اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - بهشهر  
شنبه 27 خرداد 1396

کاخ صفی آباد واقع در جنوب غرب شهرستان بهشهر در استان مازندران در سال 1010 هجری قمری به فرمان شاه عباس بنا نهاده شد.

شاه عباس اول، به دلیل علاقه فراوانی که به فرزندش داشت این بنا را کاخ صفی آباد نامید. این کاخ از جمله آثار باستانی در دوره صفویه است که متأسفانه به دلیل بی توجهی به این بنای تاریخی ارزشمند در دوره قاجاریه رو به ویرانی رفت اما به دستور رضا شاه در دوره پهلوی مرمت شده و به شکل اولیه خود بازگشته است. 

کاخ صفی آباد در دوره شاه صفی نوه شاه عباس وسعت یافت. این کاخ در دل باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل با ابعاد 25 × 25 متر و در دو طبقه ساخته شده است. ورودی کاخ در بخش شمالی قرار داشته که با گذشتن از پنج پله می توانید به طبقه اول کاخ برسید که در این طبقه  اتاق‌های متعدد وجود دارد که از طریق راهرو و هشتی، دسترسی به داخل آنها امکان پذیر می گردد. طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق های بسیاری می باشد.

بر اساس گفته مورخین دیوارهای درونی کاخ، نقاشی های متنوع و زیبایی داشته که متاسفانه امروزه اثری از آنها به جای نمانده است. در ساخت این کاخ مصالحی همچون سنگ، آجر و گچ به کار رفته است.

این کاخ در طی حمله ای که افغان‌ها به ایران داشتند، آسیب دید اما در زمان نادر شاه مجددا تعمیر و بازسازی شده است. این بنا در زمان پهلوی نیز مجددا مرمت شد اما در قرن اخیر کاملا احیا گشته است.

از کاخ صفی آباد و تا باغ شاه بهشهر که به عمارت چهل ستون شهرت دارد، یک مسیر زیر زمینی تعبیه شده بود که در موقعیت های ضروری برای عبور و مرور و یا سایر امور قرار می گرفت. فاصله کاخ صفی آباد تا دریا به 16 کیلومتر می رسد و در دوره سلطنت صفویه به ویژه شاه عباس کبیر از این مسیر زیر زمینی برای امور سوق الجیشی و جلوگیری از حملات ازبکان و سایر ملل وحشی که در حول و حوش دریای خزر زندگی میکردند، مورد استفاده قرار می گرفت.

به موازات کاخ صفی آباد چشمهٔ آبی واقع شده است که چشمه پلنگ خیل نام دارد. آب این چشمه در دوره فرمانروایی صفویه از میان ساختمان طبقه اول جاری بود و موجب تهویه هوا در فصل تابستان بود.

کاخ صفی آباد تا سطح دریای خزر حدود 650 متر ارتفاع دارد و چراغ های بندر ترکمن و بندر گز از کاخ قابل مشاهده می باشند و همچنین از کاخ چشم اندازی در حدود 30 کیلومتری را دارا می باشد. این کاخ در اواخر دوره قاجاریه دچار آتش سوزی شد و آثار و شکوه باستانی آن از بین رفت و همچنین مصالح ساختمانی آن نیز غارت گشت اما کاخ در سال 1315 به دستور رضا شاه، تعمیر و مرمت گشت.

مجموعه تاریخی صفی آباد اکنون در اختیار یک نهاد است و به همین علت، امکان بازدید عموم از این بنای تاریخی فراهم نمی باشد.

برای دسترسی به کاخ صفی آباد می بایست به استان مازندران و سپس به شهرستان بهشهر سفر کنید.

دیدگاه کاربران


afshin_afqnnezhd
afshin_afqnnezhd
سه شنبه 12 اسفند 1399 ساعت 14:06

اینجا رفتم خیلی جای فوق العاده ای هست. بازدید ازش هم آزاده 💖 گفته شده این کاخ بیشتر از چهارصد سال سن داره.


reza
reza
شنبه 11 بهمن 1399 ساعت 14:24

کاخ صفی آباد امروزه کاربرد نظامی داره و بازدید از آن امکان پذیر نیست اما میشه از تمام شهر بهشهر بنای کاخ رو تماشا کرد.


hadi69
hadi69
سه شنبه 02 دی 1399 ساعت 15:48

این باغ بعد از انقلاب در اختیار یکی از نهادها بود و بعدها استاندار مازندران برای بازدید مردم از نهاد مربوطه پس گرفت.


beautiful.loving.earth
beautiful.loving.earth
یکشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 16:29

در سال 98 کاخ صفی آباد برای بازدید عموم باز شد و تا قبل از آن چهل سال اجازه بازدید داده نمیشد.👌


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار