اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

البرز - اشتهارد  
1396 05 31 سه شنبه

کویر اشتهارد که به قشلاق حسین خانی و یا کویر قارپوز آباد نیز مشهور می باشد در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهرشهر کرج در استان البرز واقع شده است. 

این کویر دارای 60 کیلومتر طول و 20 کیلومتر عرض می باشد. در قلب کویر دق زیبایی وجود دارد که در حاشیه این دق ارتفاعات و گنبدهای نمکی زیبایی با رنگ های متنوع دیده می شود. 

گنبدهای نمکی حاشیه کویر اشتهارد متأسفانه در اثر استخراج نمک، آسیب بسیاری دیده اند. کویر اشتهارد از فراز این گنبدها بسیار زیبا به نظر می رسد. 

از آنجا که کویر نمک اشتهارد به استان تهران بسیار نزدیک می باشد، می تواند به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل گردد. 

در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در بخش مرکزی کویر پوشش گیاهی وجود ندارد اما در بخش جنوبی کویر روخانه شور (ابهر رود) که در میان اهالی به شورکات مشهور می باشد از غرب به شرق جاری شده و باتلاقی می باشد. در هنگام سفر به این منطقه چه به صورت پیاده و چه با اتومبیل نمی بایست به این باتلاق نزدیک شوید تا مشکلی برایتان بوجود نیاید. 

در رودخانه شور (ابهر رود) تعداد کمی ماهی گورخری وجود دارد و در برخی از فصول پرندگانی همچون سلیم طوقی، پرستو، اگرت سفید و عقاب استپی در این منطقه پرواز می کنند. 

در ارتفاعات شمالی اشتهارد در اثر فرسایش رود، باتلاق نمکزار زهکشی شده و رود شور در اثر شیب کم در زمین نفوذ می کند و موجب بوجود آمدن کویر اشتهارد می شود. با عبور رود شور از این نمکزار به شوری این آب افزوده می شود و عاقبت به حوضه آبریز دریاچه مسیله قم می ریزد.

کویر اشتهارد در نزدیکی روستای قارپوز آباد قرار گرفته است و به همین علت کویر اشتهارد به قارپوز آباد نیز مشهور می باشد که قارپوز در زبان آذری به معنای هندوانه است.

اگر به کویر اشتهارد سفر کردید از روستای قارپوز آباد نیز بازدید نمایید. در این روستا تپه باستانی قارپوز آباد وجود دارد که به زمان ساسانیان یعنی سده 4 و 5 هجری قمری تعلق داشته و در سال 1386 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است. 

از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به امامزادگان زید و رحمان و سه گنبندان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) در مسیر اصلی کرج به اشتهارد اشاره کرد. این امامزاده نیز از جمله اماکن مذهبی تاریخی می باشد که به قرن 7 و 8 هجری تعلق داشته و معماری خاصی در ساخت آن به کار رفته است. گنبد شرقی این امامزاده به زمان ایلخانی و گنبد غربی آن به زمان تیموری و گنبد شمالی آن به زمان صفویه تعلق دارد. 

در نزدیکی امامزاده سه گنبدان قلعه ای مشهور به پلنگ آباد وجود دارد که به عهد صفویه و قاجاریه مربوط می باشد. 

برای دسترسی به کویر اشتهارد می بایست به استان البرز، اشتهارد سفر کنید و از جاده جدید نظر آباد کرج به اشتهارد به این کویر دست یابید. 

ویلاهای منطقه