اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - چالوس  
چهارشنبه 24 خرداد 1396

چالوس یکی از شهرهای توریست پذیر استان مازندران می باشد. این شهر با موقعیت قرارگیری در نقطه تلاقی سه استان مهم مازندران، تهران و البرز یکی از مهمترین شهرهای ایران به شمار می رود و جاده چالوس نیز از بهترین مسیرهای دسترسی به مازندران میباشد. یکی از روستاهای این شهر زیبا دهکده کهن و توریست پذیر فشکور (Foshkour) می باشد.

روستای فشکور کجاست؟

بخش کوهستانی چالوس در جنوب آن و در راستای جاده کندوان واقع شده است. در این قسمت از چالوس یک جاده فرعی واقع شده که طول آن 50 کیلومتر است و روستاهای زیادی را به هم متصل می کند. فشکور به عنوان نگین کوهستان یکی از همین روستاهاست که در حاشیه جنوبی مرزن آباد واقع شده است.

این دهکده ییلاقی منطقه چالوس با چند هزار سال قدمت در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا و با وسعت صدهزار مترمربع در میان رشته کوه های البرز با مناظر طبیعی زیبا از کوه، دره، جنگل، مرتع و چشمه های جوشان است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی روستای بیجدنو در جنوب، روستای کنسدره در شمال، در غرب کوه سنگ سرک و تخت سلیمان و کوه های زردک و شیرکوه در شرق فشکور را محصور کرده اند و همچنین در بخش شرقی شهر توریستی کلاردشت و قله علم کوه واقع شده است.

وجه تسمیه فشکور

افراد محلی این منطقه برای روستا نام های متعددی را در نظر دارند. عده ای از آنها اعتقاد دارند که نام اصلی روستا فشکیر (feshkir) و هم قافیه با روستاهای همجوار مثل طویر، کوتیر، ناتیر و دلیر می باشد. عده ای دیگر نام آن را فشکوه (feshkoh) می دانند و این نام را از فش که نوعی پوشش گیاهی است که در این منطقه به وفور یافت می شود و در درمان بیماری های پوستی مثل قارچ فشکی مفید واقع می شود، می دانند. با همه این تعاریف هم اکنون نام این روستا فشکور (Foshkour) می باشد و به همین عنوان ثبت شده است.

قدمت روستای فشکور

از شواهد و آثار باقی مانده در ارتفاعات فشکور و همچنین دفینه هایی که یافت شده است و قلعه های سنگی به جای مانده که در گذشته بسیار مورد توجه بوده و همچنین خانه های کاهگلی و ریسه ای با نمایی از چوب که از معماری قدیم نشات گرفته این مطلب را نشان می دهد که قدمت این روستا به ایران باستان باز می گردد.

اقلیم روستای فشکور

آب و هوای این روستا به علت قرار گرفتن در ارتفاعات رشته کوه های البرز و نزدیکی به علم کوه سرد و کوهستانی می باشد، به طوریکه در فصل تابستان نیز برای گرم کردن بدن و منازل از بخاری هیزمی استفاده می شود و در اکثر مواقع دارای پوشش مه غلیظ است که مناطق بسیار زیبا و رویایی را بوجود می آورد و همچنین بارش برف در زمستان گاهی به بیش از یک متر می رسد که باز هم به زیبایی طبیعت این منطقه می افزاید.

جاذبه های گردشگری روستای فشکور

در حاشیه رودی که در روستای فشکور جاری است آسیاب آبی به نام  آیسورار به معنی سرچشمه آسیاب قرار دارد.

این رود از قسمت جنوبی روستا جریان یافته و سرچشمه رود چالوس می باشد. از دیگر مناظر زیبا و طبیعی فشکور می توان به صخره های زیبا، چشمه های متعدد و همچنین دشت های پر گل و آبشارهای زیبا اشاره کرد.

طویله های قدیمی با قدمت بالغ بر صد سال نیز از دیدنی های تاریخی این روستا هستند.

امامزاده فقل فصیح از نوادگان امام جعفر صادق (ع) که در دل روستا بوده و دیگری امامزاده فضل فاضل که از نسب امام محمد باقر (ع) است و در بالاترین نقطه زرین کوه (زردک) می باشد، از مناطقی هستند که سالانه زائران و گردشگران بسیاری را به خود جذب می نمایند اما متأسفانه این دو زیارتگاه در سازمان میراث فرهنگی به ثبت نرسیده اند و به همین علت از امکانات رفاهی برخوردار نیستند.

این روستا دارای اماکن تفریحی و دیدنی بسیار زیبایی می باشد که هم اکنون نیز بکر باقی مانده است و در این میان می توان به شیر کوه،  گاو سرای زردک، ارن، هوکوتو و مناطق جنگلی مثل  صاف سر، دوهال دره،الاتک، سنگ سرک، خارس، چماز چال، آبشار عالی رو، گزنا کوتی، آبشار لاس دره و... اشاره کرد که تمامی این مناطق محل مناسبی برای تفریح مسافران و گردشگران می باشد.

همچنین در این روستا مرکز بهداشت و درمان نیز وجود دارد.

پوشش گیاهی و جانوری روستای فشکور

روستای فشکور دارای پوشش گیاهی متنوعی است به این شکل که در قسمت غربی روستا علف زارها، بوته های گیاهی و گیاهان دارویی همچون ترم، آویشن، چای کوهی، گل گاو زبان، هلاله و گون و در قسمت شرقی آن جنگل های انبوه از درختان ممرز، افرا، ملج و.... می باشد. دشت زردک که به زرین کوه نیز شهرت یافته است دارای پوشش گیاهی خاصی به نام زرد لاری است که خاصیت دارویی دارد و همچنین زیبایی کوه را دوچندان نموده است. همچنین گونه های حیوانات وحشی روستای فشکور از جمله خرس سیاه، گرگ، شغال، خرگوش، خرس قهوه ای، آهو، پلنگ، گوزن و پرندگانی از قبیل کبک، قرقاول، کبوتر چاهی، کرکس، قوش و بلدر چین می باشد.

اهالی روستای فشکور

جمعیت این روستا بیش از هزار و پانصد نفر (سیصد خانواده) می باشد و قوم هایی که فشکور را تشکیل داده اند از خانوارهای صادقی، بابویی و زال میباشند.

اهالی این دهکده کوهستانی در فصول سرما در روستای سینوا در فاصله چهارکیلومتری جنوب چالوس ساکن هستند و در تابستان به ییلاق می آیند.

شغل اصلی مردم دهکده فشکور کشاورزی و دامداری می باشد و همچنین محصولاتی از قبیل حبوبات، گردو، فندق، سبزیجات و همچنین پرورش گاو، گوسفند و اسب از دیگر مشاغل روستائیان می باشد.

همچنین مردمان روستای فشکور دارای صنایع دستی مانند گلیم بافی، کاموا بافی، چادر شب دوزی، فرش بافی، نمد زنی و همچنین صنایع چوبی می باشند. روزگاری لبنیات زردک شهرت فراوانی داشت، عسل فشکور نمونه بود و چادر شب ها در جهاز عروسان دیده می شد ولی متاسفانه هم اکنون به علت عدم حمایت از طرف مسئولان و مهاجرت به شهر در حال رکود و فراموشی می باشد.

مردمان روستای فشکور از روزگاران قدیم علاقمند به ورزش بوده اند و ورزش هایی مانند تیر انداز ی، اسبدوانی، کوهپیمایی و پیاده روی را انجام می دهند و همچنین بازی های محلی از قبیل کمرقیش کایی، کلده کوه، رسن بینگتک، رسن کایی، باکله باکله جیرک و توپ چالینگتک تا چندین سال پیش در میان جوانان روستا رایج بوده اما هم اکنون به فراموشی سپرده شده است. از پهوانان قدیمی روستا میتوان از پهلوان علی اعظم زال نژاد، پهلوان کریم بابایی، علی بابوکوهستانی، پهلوان بهرام بابایی، مهرشید زال نژاد و عرفان صادقی نام برد. از رزمی کاران این خطه نیز ورزشکارانی مانند محسن صادق کوهستانی، هادی زال نژاد، بهنام بصیری و مصطفی صادق کوهستانی زمانی در این دیار به امر ورزش مشغول بوده اند. تشکیل دو تیم فوتبال صنعتگران شهرآرا و شاهد سینوا نیز نشان از علاقه شدید مردم این دهکده به ورزش بوده است.

مردم این روستا افتخارات زیادی در طول تاریخ کسب کرده اند که از آنها میتوان به مبارزه با گروهک تروریستی منافقین، مبارزه با نیروهای قزاق و مبارزه با حزب توده منحرف و همینطور همراهی با میرزاکوچک خان جنگلی و تشکیل حزب جنگل اشاره کرد.

مردم فشکور در تحولات انقلاب اسلامی و مبارزات خیابانی که در سال های 57 و 56 انجام شد نیز حضور موثری در منطقه داشتند و از دستاوردهای انقلاب اسلامی حمایت بی دریغ خود را نثار کشور کردند. آنها با حضور در هشت سال دفاع مقدس، 19 شهید، چهار آزاده و دو مفقودالاثر و بیشتر از پنجاه جانباز به اسلام و انقلاب تقدیم نمودند.

فشکور زادگاه علما

این روستا زادگاه افرادی است که در امر هدایت و ترویج اسلام بسیار موثر بوده اند. از جمله سیّد جمال موسوی، سیّد رضا مطهری، برادران سیّد میرمیران، مرحوم سیّد حجت الله موسوی، سیّد ذبیح الله مطهری و علی دوست بابایی اشاره کرد. از افرادی که در آموختن سواد و تعلیم و تربیت در این منطقه نقش مهمی داشتند، مرحوم میرزا حسین زال، مرحوم همرقانی و مرحوم میرزا حجت الله بابایی بودند. حاج نجیب الله صادقی، مرحوم حاج محمد کاظم زال زر و حاج ابوالحسن بابایی نیز در امر تحولات سیاسی و هدایت و آگاه کردن مردم نقش به‌سزایی داشتند.

اقامت در فشکور

برای ماندن در فشکور میتوانید از اقامتگاه های محلی و بومگردی موجود در فشکور استفاده کنید و یا با اجاره ویلا در چالوس سفر لذت بخشی داشته باشید.

مسیر دسترسی به روستای فشکور

برای دسترسی به روستای فشکور باید به مازندران، شهرستان چالوس، توابع مرزن آباد سفر کنید. در کیلومتر بیست و پنج جاده چالوس وارد حاشیه جنوبی مرزن آباد شوید که در آن جاده ای فرعی به طول 50 کیلومتر وجود داشته و دارای چندین روستای متصل به هم شامل روستاهای طویر، مرس، کنسدره، فشکور، بیجدنو، ناتر، دالیر و الیت می باشد.

دیدگاه کاربران


خشایار
خشایار
شنبه 01 بهمن 1401
در نزدیکی روستای فشکور یک آبشار هم واقع شده که حتما به اونجا هم سربزنید منطقه بسیار زیباییه
محمد
محمد
سه شنبه 10 آبان 1401
خوب است ولی مسیر سختی دارد
امیر
امیر
شنبه 26 شهریور 1401
مهرماه هم میشه به فشکور سفر کرد؟خیلی سرد نمیشه؟
هزینه بوم گردی شبی چند میشه؟
فاطمه
فاطمه
شنبه 05 شهریور 1401
سلام از راهنماییهای شما دوستان ممنونم
دوستان اگر شماره از اقامتگاه عمو ساطان دارید میشه لطف بلفرمایید وشماره برای رزرو رو بدید ممنون میشم

پنج شنبه 03 شهریور 1401
از تهران چند ساعت راهه؟
محمد حسینخانی
محمد حسینخانی
یکشنبه 19 تیر 1401
درجه یک است
بهروز
بهروز
پنج شنبه 09 تیر 1401
جاده خوبی داره با هر ماشینی قابل رفتن و آسفالت هست
شمس
شمس
یکشنبه 15 خرداد 1401
درود
لطفا بفرماید رستوران دارد داخل روستا؟
و در ضمن جاده چگونه هست؟
اتوبوس میشه رفت ؟
تعداد میشه رفت ؟
تلفن تماس با خانه های بومرگردی؟
شیرین
شیرین
شنبه 14 خرداد 1401
وضعیت جاده چطور هست با پراید هم میشه رفت ؟؟؟
امین
امین
جمعه 22 بهمن 1400
فروش یک قطعه 800متری در روستایی فشکور داخل بافت می باشد اجازه ساخت ویلا
09122046792
حامد
حامد
چهارشنبه 03 آذر 1400
روستای فشکور در میان رشته کوه های البرز قرار داره و بخاطر قرار گرفتن در ارتفاع آب و هوای سردی داره و در بیشتر مواقع این روستا رو مه فرا گرفته
سارا
سارا
سه شنبه 02 آذر 1400
می شه در مورد جاده اش بیشتر توضیح بدید؟

شنبه 08 آبان 1400
بسیار زیباست. بهشتی روی زمین
علیرضا
علیرضا
یکشنبه 28 شهریور 1400
از مزیتهای این روستا اینه که گاز شهری نداره و شما از طبیعت بکر اونجا استفاده می کنین. اگه قصد رفتن داشتین، اقامتگاه عموسلطان رو انتخاب کنین. من و خانوادم خیلی لذت بردیم. شبهای رویایی داره و منظره کارت پستالی. حتما امتحان کنین و ما رو هم دعا کنین. جا داره از مالک اونجا هم تشکر کنم که خیلی به نظافت و تمیزی بها میدن.
حمیدرضا محبی
حمیدرضا محبی
جمعه 22 مرداد 1400
باسلام
خیلی زیباست
میخوام بدونم آیا گاز شهری در اون منطقه وجود ندارد که از هیزم برای گرم کردن استفاده میکنند؟
حیف نیست این طبیعت مردمانش تمام امکانات را داشته باشند اگر لینک اطلاع رسانی دارد بنده را عضو نمایید
asma
asma
شنبه 02 مرداد 1400
خیلی زیباست این منطقه و آب و هوای کوهستانی دارد و حتی در فصل تابستان هم بخاری هیزمی روشن میکنند و اغلب مه آلود است و همیشه با صفا است.
علیرضا اسماعیلی.
علیرضا اسماعیلی.
شنبه 12 تیر 1400
سرزمین لاله خیز استان مازندران نعمتی است که از خداوند به مردمش اهدا شده و باید گفت مقدس
بهشت ایران نگین ایران زمین و مخصوصا یلاقات آمل نور نوشهر و چالوس الی رامسر
خوب است که از سوی دولت با استاندارد های بین المللی و صنعت توریستی مدیریت شود نه اینکه فورا به هر غیر بومی فروخته شود
حمیدرضاقدوسی
حمیدرضاقدوسی
جمعه 21 خرداد 1400
عالی بود
بایدخدا را شکر کرد بابت ایران عزیزمان
ameri_j
ameri_j
سه شنبه 11 خرداد 1400
در این روستا اقامتگاه بومگردی عمو سلطان برای اجاره هست عالیه❤️حتما اگر رفتید فشکور قبلش رزرو کنید خیلی با صفاست.👏👏
محرابی
محرابی
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
آیا در فشکور ویلا برای فروش دارید؟
لطفا مشخصات و قیمت رو بفرمایید
boomgardi_rahmaniii
boomgardi_rahmaniii
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
در این روستا اقامتگاه بومگردی عمو سلطان برای رزرو آماده است بسیار دلنشین و زیباست و امکانات خوبی داره😍 🙏😊
محسن ریول نژاد اصل لنگرودی
محسن ریول نژاد اصل لنگرودی
دوشنبه 30 فروردین 1400
خوب بود اطلاعات جامع و خوبی داده بودید عالی عالی عالی
_itsmehrdad
_itsmehrdad
سه شنبه 12 اسفند 1399
فشکور به آلپ ایران معروفه و جالبیش این هست که با جاده جدیدی که باز شده الان با مرکز تهران زیر دو ساعت فاصله داره.
m.h.f7
m.h.f7
پنج شنبه 04 دی 1399
واقعا تماشایست چیدمان خالق هستی. اگر به فشکور رفتید به منطقه توریستی خارس برید در بخش مرزن آباد.
majidnghandi
majidnghandi
سه شنبه 27 آبان 1399
روستایی ساده و بی ریا خیلی قشنگ😍😍😍 از همین لوکیشن بسیار زیبای روستای فشکور ویدیوی هوایی گرفته ام که بسیار دیدنی شده. خیلی عالی بود.
giti502
giti502
شنبه 10 آبان 1399
در فشکور عکس های قشنگ و فوق‌ العاده زیبایی میشه گرفت 😘 با لباس های قشنگ شمالی و آهنگ های دلنشین 🥰 🥰 🥰 یه اقامتگاه هم داره که عالیه. البته چالوس دیگه خیلی محلی و سنتی نیست.
bnazari1234
bnazari1234
شنبه 19 مهر 1399
همه مناطق فشکور رو رفتم تمام ده ها رو شب موندم خیلی باحاله. به این منطقه آلپ ایران هم میگن. 😍😍 عسلش هم از خوردنی های بی نظیر این منطقه است.
ط
ط
سه شنبه 25 شهریور 1399
وای من عاشق فشکور شدم کاش می تونستم اونجا زندگی کنم
میلاد یراحیان
میلاد یراحیان
چهارشنبه 29 مرداد 1399
بسیار عالی و دیدنی
errfan_3570
errfan_3570
چهارشنبه 22 مرداد 1399
میشه گفت فشکور نگین کوهستان هست و اهالی بسیار مهمان نواز و خونگرم و هنرمندی داره.
مهدی
مهدی
پنج شنبه 09 مرداد 1399
واقعا اگه بهشت اونجا نیس پس کجاس خیلی خوشگله یه چیزی مثل جواهرده و فیلبند می مونه خدا کنه من بتونم یه خونه اونجا بخرم
مینا محبی
مینا محبی
چهارشنبه 01 مرداد 1399
اینجا اقامتگاه بومگردی واسه مسافرا گذاشتن و میشه اجاره کرد.
apar
apar
یکشنبه 15 تیر 1399
دیدن فشکور خیلى بهم آرامش میده. بهترین جای مازندران.. امیدوارم روزى بتونم اینجا زندگی کنم..به دور از هر شلوغی 🙏

