اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

البرز - کرج  
سه شنبه 23 خرداد 1396

آبشارهای دره اندرسم، در جاده چالوس- کرج و در استان البرز واقع شده اند. 

اندرسم از شمال غرب به گچسر، از جنوب غرب به سیاه بیشه و از حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس به کرج منتهی می شود.

دره اندرسم در واقع از سه دره بزرگ تشکیل شده است که اولین دره آن اندرسم نیز می باشد. پس از گذشتن از دو دره دیگر که اولا و دره چهارباغ نام دارند، به روستای کوچک چهارباغ در کیلومتر پنج جاده دزدبند به روستای دلیر می رسید.

وجه تسمیه اسم اندرسم به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه باز می گردد. اندرس، کلمه کوتاه شده اندرخرس یا دره خرس است.
 
به خاطر شرایط خاص جغرافیایی در این منطقه ممکن است باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود داشته باشد، از طرف دیگر نیز مجموعه آب هایی که به این دره می ریزند زیاد و وسیع است، به همین دلیل قبل از رفتن به این دره زیبا حتما از شرایط آب و هوایی آن مطمئن شوید. در سال 1384 یک تیم 11 نفره از استان قزوین به علت بارش باران و سیلاب در این دره ناپدید شدند و متاسفانه نجات نیافتند.

دره اندرسم از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است که از جمله آن می توان به درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شابلوط و الوی جنگلی به صورت پراکنده و بوته های تمشک  و توت فرنگی اشاره کرد.

شهرت دره اندرسم به خاطر وجود آبشارهای بسیار زیبای آن است. در مسیر این دره که گاه از میان جنگل و گاه از بین سنگ های عظیم که مانند دیوار اطراف این دره هستند می گذرد، آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرسم راهی به جز فرود یا پرش از آنها ندارد. این آبشارها که تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از پنج تا بیست و پنج متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام آن ها، دیگر راهی برای بازگشت وجود ندارد.

تنگه های باریک با پنج الی پانزده متر عرض، که دو طرف آن ها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پیرامون آن ها را آبشارهایی بلند قرار دارند از هیجان و سختی های پیمودن این دره منحصر به فرد است. برای پیمودن بعضی قسمت های این آبشار توصیه می شود آشنایی کامل به فنون کوهنوردی و صخره نوردی و تسلط به روش های فرود و مهارت درگیری با سنگ داشته باشید.

مسیر دسترسی به دره اندرسم

رسیدن به اندرسم از دو را امکان پذیر است:

مسیر اول: از طریق گذر از تونل کندوان، برای رفتن از این مسیر باید قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در دوراهی بین راه، باز هم مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری هدایت می کند. بعد از حدود بیست دقیقه طی مسیر در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است. این جا آخرین نقطه ای است که می توان با ماشین مسیر را طی نمود. در ادامه ابتدا مسیر به سمت غرب می باشد. سپس دوباره به سمت جنوب غربی به حرکت ادامه داده، بعد ازحدود دو ساعت به سمت شمال غربی ادامه مسیر می دهیم. بعد از آن مسیر سراشیبی تقریبا تند دارد که به بستر رودخانه منتهی می شود. بعد از رسیدن به بستر رودخانه که مجموعا در حدود چهار ساعت زمان نیاز دارد، یک ساعت و نیم نیز باید در بستر رودخانه پیمایش مسیر کرد تا به ابتدای دره رسید.

مسیر دوم: مسیر دیگر که از روستای آزادبر شروع می شود در انتهای یک جاده فرعی از جاده چالوس قرار دارد. این جاده با تابلو به طرف غار یخ مراد در نزدیکی روستای حسنکدر مشخص شده و به طرف غرب از نزدیکی روستای کهنه ده و از زیر دهانه غار یخ مراد می‌گذرد و در ادامه به روستای آزاد بر می‌رسد. در این مسیر، راه پا کوب با پیچهای پشت سر هم به طرف غرب و شمال به گوسفندسرای مرد آبادیها می‌رسد، در نزدیکی این محل که به دره اندرس اشراف دارد، کف مسطح دره دریاچه‌ای پر شده از رسوبات است و یک نیزار وسیع در وسط آن قرار دارد.

دیدگاه کاربران


reza
reza
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 10:04

پیمایش دره اندرسم جاده چالوس یکی از پرچالش ترین و سخت ترین برنامه های طبیعت گردی است. در ضمن اینجا خرس هم مشاهده شده.😮


Amaziii
Amaziii
دوشنبه 13 بهمن 1399 ساعت 11:14

بیستم مرداد ماه حادثه تلخ سیل در دره اندرسم اتفاق افتاد و موجب شد یازده نفر از دره‌نوردان قزوین کشته بشن.


ghiyas
ghiyas
شنبه 06 دی 1399 ساعت 15:20

بهترین جا برای کوهنوردی حتما با تورهای کوهنوردی به اینجا بیاین. یه آبشار هم داره با ارتفاع خیلی زیاد. اما اطرافش سرسبز نیست.


z.aa.rr.i
z.aa.rr.i
دوشنبه 19 خرداد 1399 ساعت 14:27

جاده چالوس، بعد از تونل کندوان دره اندرسم واقع شده و در تابستان مکان فوق العاده ای برای تفریح هست.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار