اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - آستارا  
سه شنبه 23 خرداد 1396

روستای گیلده یا گله ده (گیله‌ده) در استان سرسبز گیلان و شهر بام های سفالی یعنی آستارا قرار گرفته است. طبیعت سرسبز و خرم و همچنین جنگل‌های دست نخورده گیلده، سالانه محل پذیرایی از گردشگران و کوهنوردان استان گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی و طبیعت دوستان دیگر از نقاط ایران در قالب تور بوده است. روستای گیلده در غرب آستارا در فاصله حدود 25 کیلومتری از آن قرار گرفته است. این روستای توریستی به صورت مستقیم با کشور آذربایجان به مسافت 5 کیلومتر فاصله مرزی دارد و از گردنه حیران نیز حدود 5 کیلومتر پیمایش لازم است تا به این روستا آمد.

طبق آخرین سرشماری انجام شده، این روستا دارای صد و سی و سه خانوار و جمعیتی در حدود شش صد نفر می باشد و بیشتر آنها در زمینه دامداری، گله داری و کشاورزی فعالیت میکنند. هم نام این روستا، روستایی در شفت گیلان هم وجود دارد که ممکن است بعضی از گردشگران را دچار مشکل سازد.

مسیر جاده دهکده سرسبز گیلده آسفالت است و این امتیاز مثبتی برای این روستای خوش آب و هوا محسوب میشود. آب مصرفی اهالی روستا نیز از چشمه موجود در روستا لوله کشی شده است و همچنین دارای حمام، مسجد، مدرسه، خانه بهداشت و دفتر مخابراتی می باشد.

از اصلی ترین دلایلی که روستای گیلده به یکی از روستاهای گردشگری استان تبدیل شده و سالانه مورد بازدید توریستهای زیادی قرار می گیرد، واقع شدن روستا در مسیر آب گرم علی داشی، آبگرم مشه سویی و همچنین منطقه جنگلی فندق‌لو می باشد. به‌ گونه ای که در سال‌ های گذشته به علت زیبایی های طبیعی و چشم نواز دهکده گیلده، چندین فیلم بلند و کوتاه توسط کارگردانان و فیلم‌سازان به نام ایران ساخته شده است. در این میان می توان از فیلم کوتاه نوروز گلی که برنده جشنواره لموند فرانسه شده است، نام برد.

نکته جالب در مورد گیلده سگ های بزرگ جثه و قوی هیکل چوپان های دهکده است که در میان مردمان آستارا در سال های اخیر شهرت فراوانی یافته است.

آب گرم علی داشی در روستای گیلده

آبگرم طبیعی با استخری کوچک است که از سنگ و آجر ساخته شده و برای آب تنی مناسب میباشد. آب گرم علی داشی زیر قطعه سنگ و در دره ای جاری است که این ویژگی سبب شده نام سنگ علی را برای آن انتخاب کنند. این آبگرم همچون دیگر حوضچه های آبگرم مانند آبگرم رامسر و آبگرم سرعین و غیره خواص درمانی زیادی دارد و برای دردهای مفصلی، کمر درد، قولنج، روماتیسم، دل درد، آرامش اعصاب و حتی چشم درد مفید است. برای رسیدن به آب گرم علی داشی سه ساعت پیاده روی در بین جنگل لازم است، به این صورت که باید از بین درختان آلوچه وحشی، درختچه‌های کوتاه گیاه ولیک و درختان بلوط گذر کرد و پس از آن با گذر از کنار خانه چوبی که معمولا کودکان در پیرامون آن مشغول فروش دوغ هستند به رودخانه رسیده و با گذر از جنگل‌های انبوه و سرسبز که شامل گونه های درختی ممرز و راش است عبور کرد تا به آب گرم علی داشی رسید. پیمایش این مسافت در حدود یک و نیم ساعت به طول می انجامد. همانطور که گفته شد در میانه مسیر رسیدن به آب گرم علی داشی کلبه ای چوبی وجود دارد که محل فروش دوغ های محلی است، سعی کنید با خرید محصولات محلی روستای گیلده به اقتصاد روستا کمک کنید.

در طول مسیر شاهد از بین رفتن و بریده شدن گیاهان و درختان زیادی هستیم که عمدتا به علت چرای دام ها از بین رفته اند اما با این وجود جذابیت گیلده همچنان پابرجاست. در مسیر جنگل گیلده چند آبشار و چشمه دیده میشود که آب آنها به علت داشتن گل و لای قابل آشامیدن نمی باشد. در نزدیکی آبگرم علی داشی قهوه خانه ای کوچک ساخته شده که محلی مناسب برای نوشیدن چای، رفع خستگی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت و آب و هوای مطبوع دهکده گیلده می باشد.

آبگرم مشه‌سویی در میان جنگل

در قلب جنگل فندق لو و میان روستای آلادیزگه و روستای گیلده، آبگرم مشه‌سویی با فواید درمانی بسیار زیاد واقع شده که آب آن دمایی در حدود 25 درجه سیلیسیوس دارد و در فاصله یک ساعت و نیم پیاده روی از روستای گیلده به عنوان پدیده ای توریستی قرار گرفته است.

جنگل فندق لو

در فاصله 4 ساعتی از آب گرم علی داشی به منطقه فندوقلو می رسید که از توابع استان اردبیل است و این منطقه به دلیل داشتن جنگل های فندق فراوان یکی از مناطق تفریحی و گردشگری ایران به شمار می آید. این جنگل دارای مرکز گردشگری و تفریحی نیز میباشد. پیاده روی در این جنگل زیبا خاطره ای فراموش نشدنی در ذهنتان میسازد و تنفس هوای بی نظیر آن روح انسان را جلا میدهد.

سفر به روستای گیلده آستارا

بهترین زمان برای سفر به گیلده در فصل بهار است زیرا طبیعت زیباترین چهره خود را نمایان میسازد و آب و هوای گیلده نیز در این فصل بسیار مطبوع و معتدل میباشد.

برای دسترسی به دهکده گیلده باید از طریق جاده رشت آستارا به شهر آستارا در استان گیلان سفر کنید و به راحتی در فاصله 25 کیلومتری از این شهر مسیر گیلده را پیش بگیرید تا به روستای گیلده برسید.

برای اقامت میتوانید از کلبه های چوبی موجود در روستا استفاده کنید و یا با اجاره ویلا در آستارا شب را به صبح برسانید و آماده بازدید از جاذبه های دیگر آستارا مانند دهکده کوته کومه، ساحل صدف و پارک جنگلی بی بی یانلو شوید.

دیدگاه کاربران


میلاد
میلاد
یکشنبه 13 شهریور 1401
در روستا میشه ماشین رو پارک کرد و به جنگل رفت یا امن نیس؟
هاشم
هاشم
جمعه 28 مرداد 1401
زبان این دهکده چه می باشد؟
معصومه
معصومه
چهارشنبه 03 آذر 1400
این منطقه شبیه بهشت میمونه، تپه های سرسبز، رود زلال و شفاف، آب و هوای خوب و خنک واقعا محشره
gildeh_manoto
gildeh_manoto
سه شنبه 11 خرداد 1400
برنج گیلده هم از محصولات خالص و معروف این روستاست. دانه بلند و خوش پخت و خوشبو.
hooman4275
hooman4275
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
متاسفانه در این منطقه و گردنه حیران بافت بومی که اکثرا تورک هستند و میان اردبیل و آستارا قرار دارند تحت تاثیر برخی مسائل قرار گرفته اند و کلا محیط زیست و بافت فرهنگی در حال تغییر است.
trdei
trdei
سه شنبه 12 اسفند 1399
یادش بخیر پارسال تابستان رفتیم گیلده 👌خیلی با صفا بود😍😍 از ارتفاعات مشند هم دیدن کنید زیباست.
rezania
rezania
پنج شنبه 04 دی 1399
روستای گیلده عالی است، مردمان خوب و با صفایی داره گیلده. جاده آسفالت جدید هم براش گذاشتند خیلی خوب شده.
parpari_2375
parpari_2375
چهارشنبه 05 آذر 1399
در این روستا به خاطر داشتن گل های محمدی، خوراکی خوش مزه ای درست میکنند به نام پالوده گل محمدی.. با فالوده یخی فرق داره. بسیار عالی است 👏😋
sydhflh
sydhflh
شنبه 17 آبان 1399
خیلی خوب بود.. 🙏🙏امسال برای گلاب گیری میخواستیم بریم قمصر و نیاسر کاشان قسمت نشد ولی چون نیت مون خالص بود😊💜 همینجا در گیلده به لطف محلی هاش دوباره گلابگیری رو از نزدیک دیدیم 🙏🙏🌹
ho.sin1472
ho.sin1472
یکشنبه 27 مهر 1399
بسیار زیباست 👌روستای ما گیلده است. لطفاً همواره در هر فصلی از تالش، آستارا و روستاهای اطراف دیدن کنید👏👏👏😍
_zohreh_fa01
_zohreh_fa01
چهارشنبه 29 مرداد 1399
گلاب گیری در گیلده انجام میشه و کارگاه برای این کار دارند.🌹🌹🌹
کشاورز
کشاورز
چهارشنبه 08 مرداد 1399
چشمه آبگرم علی داشی در پای پرتگاه سنگی در محلی به نام علی داشی بالای دره گیلده واقع شده
kazemashoorii
kazemashoorii
چهارشنبه 18 تیر 1399
گیلده 😍! ای زادگاه مادری ام دوستت میدارم ای که آخر در خاک تو نفس به پایان می رسانم و آرام می گیرم💖💖💖💙💙 گیلده از بهترین جاهای ایرانه.. پیشنهاد میکنم حتما بیاین و طبیعت زیبای گیلده جان رو ببینید.
mahan_etmadi
mahan_etmadi
پنج شنبه 05 تیر 1399
گیلده با کلبه های چوبی باصفاش فوق العاده ترین جای گیلان..😍😍😍👌👍📸 آبگرم خوبی هم داره. حتما برید.
ترمه65
ترمه65
شنبه 31 خرداد 1399
گیلده Giladeh یا گیلاده روستایی است در شهرستان آستارا. نباید این روستا را با روستای هم نامش که از توابع شهرستان شفت است، اشتباه گرفت. روستای گیلده حدود 5 کیلومتر با مرز کشور آذربایجان فاصله دارد.
ahmad.r.najimi
ahmad.r.najimi
یکشنبه 25 خرداد 1399
گوشه ای از بهشت کوچک ما گیلده عزیز 🌹 😍 ما تو گیلده یه گیاه خوشمزه و ترش داریم که بهش میگیم ترشک 😋😋😋 وقت هایی که آلوچه نداریم به صورت طبیعی از این ترشی بدون ضرر استفاده میکنیم. خیلی خوشمزه هست. در ضمن گیلده یه آبگرم داره به اسم آب گرم علی داشی. حتما بیاین. خواص درمانی زیادی هم داره. خواستین بیاین گیلده از آستارا 25 کیلومتر فاصله داره.
sara_po
sara_po
دوشنبه 19 خرداد 1399
مسیر سرسبزی داره و بهترین روستای توریستی آستاراست.. و از آستارا 25 کیلومتر فاصله دارد.