اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - نوشهر  
پنج شنبه 18 خرداد 1396

موقعیت تنگه تنگ دار نوشهر

یکی از زیباترین تنگه ها که در شمال کشور در قلب جنگل خانیکان نوشهر وجود دارد، تنگ دار می باشد. تنگ دار در یکی از فرعی‌های جاده چالوس به نوشهر قرار دارد. درواقع این تنگه در دل جنگل های روستای کوشکسرا واقع شده است. روستای کوشکسرا در قسمت جلگه ای البرز در غرب استان مازندران قرار گرفته است. روستای کوشکسرا که اهالی به آن کُشکِ‌سرا میگویند، از شمال به نوشهر و چالوس، از جنوب به جنگلهای سرسبز، از شرق به روستاهای نیرنگ و تازآباد و از غرب به شهرستان چالوس متصل شده است. روستای کوشکسرا یکی از بزرگترین روستاهای استان مازندران با پیشینه ای کهن است. این روستا با داشتن عوامل طبیعی و مناطق گردشگری بکر، یکی از دیدنی ترین روستاهای شهرستان نوشهر است.

 

زیبایی های تنگه تنگ دار نوشهر

تنگ دار با داشتن طبیعتی بکر و دست نخورده میزبان تعداد بیشماری از گردشگران به خصوص در فصول گرم سال است. دلیل قطعی بر اینکه اسم تنگ دار از چه چیزی گرفته شده وجود ندارد اما می توان حدس زد که شاید یکی از دلایل آن وجود جنگل و درخت های فراوان اطراف این تنگ است.

تنگه تنگ دار، دره ای است که بیشتر از حد انتظار، عمیق و باریک است. دیواره های تنگه اغلب بلند و پرشیب هستند. همچنین در تنگه معمولا باریکه‌ای از آب که دو چشمه یا آبشار و یا حتی رودخانه های مجاور را به‌طور طبیعی به یکدیگر متصل سازد، وجود دارد که به آن باب نیز گفته می‌شود.

رودخانه‌ای خروشان به نام کرکرود از میان دره ای تنگ عبور میکند و محیطی بسیار جذاب برای طبیعت‌دوستان ایجاد کرده است. صدای دلنشین آبشار، فرود و صعود‌های زیبا و شنا در میان حوضچه‌‌های زلال، همه و همه از جمله ویژگی های جذاب و بیاد ماندنی حضور در تنگه زیبای ‌تنگ دار است.

عمق آب تنگه در فصول مختلف متفاوت میباشد. در فصل بهار حداکثر مقدار و در اواخر تابستان کمترین مقدار خود را دارد. در این تنگه جانورانی مانند مارآبی، خرچنگ، قورباغه و مارمولک دیده میشوند که معمولا بی خطر هستند و رهگذران بدون ترس از کنارشان عبور میکنند.

 

مسیر پیمایش تنگه تنگ دار

مسیر رودخانه نوردی تنگ دار حدود 1600 متر میباشد و بعد از عبور از این جذابیت بی‌نظیر به جنگل خانیکان میرسید. برای پیمودن این تنگه به انرژی و قدرت بدنی مناسبی نیاز دارد پس در آغاز راه خود را خسته نکنید و تلاش خود را به انتها برسانید تا از آخرین استخر تنگه نیز دیدن کنید.

برای رفتن به تنگ دار، داشتن برنامه یک روزه هم مناسب می باشد.

فضا و موقعیت تنگ دار به گونه است که می توان از همان ابتدا به اندازه 400 متر از مسیر پا تا زانو در آب خنک رودخانه تنگ دار فرو میرود. بر خلاف جهت آب، مسیر تنگه را بالا بروید و از مناظر زیبایی که در اطراف و پیش روی شماست لذت ببرید.

صخره‌های پوشیده از خزه و پرسیاوشان منظره بی‌نظیری را برای شما به ارمغان می آورد. شایان ذکر است که عمق آب در هر قدم متغیر است. برای مثال ممکن است هنگامی‌ که آب تا زانوی شما است، در قدم بعدی تا گردنتان در آب فرو برود.

در ادامه مسیر به حوضچه‌هایی می‌رسید که می‌توانید از روی صخره‌ها در آن شیرجه بزنید و گرمای شهر را با خنکی آب عوض کنید. هرچه مسیر را پیش میروید دیواره های تنگ بیشتر به هم نزدیک میشوند و عمق آب هم بیشتر از قبل میشود که این بخش هیجان انگیز تنگ دار است.

تنگ دار از دو طرف با دیواره هایی بلند محصور شده است، دیواره‌‌های بزرگ و عظیم که در طول مسیر گاهی سر به هم آورده‌ا‌ند و منظره یک غار را تداعی می‌کنند و گاه از هم فاصله می‌گیرند و محوطه‌ای زیبا می‌سازند.

 

بهترین زمان سفر به تنگ دار نوشهر

ماه مرداد، بهترین وقت برای بازدید از تنگه تنگ دار است. در تابستان، طولانی بودن روز و گرمی هوا به گردشگران کمک میکند تا تجربه لذت بخشی از پیمایش تنگه داشته باشند.

 

نکات سفر به تنگه تنگ دار نوشهر

تمام طول مسیر را به صورت گروهی طی کنید.

در صورتی که شنا بلند نیستید وارد آب نشوید و یا در عمق های زیاد از همراهان خود کمک بگیرید.

در قسمت های عمیق تنگه از طناب استفاده کنید.

نسبت به اطراف خود هوشیار و آگاه باشید.

حتما جلیقه نجات فراهم کنید.

برای پارک اتومبیل تنها محوطه خاکی تنگ دار در نظر گرفته شده و امکانات دیگری وجود ندارد.

بهتر است مواد خوراکی و لوازم ضروری را همراه بیاورید؛ زیرا برای خرید لازم است به روستای کشک سرا بروید.

این منطقه فاقد سرویس بهداشتی میباشد؛ می توانید از ساکنان روستا خواهش کنید تا اجازه استفاده از سرویس بهداشتی خانه‌هایشان را به شما بدهند.

اگر قصد سفر در بهار و پاییز به این منطقه را داشتید بهتر است از شرایط جوی تنگ دار مطلع شوید و هرگز در زمستان به این منطقه سفر نکنید.

قبل از ورود به تنگه از روغن زیتون روی عضلات دست و پا استفاده کنید و کمی نرمش انجام دهید تا گرفتگی عضلات بدنتان رفع شود.

از کرم ها و لوسیون های ضدآفتاب و ضد آب استفاده کنید.

از شوخی کردن و هل دادن یکدیگر در تنگه جدا خودداری کنید و در مسیر تنگ، سر و صدای بلند تولید نکنید زیرا احتمال دارد سنگ ریزش کند یا به حیات وحش آسییب برسد.

اگر سابقه پیچ خوردن پا دارید یا مچتان ضعیف است از کفش مچ‌دار استفاده کنید. دمپایی پشت بسته استخری یا کفشی که خود را جمع نکند مناسب میباشد.

سعی کنید در هنگام صبح پیمایش تنگ را آغاز کنید.

 

لوازمی که نباید به تنگ دار ببرید!

عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر، موبایل، کارت بانکی، پاوربانک، خوراکی های بدون بسته بندی، لباس های پشمی که در آب سنگین میشود، لباس های آویزان بلند، اشیای تیز مانند چاقوی بدون ضامن و بدون محافظ (زیرا ممکن است در صورتی که در آب لیز بخورید به شما آسیب بزند)

 

وسایل مورد نیاز هنگام تنگه نوردی

کفش اضافه، میان وعده، آب، کمک های اولیه، دمپایی اضافه، کیسه زباله

 

اقامت در نوشهر

اگر بعد از بازدید تنگه تنگ دار تصمیم دارید شب را در اطراف این طبیعت زیبا اقامت کنید میتوانید در خانه های محلی روستای کشکسرا و یا در کلبه های باغ خانوادگی در جاده خانیکان شب را به صبح برسانید. اگر هم سختگیر نباشید میتوانید در جنگل خانیکان چادر بزنید. گزینه های دیگری نیز برای اقامت وجود دارد، به نوشهر رفته و اقامت در هتل یا اجاره ویلا در نوشهر را انتخاب کنید. برای اقامت در نوشهر میتوانید روی سایت ویلاجار حساب کنید.

 

چگونه به تنگه تنگ دار نوشهر برویم؟

وارد جاده چالوس شوید، سپس وارد کمربندی و بعد از آن به جاده ساحلی شماره 22 (سیاهکلرود) بروید. زمانی که به تقاطع شهید خیران رسیدید به سمت راست بپیچید و از نیرنگ عبور کنید. در انتهای نیرنگ به راست بروید و به طرف کشک‌سرا مسیر را ادامه دهید. مسیر را تا رسیدن به پل رودخانه کرکرود ادامه دهید. خودرو خود را در این محل پارک کنید. توجه کنید که مسیر سمت چپ به تنگ دار نمیرسد.

همچنین میتوانید از جاده سیاهکلرود به کشکسرا وارد شوید و تا انتهای روستا حرکت کنید. سپس از جاده خاکی جنگل خانیکان و دوراهی معدن به سمت راست بپیچید. از اتوبوس های نوشهر نیز میتوانید به تنگه بروید. این اتوبوس ها تا روستای کشکسرا میروند و بعد از آن میتوانید پیاده ادامه مسیر را طی کنید.

دیدگاه کاربران


سارا
سارا
یکشنبه 07 آذر 1400
رودخانه ی تنگ دار در جاده چالوس به نوشهر قرار داره که بخاطر پر شاخ و درخت بودنش بهش تنگ دار میگن، آب در یه سری از جاها پر عمق میشه ولی بعضی جاها کم عمقه
Naser Nematiroshan
Naser Nematiroshan
یکشنبه 03 مرداد 1400
بسیار زیبا باید از رودخانه رد شد که خیلی کیف داره و حوضچه هایی برای شنا دارد و فقط حیف که هیچ امکانات رفاهی ندارد.
elahe6863.sh
elahe6863.sh
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
تنگه تنگدار را پیمایش کردم جای بکر و بی نظیر و عالی مثل بهشت میمونه پیشنهاد میکنم برای پیمایش های نسبتا سخت این تنگه رو انتخاب کنید.
pari
pari
شنبه 14 فروردین 1400
من با تور اینجا رفتم هیچ وقت یادم نمیره رویایی و سحر انگیز بود. شاخه‌ های پیچک از اطراف دره آویزان بود و صدای خوف انگیز جنگل شنیده میشد.
withu_yaser
withu_yaser
چهارشنبه 13 اسفند 1399
من تنگه رو پیمایش کردم حتما لباس اضافه همراه داشته باشید و بچه کوچک با خودتون اصلا نیارید اینجا خیلی بکر و دست نخورده است.
parniyan
parniyan
دوشنبه 13 بهمن 1399
پیمایش این تنگه یا دره خیلی عالی بود با گروه های طبیعتگرد هماهنگ بشید خیلی خوش میگذره.
ariya_61
ariya_61
دوشنبه 08 دی 1399
ما از میدان آرژانتین تهران با تور عازم تنگه شدیم. فکر نمیکردم انقدر جذاب باشه. انگار که قدم در قسمتی از بهشت قدم گذاشته بودیم.
shokri.elahe68
shokri.elahe68
شنبه 01 آذر 1399
من اینجا رفتم جای بکر و عالی و بهشتی است. اگر رفتید وسایل مناسب طبیعت گردی به همراه داشته باشید حتما مجهز برید.
farzanefalaki
farzanefalaki
دوشنبه 12 آبان 1399
شبیه بهشت خیلی خوبه حتما برید. من با تور اینجا رفتم یه جای بکر و دنج و با صفاست. خیلی خوبه 😄😉
nadiya.sattarzade
nadiya.sattarzade
سه شنبه 22 مهر 1399
عالیه. من روی این دریاچه تاب سواری کردم. وقتی آب دریاچه کمتر بشه تنه های درخت توی آب مشخص میشه ❤️👌😍
ro.ya.parmis
ro.ya.parmis
یکشنبه 26 مرداد 1399
خیلی زیباست. رفتم واقعا عجب جای زیبایی ولی حتما لیدر باید باشه عمق آبش خیلی زیاد هستش.
shokri.elahe68
shokri.elahe68
دوشنبه 06 مرداد 1399
روستاهای نوشهر و آبشارهاش خیلی جذاب هستند. طبیعت اطراف این تنگه خیلی قشنگه من با تور رفتم.
بهشت23
بهشت23
سه شنبه 17 تیر 1399
جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ از دل تنگه عبور میکنه و دیدن درختان بلند کهنسال در بالای دره و درخشش نور آفتاب بین دره و انعکاس آن در آب حسی بی نظیر به انسان میده.👌👌
terme_lesani
terme_lesani
دوشنبه 02 تیر 1399
از نوشهر که به سمت این تنگه حرکت کنید باید وارد جاده کشک سرا بشید و از کنار پل وارد روستا باید بشید. بعد یه جاده خاکی داره و از دوراهی به طرف راست حرکت کنید تا رودخانه، و از رودخانه هم باید پیاده روی کنید تا به تنگه برسید.
عرفان
عرفان
سه شنبه 27 خرداد 1399
دیواره های تنگ به صورت قائم هستند و بسیار شیب زیادی دارند. تنگه به باریکه ای از آب میگن که دو تا حجم آب رو به طور طبیعی وصل میکنه.. خیلی ها فکر میکنند تنگ و تنگه تفاوتی ندارند اما کاملا دو تا چیز جدا هستند.
ali.ahmadi3101
ali.ahmadi3101
شنبه 24 خرداد 1399
تنگه تنگ دار خیلی زیباست. رنگ آبش هم خیلی قشنگه.. اقلید فارس هم یه تنگه مشابه همینجا داره، اونجا هم خیلی با صفاست و قرار گیریش در یک استان جنوبی جذابترش کرده.
shokri.elahe68
shokri.elahe68
دوشنبه 19 خرداد 1399
من اینجا رفتم یه جای بکر و خیلی عالی. شبیه بهشت هست. خیلی خوبه حتما برید. خیلی تنگه باریکی هست واقعا عبور ازش خیلی خوبه..