اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

البرز - اشتهارد  
سه شنبه 31 مرداد 1396

کویر اشتهارد که به قشلاق حسین خانی و یا کویر قارپوز آباد نیز مشهور می باشد در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهرشهر کرج در استان البرز واقع شده است. 

این کویر دارای 60 کیلومتر طول و 20 کیلومتر عرض می باشد. در قلب کویر دق زیبایی وجود دارد که در حاشیه این دق ارتفاعات و گنبدهای نمکی زیبایی با رنگ های متنوع دیده می شود. 

گنبدهای نمکی حاشیه کویر اشتهارد متأسفانه در اثر استخراج نمک، آسیب بسیاری دیده اند. کویر اشتهارد از فراز این گنبدها بسیار زیبا به نظر می رسد. 

از آنجا که کویر نمک اشتهارد به استان تهران بسیار نزدیک می باشد، می تواند به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل گردد. 

در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در بخش مرکزی کویر پوشش گیاهی وجود ندارد اما در بخش جنوبی کویر روخانه شور (ابهر رود) که در میان اهالی به شورکات مشهور می باشد از غرب به شرق جاری شده و باتلاقی می باشد. در هنگام سفر به این منطقه چه به صورت پیاده و چه با اتومبیل نمی بایست به این باتلاق نزدیک شوید تا مشکلی برایتان بوجود نیاید. 

در رودخانه شور (ابهر رود) تعداد کمی ماهی گورخری وجود دارد و در برخی از فصول پرندگانی همچون سلیم طوقی، پرستو، اگرت سفید و عقاب استپی در این منطقه پرواز می کنند. 

در ارتفاعات شمالی اشتهارد در اثر فرسایش رود، باتلاق نمکزار زهکشی شده و رود شور در اثر شیب کم در زمین نفوذ می کند و موجب بوجود آمدن کویر اشتهارد می شود. با عبور رود شور از این نمکزار به شوری این آب افزوده می شود و عاقبت به حوضه آبریز دریاچه مسیله قم می ریزد.

کویر اشتهارد در نزدیکی روستای قارپوز آباد قرار گرفته است و به همین علت کویر اشتهارد به قارپوز آباد نیز مشهور می باشد که قارپوز در زبان آذری به معنای هندوانه است.

اگر به کویر اشتهارد سفر کردید از روستای قارپوز آباد نیز بازدید نمایید. در این روستا تپه باستانی قارپوز آباد وجود دارد که به زمان ساسانیان یعنی سده 4 و 5 هجری قمری تعلق داشته و در سال 1386 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است. 

از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به امامزادگان زید و رحمان و سه گنبندان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) در مسیر اصلی کرج به اشتهارد اشاره کرد. این امامزاده نیز از جمله اماکن مذهبی تاریخی می باشد که به قرن 7 و 8 هجری تعلق داشته و معماری خاصی در ساخت آن به کار رفته است. گنبد شرقی این امامزاده به زمان ایلخانی و گنبد غربی آن به زمان تیموری و گنبد شمالی آن به زمان صفویه تعلق دارد. 

در نزدیکی امامزاده سه گنبدان قلعه ای مشهور به پلنگ آباد وجود دارد که به عهد صفویه و قاجاریه مربوط می باشد. 

برای دسترسی به کویر اشتهارد می بایست به استان البرز، اشتهارد سفر کنید و از جاده جدید نظر آباد کرج به اشتهارد به این کویر دست یابید. 

دیدگاه کاربران


amir5632279
amir5632279
پنجشنبه 01 آبان 1399 ساعت 10:23

جاده اشتهارد به بوئین زهرا ، بعد از روستای مراد تپه ، یه راهی هست که مستقیم به خانه های رملی اشتهارد میرسه شب های این کویر دیدن داره.😍😍


mohammad_bakan72
mohammad_bakan72
شنبه 05 مهر 1399 ساعت 17:17

بعد نجم آباد و نرسیده به اشتهارد سمت چپش کوه های رنگی و غار نمکی هست و سمت راستش خونه های سنگی قرار داره. اشتهارد با آب و هوای خنک و دلچسب بهترین مکان برای بیابانگردی است.


mohammad_bakan72
mohammad_bakan72
سه شنبه 14 مرداد 1399 ساعت 16:45

از جاهایی که کمتر دیده شده همینجاست 😍
کوه های رنگی، غار نمکی، خانه های سنگی که مال 3 هزار سال پیش خیلی قشنگه 😍😍😍👏👍


mehdi_pakroo
mehdi_pakroo
چهارشنبه 25 تیر 1399 ساعت 16:54

اینجا به قشلاق حسین خانی هم معروفه واقعا عین مریخ میمونه جالبه.


m_li_k_
m_li_k_
یکشنبه 08 تیر 1399 ساعت 13:54

رنگی بودن تپه‌های کویر اشتهارد به خاطر وجود ذرات فلز و عناصر موجود در خاک است که طی هزاران سال روی هم انباشه شده‌ است.


mohsen_karaji
mohsen_karaji
شنبه 31 خرداد 1399 ساعت 17:04

فاصله ی اندک اشتهارد با تهران، موجب شده که کویر اشتهارد کرج به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای کویرنوردی شناسایی بشه و بسیار مکان مناسبی برای کویر نوردان است.


kia.3553
kia.3553
یکشنبه 25 خرداد 1399 ساعت 16:27

اینجا محل ماست..بسیار زیبا و بی نظیر، جابیه که هم غروبش هم طلوعشو جای دیگه نمیتونی ببینی، بخصوص با شاهکار حرفه ای خداوند در صخره ها و غارهای نمکی اش 🌹🌷🌺❤ اشتهارد در استان البرز نزدیک قزوین است.


fhm.j.f
fhm.j.f
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 15:00

صخره هایی با قدمت چند هزار ساله و شبیه به حیوانات و دایناسورها کویر اشتهارد رو زیبا و دیدنی کرده.♡ البته هرکسی کویر رو دوست نداره. باید برید تا ببینید کویر هم زیبایی های خودش رو داره..


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار