اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران   ( خیابان ملت )
چهارشنبه 08 اسفند 1397

یکی از بناهای تاریخی شهر تهران که از دوران حکومت قاجاریان و از تهران قدیم به جای مانده است، عمارت مسعودیه می باشد. عمارت مسعودیه، از جنبه معماری منحصر به فردش و هم چنین رویداد های تاریخی که در آن رخ داده است، بسیار ارزشمند و با اهمیت می باشد. همه ساله، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به این عمارت زیبا مراجعه می کنند تا از آن دیدن کنند.

در سال 1222 ه.ق، باغ نگارستان بنا شد. مدتی بعد در ضلع جنوبی این باغ، باغ نظامیه را ساختند. مسعود میرزا، ملقب به ظل‌ السلطان، در سال 1290 ه.ق، باغ نظامیه را خرید و باغ مسعودیه و عمارتش را در سال 1295 ه.ق، به آن اضافه کرد. ظل‌ السلطان از فرزندان ناصرالدین شاه قاجار بود و در اصفهان حکومت می کرد.

عمارت مسعودیه، در ضلع غربی عمارت نظامیه قرار دارد. این عمارت، در زمینی با مساحت تقریبی 4000 متر بنا شده است. رضا قلی ‌خان، ملقب به سراج الملک، معماری این بنا را بر عهده داشته است.

باغی که عمارت مسعودیه در آن واقع شده است، شامل دو بخش بیرونی و اندرونی بوده است. در حال حاضر، بیشتر بخش اندرونی نابود شده است. باغ - ‌عمارت مسعودیه، در بخش بیرونی قرار گرفته است. هم اکنون در این باغ، 7 عمارت وجود دارد. این عمارت ها، توسط حیاط هایی به یکدیگر راه پیدا می کنند.

برای دسترسی به عمارت مسعودیه، می توانید با استفاده از خط 2 مترو، خود را به ایستگاه ملت برسانید. در این ایستگاه از قطار پیاده شده و از خیابان ملت، به خیابان اکباتان بروید. ورودی عمارت مسعودیه، در خیابان اکباتان قرار گرفته است. علاوه بر این، می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از قطار پیاده شوید، سپس خود را به ضلع جنوب غربی میدان بهارستان رسانده و از آن جا به خیابان اکباتان و عمارت مسعودیه بروید. برای این منظور، می توانید اتوبوس های میدان بهارستان - میدان جمهوری را سوار شوید. راه دوم نسبت به راه اول کمی طولانی ‌تر خواهد بود.

در حال حاضر، برخی از بخش های عمارت مسعودیه در حال مرمت و بازسازی می باشد. این عمارت، گچ‌ بری، کاشی‌ کاری، خطاطی، نقاشی و تزئینات بسیار زیبایی دارد که مشاهده آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

عمارت مسعودیه، در 27 دیماه 1377 ه.ش، با شماره 2190 در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید. عمارت مسعودیه در ضلع جنوب غربی میدان بهارستان و خیابان اکباتان قرار گرفته است.

دیدگاه کاربران


ipahbad
ipahbad
سه شنبه 24 فروردین 1400 ساعت 11:16

مجموعه مسعودیه زمین یک و نیم هکتاری است که در آن یک خانه اشرافی ساخته شده ⭐⭐و بخش شرقی داخلی آن تقریبا صد سال قبل تخریب شده است.


saeed_hadi86
saeed_hadi86
چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 15:21

من چند سال پیش به خاطر طرح مرمت در این عمارت مشغول به کار بودم و دفتر کارم اینجا بود یادش بخیر خیلی باصفا بود اینجا❤️❤️


ashkan
ashkan
یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 11:40

این عمارت پارسال در حال مرمت بود. عمارت با شکوه ظل السلطان در خیابان ملت تهران قرار داره.


travel
travel
شنبه 27 دی 1399 ساعت 09:49

مسئول ساخت این بنا رضا قلی‌خان یا همان سراج الملک بوده که در سال 1295 قمری این بنا رو ساخته اند. و گفته شده که این باغ دو قسمت بیرونی و اندرونی داشته که اندرونی از بین رفته.


kamran
kamran
چهارشنبه 19 آذر 1399 ساعت 12:15

عمارت زیبا و با صفای مسعودیه تا ساعت 4 معمولا باز هست و در خیابان ملت تقاطع اکباتان قرار داره.


shahriar.mazaheri
shahriar.mazaheri
چهارشنبه 07 خرداد 1399 ساعت 13:40

جالبه که این عمارت بسیار زیبا با اینکه زیر نظر دانشگاه تهران هست بایستی مرمت و باز سازی خوبی بشه ولی متاسفانه رو به ویرانی است. پایه های بنای اصلی همگی در حال خرابی است. عمارت سمت راست کلا خرابه ای بیش نیست. سقف اصلی بنا ریخته و نمیشه وارد بنا شد.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار