اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - چابکسر   ( جاده رامسر به چابکسر، سرولات، روستای لیمه سرا )
پنج شنبه 06 خرداد 1395

چابکسر علاوه بر زیبایی های طبیعی که زبانزد هر مسافری است به دلیل دیگری هم مشهور شده و آن رستوران خاور خانم یا خاور خاله است. اگر کسی قبلا با این شهر آشنایی نداشت و حتی نام آن را نشنیده بود، اما امروزه به خاطر وجود رستوران با صفا و با کیفیت خاور خانم با این شهر ارتباط خوبی برقرار می کند.

همانطور که می دانید مناطق شمالی ایران به خاطر طبخ غذاهای اصیل ایرانی و سنتی خاص خود شهرت زیادی دارند. در این میان استان گیلان به لطف بانوان هنرمندش از این نظر، جایگاه ویژه‌ای دارد.

سرولات، روستایی زیبا و سرسبز در استان گیلان و سه کیلومتری جنوب چابکسر است که رستوران خاور خانم در آن منطقه واقع شده است و افراد بسیاری هنگام سفر به استان گیلان، به این رستوران سر می زنند و طعم غذاهای لذیذی مانند ترش کباب، ماهی و مرغ شکم پر، باقالا قاتق و به ویژه میرزا قاسمی را تجربه میکنند.

این رستوران که به شکلی کاملا سنتی اداره می شود از سالها پیش توسط خاور خانم شروع به کار کرده، امروز صاحب بیشترین مسافر ایرانی و خارجی است و همواره گردشگران زیادی برای صرف غذاهای بسیار خوشمزه و با کیفیت محلی به این رستوران می آیند. المان های زیادی باعث رونق این رستوران شده است، که از جمله آن می توان به چشم انداز مناسب رستوران به جنگل، حفظ بافت سنتی رستوران، طبخ غذاهای سنتی منطقه، کیفیت و قیمت مناسب غذاها اشاره کرد.

رستوران خاور خانوم در یک خانه معمولی و البته دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا از طبیعت سرولات، شروع شد و با طبخ غذاهای خانگی جادویی و خوشمزه به سرعت به شهرت قابل توجهی رسید.

خاور خانم یک بانوی خوش ذوق و کوشای گیلانی است که با تاسیس رستورانی نسبتا کوچک در منطقه سرولات با غذاهای بسیار خوشمزه، شهرت زیادی حتی در میان گردشگران خارجی کسب کرده است.

او در سال 1348 در سرولات متولد شد و در سال 69 ازدواج کرد. این ازدواج باعث مهاجرت آن ها به قزوین و شهرهای دیگر شد. اما بعد از چند سال دوباره به سرولات برگشتند و خانه نیمه کاره خود را که دارای موقعیت استثنایی و مناسبی در منطقه بود، تعمیر کردند و در آن ساکن شدند. این خانه از یک طرف به دریا و از طرف دیگر مشرف به جنگل می باشد. بالکن خانه خاور خانم حدود 20 متر است و همین بالکن در آینده مزیت بزرگی برای کسب و کار آن ها شد.

در سال 1374 یک خانواده اصفهانی به سرولات آمدند و در کنار خانه خاور خانم بساط پیک نیک خود را پهن کردند، که بارش باران باعث مختل شدن استراحت آن ها شد. خاور خانم با دیدن این خانواده از آن ها دعوت کرد تا به خانه او بیایند و در بالکن خانه، بساط کباب را آماده کنند. این مسئله نقطه عطف زندگی خاور خانم بود. آن ها شب را در خانه خاور خانم ماندند و فردای آن روز خاور خانم با دستپخت خود آن ها را شگفت زده کرد. او برای ناهار برنج و ماهی سرخ شده پخت که بسیار مورد توجه مهمانان قرار گرفت. بعد از این ماجرا، خانواده اصفهانی مشتری دائمی خاور خانم شدند و او را به دوستان و آشنایان خود معرفی کردند تا در سفرهایشان از دستپخت این بانوی گیلانی بی نصیب نمانند.

این ماجرا باعث شد، تعداد مشتری های روزانه او خیلی زیاد شود و به رسیدگی بیشتری نیاز داشتند. همسر خاور خانم هم کار کشاورزی را رها کرد و به او در اداره رستوران کمک کرد. پس از مدتی آنها رستوران محلی خود را راه اندازی کردند و بالکن خانه را برای گنجایش بیشتر مهمان ها گسترش دادند.

طبق گفته خاور خانم، هزینه توسعه رستوران جدید حدود 20 میلیارد تومان بوده است و علاوه بر خودش و همسرش چهل نفر از روستاییان نیز در این رستوران مشغول به کار می باشند. پرسنل رستوران او در روزهای تعطیلات و شلوغ گاهی بیش از 60 نفر هم می شوند.

رستوران کنونی خاور خانم چهار طبقه می باشد که بر ارتفاعات سرولات احداث شده و از فاصله نسبتا زیاد تا رستوران، خودروهایی دیده می شود که برای رفتن به رستوران خاور خانم صف کشیده اند. رستوران خاور خانم به توسعه کسب و کارهای کوچک محلی نیز کمک شایانی کرده و باعث شده عده زیادی از اهالی روستا از فعالیت های مختلف درآمد داشته باشند. حضور گردشگران در رستوران خاور خانم در رونق اقتصادی دکه ها و فروشگاه های اطراف، غرفه های فروش چای سبز و مرباهای محلی، فروش صنایع دستی، ترشیجات و انواع لواشک های محلی تاثیر به سزایی داشته است.

طبخ غذا روی اجاق‌های قدیمی، فضای ساده و صمیمی رستوران به همراه غذاهای عالی و اخلاق خوب خاور خانم باعث شده تا میل کردن غذا در این رستوران برای بسیاری حتی از رستوران‌ هایی با شهرت بین‌ المللی هم جذاب‌تر باشد. شاید علت اصلی این گرایش را بتوان در فرهنگ‌ها و سنت‌های ایرانی دانست که امروزه اثر چندانی از آن‌ها باقی نیست و با این وجود هنوز در خون مردم کشورمان است و خیلی‌ها مشتاقانه به جستجوی آن هستند و رستوران خاور خانم این حس سنتی و فرهنگ اصیل به همراه غذاهای محلی گیلان را در ذهن هر گردشگری زنده می کند.

شیوه سرو غذا در رستوران خاور خانم متفاوت می باشد به صورتی که پلو به شکل دیگی سرو می شود گویی اعضای یک خانواده در خانه خود مشغول صرف غذا هستند. برخی از مشتریان از این شیوه بسیار استقبال کرده و یکی از وجوه تمایز این رستوران با بقیه رستوران ها را همین شیوه های متفاوت سرو غذا می دانند.

از دیگر ویژگی هایی که رستوران خاور خانم را از بقیه رستوران ها متمایز می کند این است که در درجه اول این رستوران در منطقه ای واقع شده است که شما باید برای رسیدن به آن، جاده سرسبز و زیبای سرولات را به سمت بالای کوه های سرسبز گیلان طی کنید. هر قسمت از این مسیر، زیبایی های خیره کننده ای دارد و زمانی که در رستوران مستقر شدید منظره ای که از تراس یا پنجره های این رستوران از دریا و جنگل می بینید حیرت انگیز است این رستوران از یک طرف با کوه های سرسبز گیلان و از طرف دیگر با دریا محاصره شده است و همین موجب شده تا لذت غذا خوردن برای مهمانان این رستوران دو چندان شود.

در سفری که به این منطقه دارید رستوران خاور خانم را فراموش نکنید چرا که غذایی که در این رستوران می خورید به بخش بسیار مهم و قابل توجه سفرتان تبدیل خواهد شد.

منوی غذاهای خاور خانم که شامل کباب ترش، ماهی کبابی، مرغ شکم پر، میرزا قاسمی، ته چین مرغ، باقالا قاتق، خورش فسنجان شمالی و… می باشد، قیمت های بسیار مناسب به همراه کیفیت بسیار بالایی دارد. به همراه غذا نیز می توان سیرترشی، دوغ محلی، ماست کوزه ای و زیتون پرورده سفارش داد. مواد مورد نیاز برای غذاهای رستوران به صورت روزانه و تازه به تازه تهیه می شود که باعث خوش طعم شدن و لذت بیشتر در غذا خوردن می شود. انتخاب غذا در این رستوران از سخت ترین کارهاست، زیرا غذاها آن قدر وسوسه کننده و خوش رنگ و لعاب هستند که نمی توان بین آن ها تمایزی قائل شد. معروف ترین غذای این رستوران که طرفداران بیشتری پیدا کرده، میرزاقاسمی و باقالاقاتق می باشد، باقالاقاتق غذای مورد علاقه خود خاور خانم نیز هست و در پخت آن تمام سلیقه خود را به کار می بندد. وقتی به رستوران سنتی و با صفای خاور خانم قدم می گذارید بوی عطر برنج و چاشنی های کم نظیرش تمام فضا را پر کرده و محیطی دوستانه و صمیمی برای مهمانان فراهم آورده است. البته قابل ذکر است در صورت مواجه شدن با صف طولانی افراد برای سفارش غذا متعجب نشوید. چرا که این رستوران طرفداران بسیاری دارد.

خاور خانم همیشه تاکید میکند: غذا‌ها از مواد غذایی سالم و بهداشتی تهیه می‌شوند و این رمز محبوبیت اوست، البته بیشتر رستوران‌های اطراف تا ساعت سه عصر غذا سرو می‌کنند ولی او تا پنج بعد از ظهر هم برای مسافران گرسنه غذا دارد؛ هرچند با گذشت زمان تنوع غذا‌ها کمتر می‌شود آن هم به علت وسواس درباره تازگی مواد غذایی است اما همین مساله به موفقیت او کمک کرده است.

رستوران خاور خانم در طی این سالها رقیبانی داشته اما هیچ کدام موفقیت آن را به دست نیاوردند. رستورانی با نام خاور خاله در ابتدای جاده سرولات تاسیس شد تا شاید از طریق این نام پر آوازه بتواند مسافران رستوران خاور خانم را به طرف خود جلب کند اما انرژی و عشق و علاقه خاور خانم در طبخ غذاهای محلی گیلان و چشم انداز بی نظیر رستوران همگی از عوامل موفقیت او در اداره رستوران بوده اند و اجازه برتری به رقبا را نداده است.

اگر علاقمند به مسافرت به منطقه چابکسر هستید می توانید با اجاره ویلا در چابکسر و یا اجاره ویلا در رامسر برای مسافرت خود برنامه ریزی نمایید.

برای رفتن به رستوران خاور خانم به استان گیلان، چابکسر سفر کنید و از آنجا به روستای سرولات، لیمه سرا رفته و مهمان رستوران خاور خانم باشید. این رستوران همه روزه از ساعت 12 ظهر تا 23 شب میزبان مسافران می باشد.

دیدگاه کاربران


رضا
رضا
دوشنبه 15 آذر 1400
غذا ها کیفیت خوبی داشتن ولی به اندازه پولی که دادیم نمی ارزیدن، بیشتر پول ویو رستوران و میگیرن
rhlh1637
rhlh1637
سه شنبه 06 مهر 1400
بسیار بسیار خوشمزه بود غداهاشون فراموش نشدنیه
alireza
alireza
یکشنبه 04 مهر 1400
فقط اسم در کرده
الکی شلوغه
برخورد بد با مشتری
sina mashayekhi
sina mashayekhi
چهارشنبه 06 مرداد 1400
خیلی شلوغ بود ویو خوبی داشت غذاهاش تنوع نداره و متوسط بود میشه بهتر از این پیدا کرد .
falamak.d
falamak.d
شنبه 22 خرداد 1400
من خیلی دلم میخواست این دفعه که رفتم شمال حتما به رستوران خاورخانم برم اما خب با کمی تحقیق و خواندن بعضی نظرات نظرم عوض شد.🥴 کیفیت غذا و برخورد پرسنل خیلی خیلی مهم هست.
norouzi_zorofronak
norouzi_zorofronak
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
رستوران خاورخانم عالیه برنج ایرانی و جوجه ترش و میرزا قاسمیش فوق العاده است.
nakisa_dokhi
nakisa_dokhi
دوشنبه 16 فروردین 1400
لوکیشن رستوران خیلی قشنگه مخصوصا تراسش با چشم انداز فوق العاده اما کیفیت غذاش افتضاح بود قیمتها بسیار بالا و برخورد پرسنل فوق العاده بی ادبانه.
salari.a
salari.a
شنبه 16 اسفند 1399
من عاشق این روستا و رستوران خاور خانم هستم خاطرات زیبایی از اینجا دارم💜 رستوران خاور خانم خیلی جای قشنگیه حتما برید.
majidmortazavi22
majidmortazavi22
شنبه 18 بهمن 1399
یادش بخیر ... رستوران همیشه شلوغ خاور خانم با چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی از بالکنش. قیمت هاش نسبت به رستوران های دیگه بالاتره.
mohammad
mohammad
پنج شنبه 16 بهمن 1399
خاور خانم هم خودش عالیه👌🏻 و هم غذاهاش. خیلی خوش رنگ و لعاب. غذاهای فوق العاده عالی و لذیذی داره و همینطور ویو بسیار زیبا.🔥😍😍
kolbe
kolbe
سه شنبه 16 دی 1399
ما اینجا رفتیم اصلا خوب نبود فقط فضای خوبی داشت که اون هم دو ساعت توی صف بودیم تا بتونیم بریم داخل.
mahtab.sam9309
mahtab.sam9309
یکشنبه 25 آبان 1399
رستوران خاور خانم، وای که چقدر هم شلوغ. اکثرا به خاطر ویو کم نظیری که داره میان اینجا تا خوردن غذا.
zahraei
zahraei
چهارشنبه 07 آبان 1399
اصلا کیفیت غذای خوبی نداره اشتباها اسم در کرده فقط منظره رستورانش خیلی قشنگ و جذب کننده است.
hamid136038
hamid136038
یکشنبه 13 مهر 1399
رستوران خاور خانم نزدیک کلاچای هستش با ماشین نیم ساعت راه میشه اگه اشتباه نکنم و به چابکسر هم که خیلی نزدیکه.
حامد
حامد
یکشنبه 19 مرداد 1399
رستوران خاور خانم محل امنی برای خانواده ها و مسافران هستش و درضمن ترشی های خاور خانم عالی و بی نظیره.😁😁
مهتاب 1362
مهتاب 1362
دوشنبه 30 تیر 1399
این رستوران چشم انداز بسیار زیبا به جنگل و دریا دارد مرغ شکم پر این رستوران معروفه، امتحان کردنش خالی از لطف نیست
لیلا
لیلا
سه شنبه 24 تیر 1399
من رفتم سرولات
رستوران خاور خانم خیلی باصفاست از همه مهمتر لواشک های بامزششششش واقعا خوش گذشت. دوست داشتم خاور خانم رو هم ببینم ولی خاور خانم رفته بودن برای خرید. در کل توصیه میکنم برید و لذت ببرید.
korosh
korosh
چهارشنبه 11 تیر 1399
فقط ویو رستوران..😁 دیوونش شدم رفت..🤩
یکی میگفت غذاش خوبه یکی میگفت بده ولی انصافا خیلی خوشمزه بود.. اما ویو از همه چی خوشمزه تر بود..😁😁
(mari)
(mari)
یکشنبه 01 تیر 1399
من مستندش رو دیدم. خودش رو هم رفتم. خیلی شلوغه دقیقا یک ساعت باید تو صف باشین تا سفارش بدین یک ساعت هم طول میکشه تا غذا آماده شه. 😢🍜🥗🍲🍛🍝🥘🍚 کلا ما دو ساعت گرسنگی کشیدیم اون تو.. غذاشم مثه بقیه جاها بود هیچ فرقی نداشت.. اما ویو و چشم اندازش خیلی خوبه..
sousaanbanoo
sousaanbanoo
دوشنبه 26 خرداد 1399
ما رفتیم خدایی رستورانش معرکه است علاوه بر غذای خوبش منظره قشنگی داره تراسش خیلی چشم انداز خوبی داره، من همه غذا هاشو خوردم خیلی غذاش خوشمزست خیلی من مرغ شکم پر خوردم.

پنج شنبه 22 خرداد 1399
غذاهای رستوران خاورخانم ساده است و همه جا پیدا میشه. تنها خوبیش ویوی زیبای رستورانه.
برخورد کارکنان اصلا مناسب نیست و فکر میکنن چون مشتری زیاد میاد پس باید خدایی کنن. اصلا برنامه داخلی منظمی ندارن.
معلوم نیست ، کی سفارش میگیره ، کی میز رو میچینه. کی غذا میاره. ماهی و مرغ شکم پر سفارش دادیم اما وقتی مرغ رسید که ما ماهی رو خورده بودیم.
مشکل جای پارک هم که فاجعه است، حتی قبل از ساخت بناهای اطراف هم، جای پارکی در کنار رستوران نبود.
در واقع رستوران حتی یک پارکینگ هم نداره. البته این مشکل رو رستورانهای مجاور هم دارند. بعضی خونه های اطراف رستوران حیاطشون رو برای پارک خوردو بصورت ساعتی اجاره میدن، برای پیدا کردن جای پارک خودرو واقعا عصبی شدیم. اخلاق کوچه بازاری پارکبان‌های رستورانها که هر کدوم دنبال پیدا کردن جای پارک برای مشتریهای خودشه هم نوبره. توسعه اطراف این رستوران نمونه کاملی از یک توسعه ناهمگون است و زیرساختهای مناسب فراهم نشده برای سرویس دهی به این همه مسافر که بخاطر تبلیغات اینترنتی با زحمت فراوان به اینجا میرسند و چند ساعت در صف هستند و در نهایت متوجه میشن چیز خاصی نبود و ارزش این همه سختی رو نداشت
azizyazdan78
azizyazdan78
پنج شنبه 22 خرداد 1399
موفق ترین برند محلی در صنعت رستوران داری اونم به دست یک بانو نشان از تدبیر و تلاش بی وقفه اش داره که معروفترین رستوران محلی را در چابکسر تاسیس کرده، من هفته پیش اونجا بودم. کباب ترش، چنجه و مرغ شکم پر سفارش دادیم؛ خیلی خوب بود فقط خیلی شلوغه و مشکل پارکینگ داره‌ که این شلوغی هم نشان از کیفیت غذای خوبش داره.😊
kolberangima
kolberangima
چهارشنبه 21 خرداد 1399
ما که رفتیم معمولی بود غذاهاش فقط فضاش عالی بود، خیلی چشم انداز از اینجا زیبا و جذاب بود.