها ندارد. این آبشارها که تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از پنج تا بیست و پنج متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام آن ها، دیگر راهی برای بازگشت وجود ندارد.

تنگه های باریک با پنج الی پانزده متر عرض، که دو طرف آن ها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پیرامون آن ها را آبشارهایی بلند قرار دارند از هیجان و سختی های پیمودن این دره منحصر به فرد است. برای پیمودن بعضی قسمت های این آبشار توصیه می شود آشنایی کامل به فنون کوهنوردی و صخره نوردی و تسلط به روش های فرود و مهارت درگیری با سنگ داشته باشید.

مسیر دسترسی به دره اندرسم

رسیدن به اندرسم از دو را امکان پذیر است:

مسیر اول: از طریق گذر از تونل کندوان، برای رفتن از این مسیر باید قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در دوراهی بین راه، باز هم مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری هدایت می کند. بعد از حدود بیست دقیقه طی مسیر در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است. این جا آخرین نقطه ای است که می توان با ماشین مسیر را طی نمود. در ادامه ابتدا مسیر به سمت غرب می باشد. سپس دوباره به سمت جنوب غربی به حرکت ادامه داده، بعد ازحدود دو ساعت به سمت شمال غربی ادامه مسیر می دهیم. بعد از آن مسیر سراشیبی تقریبا تند دارد که به بستر رودخانه منتهی می شود. بعد از رسیدن به بستر رودخانه که مجموعا در حدود چهار ساعت زمان نیاز دارد، یک ساعت و نیم نیز باید در بستر رودخانه پیمایش مسیر کرد تا به ابتدای دره رسید.

مسیر دوم: مسیر دیگر که از روستای آزادبر شروع می شود در انتهای یک جاده فرعی از جاده چالوس قرار دارد. این جاده با تابلو به طرف غار یخ مراد در نزدیکی روستای حسنکدر مشخص شده و به طرف غرب از نزدیکی روستای کهنه ده و از زیر دهانه غار یخ مراد می‌گذرد و در ادامه به روستای آزاد بر می‌رسد. در این مسیر، راه پا کوب با پیچهای پشت سر هم به طرف غرب و شمال به گوسفندسرای مرد آبادیها می‌رسد، در نزدیکی این محل که به دره اندرس اشراف دارد، کف مسطح دره دریاچه‌ای پر شده از رسوبات است و یک نیزار وسیع در وسط آن قرار دارد.

دیدگاه کاربران


کیا
کیا
دوشنبه 11 اردیبهشت 1402
روستای چهار باغ و دره اندرسم زادگاه مادری من میباشد،هرجه از زیبایی و منحصر ب فردی این منطقه بگوییم کم است
مژگان
مژگان
چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401
بنده با آقای نجفی این دره رو پیمایش کردم ایشون بسیار فنی و با تکنیک هستن و به جرات میتونم بگم جزو نفراتی هستن که تسلط کامل روی دره اندرسم دارن
محسن
محسن
شنبه 06 آذر 1400
دومین دره ی خطرناک ایران محسوب میشه، هوای دره کلا سرده حتی تو تابستونم باید لباس گرم بپوشید، تو دره اندرسم خرسم دیده شده
Zahra
Zahra
شنبه 23 مرداد 1400
آقای نجفی در دره اندرس بسیار بی توجه است، باهاشون پیمایش رفتیم، نفر بدون کلاه ایمنی وارد دره به اون شکلی میکنن و تجهیزات نفرات بسیار غیر اصولی بود، امیدوارم هیچوقت این ریسکو با حامد نجفی نکنید
محمد امین
محمد امین
دوشنبه 18 مرداد 1400
سلطان این دره آقای حامد نجفی ( 09121810946 ) مربی خبره قزوینی هستش که بیش از 100 مرتبه این دره زیبا رو پیمایش کرده، حتما با ایشون مشورت کنید جهت پیمایش
مدیر سایت ویلاجار
با شماره موبایل 09121810946 تماس گرفتیم. این شماره موبایل متعلق به آقای حامد نجفی است که بر اساس گفته خودشان در زمینه پیمایش دره اندرسم فعالیت می کنند اما کیفیت خدمات ایشان را نمی توانیم بررسی کنیم. دوستانی که ایشان را می شناسند لطفا نظر خودشان را ثبت کنند.
pdram
pdram
شنبه 02 مرداد 1400
دره نوردی سختی داره ولی ارزششو داره مخصوصا آبتنی و آب و هوای خوبش.

یکشنبه 13 تیر 1400
سلام دره اندرسم نیست دره اندرس هست بنده از اهالی روستای چهارباغ تنها آبادی منتهی به دره هستم ضمنا این دره در استان مازندران و در بخش مرزن آباد و در روستای چهارباغ و منطقه حفاظت شده چهارباغ قرار داره
rahmatdoust
rahmatdoust
سه شنبه 11 خرداد 1400
دره اندرسم جاده چالوس رو حتما باید با گروه پیمایش کنید. مسیر سختی داره اگر راهنما همراهتون باشه موقع مشکلات راحت خلاص میشید.👏👏👏
amir_jelvani
amir_jelvani
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
یادش بخیر ما به همراه گروه رفتیم خیلی خوش گذشت با کوله های ٧5 و ٩٠💪 اینجا در مسیر بوته های تمشک هم زیاد بود.
reza
reza
چهارشنبه 13 اسفند 1399
پیمایش دره اندرسم جاده چالوس یکی از پرچالش ترین و سخت ترین برنامه های طبیعت گردی است. در ضمن اینجا خرس هم مشاهده شده.😮
Amaziii
Amaziii
دوشنبه 13 بهمن 1399
بیستم مرداد ماه حادثه تلخ سیل در دره اندرسم اتفاق افتاد و موجب شد یازده نفر از دره‌نوردان قزوین کشته بشن.
ghiyas
ghiyas
شنبه 06 دی 1399
بهترین جا برای کوهنوردی حتما با تورهای کوهنوردی به اینجا بیاین. یه آبشار هم داره با ارتفاع خیلی زیاد. اما اطرافش سرسبز نیست.
z.aa.rr.i
z.aa.rr.i
دوشنبه 19 خرداد 1399
جاده چالوس، بعد از تونل کندوان دره اندرسم واقع شده و در تابستان مکان فوق العاده ای برای تفریح هست.