اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

اصفهان - آران و بیدگل  
1396 05 04 چهارشنبه

کاروانسرای تاریخی مرنجاب از جمله جاذبه های باستانی شهر کاشان واقع در قلب کویر و در 50 کیلومتری شمال شرق مرکز آران و بیدگل، در مسیر جاده ابریشم قرار دارد.

این کاروانسرا باداشتن قدمت بالغ بر 350 سال و با وسعت 3500 متر مربع زیربنا دارای 29 اتاق می باشد. معماری این بنای باستانی به دوره حکومت صفویان باز می گردد. 

کاروانسرای مرنجاب در شوره زار و در کنار بزرگترین دریاچه نمک ایران قرار دارد اما دارای قنات آب شیرین و استخر بسیار وسیعی می باشد. وجود عظیم ترین تپه های شنی، بندریگ، دریاچه نمک و جزیره سرگردان در کنار بنای سالم کاروانسرا و همچنین فراهم آوردن امکاناتی از قبیل استراحتگاه برای مسافران، آن را به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل کرده که سالانه پذیرای شمار فراوانی از مسافران و توریست های داخلی و خارجی می باشد. 

یکی از ویژگی های خوب این کاروانسرا فراهم کردن آنتن دهی مناسب برای تلفن های همراه در دل کویر مرنجاب می باشد. 

کاروانسرای مرنجاب به دستور شاه عباس صفوی در مجاورت قنات مرنجاب بنا نهاده شد. این کاروانسرا در مسیر راه ارزشمند ابریشم و برای مسافران خراسان، اصفهان و ری بنا گردید. 

در رابطه با دیگر دلایل ساخت این کاروانسرا گفته شده که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه های بسیار در جای جای کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی ایجاد نکرده بود، زیرا تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره وسیع کویر، از این مسیر به پایتخت هجوم نبرده بودند. اما با حمله ازبک ها و افغان ها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال 1012 هجری قمری به سرعت پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد نماید و به مقابله با تهدیدات دشمنان بپردازد. بخش بالایی کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی ساخته شده و گفته شده همواره 500 پاسدار مسلح در قلعه برای حفظ امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس وجود داشته اند. 

در حال حاضر کاروانسرای مرنجاب بوسیله صندوق احیا و بهره ‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مرمت و بازسازی شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است. 

در این منطقه، جاذبه های فراوانی وجود دارد که با حمایت از آنها می توان موجب رونق صنعت توریسم در منطقه گردید. یکی از این جاذبه ها که در فاصله 12 کیلومتری شرق کاروانسرا قرار دارد، تپه های روان شنی می باشد. 

همچنین دشت بی انتهای کویر، سیاه کوه، طلوع و غروب دل انگیز خورشید در آسمان کویر بندریگ (بندریگ یکی از معروفترین و بزرگترین ریگزارهای ایران)، آسمان پر ستاره کویر مرنجاب، پارک ملی کویر، دریاچه نمک آران و بیدگل و دریاچه سرگردان از دیگر جاذبه هایی هستند که این منطقه را بی بدیل می نمایند.

برای دسترسی به کاروانسرای مرنجاب می بایست به اصفهان، کاشان، 50 کیلومتری شمال شرق مرکز آران و بیدگل سفر نمایید. 

ویلاهای منطقه