اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - آستارا   ( جاده آستارا - اردبیل )
چهارشنبه 23 تیر 1395

گردنه حیران یکی از مسیرهای محبوب و از جاده های پر تردد استان گیلان است. این مسیر از سرسبزترین و زیباترین مسیرهای ایران محسب میشود. در بین تمام جاذبه های گردشگری استان گیلان، گردنه حیران از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد. فاصله گردنه حیران از تهران 633 کیلومتر میباشد.

گردنه حیران کجاست؟

این منطقه توریستی در جاده اصلی اردبیل به آستارا و اول تونل اردبیل تا فاصله 5 کیلومتری آستارا واقع شده است.

روستای حیران از توابع شهرستان آستارا و در میانه جاده آستارا به اردبیل واقع شده است و جمعیتی در حدود 70 خانوار دارد. حیران به 3 روستای دیگر شامل حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تقسیم میشود. اطراف گردنه حیران نیز سه روستای حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین و ونه‌بین قرار دارند که برای استان گیلان از جهت حفاظتی سیاسی و جغرافیایی اهمیت زیادی دارند.

جاذبه گردشگری دهکده گردشگری حیران

دهکده حیران به علت برخورداری از طبیعتی بکر یکی از مناطق بارز گردشگری و توریستی در ایران شناخته شده و به همین دلیل ساخت و سازهای بسیاری در این منطقه صورت گرفته است. آب و هوای این دهکده گردشگری در فصل تابستان معتدل و در زمستان سرد و کوهستانی است.

گردنه حیران با طول 35 کیلومتر یکی از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری در این روستا میباشد که در مسیر جاده آستارا به اردبیل واقع شده ‌است. این گردنه که آخرین منطقه از گیلان محسوب میشود، از یک سمت به کوه ‌های سرسبز و پوشیده از جنگل ‌های انبوه ‌مشرف است و از طرفی دیگر به دره ‌ای که چندان عمیق نیست. از بین این دره، رود ارس گذر می ‌کند که مرز بین ایران با کشور آذربایجان را مشخص میکند.

با ورود به مسیر گردنه حیران اولین چیزی که توجه را به خود جلب میکند تونل هایی از ابر و مه میباشد که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد میباشند و حیوانات اهلی که در کنار جاده مشغول گشت و گذار و چرا هستند نیز از دیگر زیبایی های جاده است.

در بیشتر فصول سال، پوششی از مه بر روی این گردنه قرار میگیرد و منظره بدیعی را خلق می کند. اما وجود ابر و مه در این گردنه حیران دلیل بر ارتفاع زیاد آن نیست و مرتفع‌ترین قسمت گردنه حیران، 1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و کارشناسان رطوبت دریای خزر، را عامل اصلی‌ وجود مه در این گردنه دانسته اند.

دره ها و کوهپایه های پوشیده از گل و گیاهان جنگلی در اطراف گردنه، کندوهای عسل و گاوهای در حال چرا، چشم انداز و زیبایی این منطقه را چندین برابر کرده است. البته بخشی از جنگل ها متعلق به ایران و نصف دیگر آن متعلق به کشور آذربایجان است.

شغل بیشتر مردم ساکن در پیرامون گردنه حیران دامداری و کشاورزی است و البته به علت پتانسیل طبیعی بالای منطقه و ورود افراد سرمایه‌گذار به این منطقه از استان گیلان موجب ایجاد تنوع شغلی بیشتری شده است.

بدون تردید حیران یکی از زیباترین منطقه های سرسبز در ایران به شمار می آید و وصف شکوه و زیبایی گردنه حیران ناممکن است و شاید به همین دلیل است که انسان از تماشای این مناظر حیران میماند که اینجا بخشی از این دنیاست یا بخشی از بهشت؟؟ و شاید نام حیران بیان کننده عظمت زیبایی این دهکده است.

منطقه گردشگری حیران امکانات تفریحی، پیست کارتینگ، هتل، رستوران، امکانات رفاهی، امکانات حمل و نقل و اسکان را برای مهمانان و گردشگران فراهم کرده است.

منظره های بکر و از همه مهمتر تله کابین گردنه حیران از دیگر جاذبه های توریستی این منطقه به حساب میاید.

طول مسیر این تله کابین در حدود 1500 متر است و دارای 30 کابین 6 نفره و 3 کابین ویژه میباشد که از منطقه حیران آغاز و به جنگل فندقلو وارد میشود. تله کابین به نحوی در این منطقه احداث شده است که از سمت شرق چشم انداز دریای خزر و از سمت غرب به جنگل فندقلو و از بخش شمال به مرز ایران و آذربایجان دید دارد.