جمعه 06 تیر 1399
زمین های فشکور
leila.kad
leila.kad
دوشنبه 02 تیر 1399
واقعا خوشا به حال کسانیکه در این بهشت زندگی میکنند..من اینجا رفتم 😍 خیلی باحاله..مثل سوییس میمونه...فشکور تو این فصل بسیار زیباست..از مرزن آباد که رد بشید به این روستای فوق العاده زیبا میرسید.🤗🤗
رویا_مهاجری
رویا_مهاجری
دوشنبه 26 خرداد 1399
ارن، سنگ سرک ، ،شیر کوه ، گاو سرای زردک ، دوهال دره، الاتک، آبشار عالی رو و طبیعت زیبا و بی نظیر از مناطق دیدنی فشکور عزیز هستند.
chakavak.amir
chakavak.amir
شنبه 24 خرداد 1399
فشکور آلپ ایران است.❤️❤️ چالوس بالاتر از مرزن آباد به این روستای دیدنی میرسید. تولید لبنیات ارگانیک در مرتع هوکوتو در ییلاق فشکور انجام میشه و بسیار خوشمزه و تمیز است.
farinesh935
farinesh935
دوشنبه 19 خرداد 1399
فشکور واقعا زیباست مخصوصا تو فصل هایی که همه ییلاقات زیبا هستند. 😍😍😍👏👏👏
مهران
مهران
چهارشنبه 14 خرداد 1399
بهترین زمان بازدید چه وقت می باشد؟
کشاورز
کشاورز
جمعه 09 خرداد 1399
سلام آیا روستا دارای امکانات رفاهی می‌باشد؟
نادر
نادر
یکشنبه 31 فروردین 1399
باسلام
اینجا منطقه ای زیبا بکر و دست نخورده است که در دل طبیعت جای گرفته
سال گذشته به این منطقه سفر کردم. در هنگام ورود ما به فشکور چنان مه زیبایی همه جا را فرا گرفت گویی ابرها همچون امواج در زیر پای ما در حال تلاطم هستند. چنان منظره زیبایی بود که محو تماشای آن شدیم و غافل از عکاسی و فیلمبرداری
خیلی زیباست حتما باید بروید و آن مناظر زیبا را ببینید.