سورتمه ریلی در منطقه حیران یکی از طولانی ترین سورتمه های واقع در شمال ایران است. ماسال نیز از دیدنی های نزدیک این منطقه است که با گردنه حیران حدود 176 کیلومتر فاصله دارد و ییلاق بی نظیر اولسبلنگاه در آن واقع شده است.

ارتفاعات واقع در روستای حیران دارای چشمه‌های معروف بسیاری است که پذیرای تعداد زیادی از کوهنوردان استان های مختلف میباشد از جمله زیباترین مسیرهای کوهنوردی علی داشی و آلما تله سی به شمار میرود. کوهنوردانی که به سمت اردبیل عازم هستند می ‌توانند زیبایی ‌های گردنه حیران را با کوهپایه ‌های سبلان مقایسه نمایند و با گذر از آنجا، خستگی صعود به سبلان را فراموش کنند.

با وجود زیبایی‌ های بی بدیل گردنه حیران اما هر سال شاهد اخبار زیادی از تصادف‌ های رانندگی در این جاده هستیم. پوشیده بودن گردنه از ابر و مه و بارش‌ های برف جاده را لغزنده میکند و پیچ ‌های خطرناک آن نیز خطر تصادف را بیشتر میکند. قبل از حرکت به سمت گردنه حیران از سالم بودن اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید و در فصل زمستان حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.

نامگذاری گردنه حیران

کلمه حیران به معنی منطقه‌ای است که همیشه به وسیله ابر و مه، پوشیده می‌شود و در زبان تالشی ریشه دارد. هر چند میتوان گفت این کلمه از عربی به تالشی وارد شده. منطقه گردنه حیران هم مطابق با نام آن به این صورت است و در اکثر فصل‌های سال، به وسیله ابر و مه احاطه میشود اما همانطور که گفته شد نام حیران بی ربط به شکوه و عظمت این گردنه نیست.

بهترین سوغات گردنه حیران

همانطور که گفته شد این روستا در بین جاده ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته است و مسافران برای تهیه سوغات میتوانند به شهر آستارا یا اردبیل بروند.

سوغات آستارا شامل حصیر، سفال و کوزه، کاشی های معرق، نمد مالی، زیلو، جاجیم، قالی و گلیم است.

سوغات اردبیل از جمله عسل دامنه های سبلان، حلوای سیاه یا قره حالوا، تخمه آفتابگردان، سرشیر، شکلات روسته، کره و روغن حیوانی، گیاهان دارویی، ترشی های محلی و انواع آلبالو میتوان نام برد که هریک از اینها دارای خواص و ارزش غذایی بسیاری هستند.

اقامت در گردنه حیران

پیشنهاد میکنیم برای لذت بردن بیشتر از طبیعت بی نظیر این منطقه از اجاره ویلا در گردنه حیران استفاده کنید و سفری خاطره انگیز و دلچسب برای خود و همراهانتان بسازید.

دیدگاه کاربران


حمیدرضا
حمیدرضا
یکشنبه 12 آذر 1402
هر فصلی برید قشنگه من که خیلی اینجا رو دوست دارم حتی تابستون هم اینجا خنکه
رحیم حقی
رحیم حقی
دوشنبه 29 آبان 1402
عالی بود حتما برید ولی هوا سرده لباس گرم بپوشید
از اواخر تابستان تا اوایل فروردین پر از ابر و مه میشه که البته در فصل سرما بیشتر هستش اینم بگم علت ابر و مه برای ارتفاع نیست چون کلا 1500 متر از سطح دریا ارتفاع داره، کارشناسی که انجام شده اعلام کردند به خاطر رطوبت زیاد دریای خزر است
چشم اندازی که از بالای تله کابین دارید فوق العاده ست
ایران بهار
ایران بهار
شنبه 06 خرداد 1402
شهرستان آستارا و منطقه حیران و گردنه حیران حتی آستارای کشور آذربایجان تا (کناره شمالی دریای خزر) از لحاظ تاریخی تا 150سال قبل جزئی از خطه گیلان بوده که به بی لیاقتی حکام قاجار از خاک ایران جدا گشت و برای همیشه از دست رفت و هنوز هم ارتباطات فامیلی بین ساکنان آستارا ایران و کشور آذربایجان مانند شهرهای(آستارا لنکران ماسال و... )وجود دارد و ادعای اینکه شهرستان آستارا بعلت ((ترک زبان)) بودن جزء اردبیل هست ادعای پوچ ، بی اساس و پایه است.
جاوید
جاوید
دوشنبه 12 دی 1401
واقعا یکی از بهترین و قشنگترین جاده های ایرانه من که اینجا رو خیلی دوست دارم مخصوصا وقتایی که مه هست و کنار آتش نشستی و آش داغ میخوریم
بهار
بهار
یکشنبه 14 آذر 1400
زیبا تر از گردنه حیران وجود نداره، تو هر فصلی قشنگه ولی اگه تو زمستون به این منطقه بری قشنگ تا زانو تو برف فرو میری
nasrin
nasrin
سه شنبه 05 مرداد 1400
طبیعت فوق العاده ای دارد و سرگرمی های خیلی مناسبی دارد با امکانات عالی و تله کابین آن معروف است اگر رفتید از دست ندید.
narsisa9
narsisa9
شنبه 11 اردیبهشت 1400
من خیلی دلم برای گردنه و جاده زیبای حیران تنگ شده. زمانی که کرونا نبود من هر سال میرفتم یادش بخیر. البته دیگه چیز زیادی از زیبایی های اینجا نمانده و همش شده ویلا.
doctor.ghelyoon
doctor.ghelyoon
یکشنبه 15 فروردین 1400
طبیعت گردنه و روستای حیران انقدر زیباست که انگار واقعی نیست و وقتی هم که میری از نزدیک میبینی انگار یه نقاشی ساختگیه😍 فکر کنم گردنه حیران در کشور زیباترین گردنه باشه.
spaceti
spaceti
شنبه 16 اسفند 1399
گردنه حیران در مرز بین ایران و آذربایجان قرار داره و متاسفانه با مقایسه دو طرف این گردنه متوجه میشم که اینجا کلا جنگلش رو نابود کردند..
arminsh0098
arminsh0098
چهارشنبه 15 بهمن 1399
گردنه حیران در مسیر اردبیل به آستارا است. میشه گفت واقعا حیران نگین گیلان ❤️
aghaja
aghaja
دوشنبه 15 دی 1399
گردنه حیران متعلق به گیلان است لطفا اطلاع رسانی کنید اردبیلی ها این گردنه رو مال خود میدونند.
babak.qhaney2020
babak.qhaney2020
دوشنبه 19 آبان 1399
بسیار زیبا و خاطره انگیز از طبیعت زیبا و حس خوب سیر نمیشه آدم 😍👌 حیران خیلی زیبا و دل انگیز 👌 من هفته پیش رفته بودم جای دوستان خالی. فوق‌العاده جاده زیبا و دیدنی هست مخصوصا اگه صبح برید میتونید صبحانه سرشیر و عسل بخورید.
mahde.mahna1933
mahde.mahna1933
چهارشنبه 30 مهر 1399
رفتیم آش دوغ درست کردیم یادش بخیر.😍 شهریور به بعد بلال خود حیران رو کنار جاده میفروشند لنگه نداره تو ‌دنیا دقیقا الان فصلش🤤🤤🤤
ebi.hoseyni58
ebi.hoseyni58
یکشنبه 02 شهریور 1399
حیران نگین آستارا ست. اردبیلی ها میگن این منطقه متعلق به اردبیل هست اما جزو استان گیلان محسوب میشه.
قادری
قادری
دوشنبه 13 مرداد 1399
بر هر ایرانی واجبه یه بار به گردنه حیران سر بزنه. فقط فصل زمستون نرید که خیلی خطرناک هستش. متاسفانه جنگل خواری اونجا هم شیوع پیدا کرده و دارن همه جا ویلا میسازن.😔😔
atopi_4536
atopi_4536
سه شنبه 24 تیر 1399
بعضی مواقع ابرها پایین می آیند که به زیبایی بیشتر آن اضافه می کنن. مقایسه جنگل قسمت ایران با آذربایجان نشان می دهد که چقدر آنجا دست نخورده مانده اما اینجا مورد هجوم جنگلخواران قرار گرفته.
ariapour_fariba
ariapour_fariba
یکشنبه 08 تیر 1399
متاسفانه در این منطقه اونقدر ویلا ساختن دیگه از اون حالت بکر در اومده حیف...😔 حیف با این ویلا سازی ها این طبیعت خدا رو به نابودی هست متاسفم.
زهره_خانمی
زهره_خانمی
شنبه 31 خرداد 1399
من هر سال میرم کلا فقط میریم گردنه حیران جای دیگه شمال نمیریم سورتمه هم حتما سوار میشیم کلی کیف میکنیم.. یه جاده کوهستانی زیبا و پر پیچ و خم. به همراه یه عالمه تمشک خوش مزه..
ahmadmaashcar
ahmadmaashcar
یکشنبه 25 خرداد 1399
خود حیران و حومه آن بسیار زیباست و مردم آن هم مهربان و دلسوز با فرهنگ می باشند.. انقدر گردنه حیران زیبایی داره که پیچ و خم جاده رو حس نمیکنی...
seiedabbasghalaei
seiedabbasghalaei
چهارشنبه 21 خرداد 1399
حیران یعنی از دیدن زیباییش حیرت زده میشین واقعا طبیعت عالی داره. اردبیلی ها به این منطقه حس مالکیت دارند اما در تقسیمات برای گیلان هستش.