اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رشت  
یکشنبه 22 مرداد 1396

میرزا قاسمی از جمله پرطرفدارترین غذاهای گیلان و مازندران است که در سراسر ایران از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. 

محمد قاسم خان، پسر دوستعلی خان معیرالممالک و نوه حسن علی بیگ بسطامی بود. او با کمک برادرش حسین علی خان معیرالممالک به دستگاه دولت ورود کرد و مورد توجه محمد شاه و پس از آن ناصرالدین شاه قرار گرفت. در سال 1271 ناصر الدین شاه وی را به قنسول گری تفلیس برگزید و پس از مدتی به همراه عباس قلی خان نوری برای تبریک جلوس تزار الکساندر دوم به روسیه فرستاد. 

قاسم خان در ابتدا به عنوان وزیر مقیم و بعدها به عنوان وزیر مختار در روسیه ماند و بعد از بازگشتش به کشور به پاس خدمات خالصانه اش نشان اقدس را دریافت نمود که مهم ترین نشان امتیاز در آن زمان بود. سپس به حکومت گیلان منصوب گشت و در زمانی که ظل السلطان والی اصفهان و فارس بود، به سمت پیشکاری حکومت فارس رسید و امنیت را در منطقه برقرار نمود. 

قاسم خان والی ذوق آشپزی فراوانی داشت و غذایی که امروز به میرزا قاسمی مشهور می باشد از ابداعات او بوده و به نام وی ثبت شده است. او این غذا را بعد از بازگشت از سن پترزبورگ در سال 1860میلادی و در زمان حکومتش در رشت مرسوم نمود.

 

مواد لازم برای تهیه میرزا قاسمی 

بادمجان             5 عدد 

سیر                   1 بوته 

تخم مرغ            4 عدد

گوجه فرنگی       2 عدد 

نمک و فلفل       به میزان لازم 
 

 

طرز تهیه میرزا قاسمی 

ابتدا بادمجان ها را روی آتش کباب کنید تا جایی که بادمجان نرم شده و پوست آن به راهی کنده شود. 
 
پس از اینکه پوست بادمجان ها را کندید آنها را ساطوری نمایید. گوجه فرنگی ها را نیز پوست بگیرید و خرد کنید و سیرها را کوبیده و له یا رنده نمایید. 
 
درون ماهیتابه روغن ریخته و سیرها را درون روغن سرخ کنید، سپس گوجه فرنگی های خرد شده و بادمجان های ساطوری شده را به آن اضافه گردانید به مقدار لازم نمک و فلفل اضافه کرده و اجازه دهید تا بر روی حرارت ملایم آب غذا کشیده و روغن اندازد. 

در این فاصله درون ماهیتابه ای دیگر روغن ریخته و تخم مرغ ها را نیمرو نمایید و بعد از تکه تکه کردن به میرزا قاسمی اضافه کنید. 

میرزا قاسمی را می توانید با نان و یا همراه با برنج میل نمایید. 

دیدگاه کاربران


زهره حسینی
زهره حسینی
چهارشنبه 12 آبان 1400
من میزارم بادمجون یکم تفت بخوره مواد و میزنم کنار تخم و مرغ و همونجا میشکونم و میزارم یه کم سفیده سفت بشه بعد همه رو باهم قاطی میکنم
areff-78
areff-78
یکشنبه 31 مرداد 1400
میرزا قاسمی که تخم مرغش درسته روشه اصلا خوشمزه نیست میرزا قاسمی خوشمزه است که تخم مرغش مشخص نباشه و طعمش رو نفهمی.
متین پیروزی
متین پیروزی
سه شنبه 15 تیر 1400
میرزا قاسمی فوق العاده خوشمزه است و با سیر زیاد و بادمجان کبابی مزه میده و با برنج خیلی خوشمزه میشه و درست کردن میرزا قاسمی خوشمزه کار هر کسی نیست.
maryam_siri50
maryam_siri50
شنبه 01 خرداد 1400
من عاشق میرزا قاسمی هستم اما متاسفانه بچه های امروزی خیلی دوست ندارند. من هم هر وقت میرم شمال میخورم. با سیر و خیار محلی و باقالی عالیه میشه.
arezoo_davood
arezoo_davood
یکشنبه 29 فروردین 1400
میرزا قاسمی اصلا پیاز نداره و برای درست کردن بهتر پوست گوجه ها گرفته بشه.
_im.zr_
_im.zr_
یکشنبه 24 اسفند 1399
من میرزاقاسمی رو با بادمجان کبابی دوست ندارم خوشمزه نمیشه مزه سوختگی میده سرخش میکنم.
haniye
haniye
شنبه 02 اسفند 1399
حتما باید درست کنید هم با نان میشه خورد و هم با برنج. روش پخت خاصی داره به این راحتی نیست.🥰
fariba.keshavarz29
fariba.keshavarz29
شنبه 04 بهمن 1399
برای درست کردن میرزا قاسمی نیازی به اضافه کردن گوجه زیادی نیست و اصلا هم به رب احتیاجی نداره بادمجان کم به همراه یک عدد گوجه برای دو نفر کافیه.
jafarza
jafarza
سه شنبه 25 آذر 1399
برای درست کردن این غذا گوجه و رب را باهم تفت میدهیم و بعد بادمجان و کمی سیر را به همراه زردچوبه جدا تفت میدیم و با هم مخلوط میکنیم. تخم مرغ و سیر و زردچوبه رو هم جدا تفت داده و ریز ریز میکنیم.
mehrbanoo6868
mehrbanoo6868
دوشنبه 12 خرداد 1399
کنسرو خوراک بادمجان رو توی تابه تفت بدید بدون روغن چند تا تخم مرغ بریزید و نمک بزنید و همش بزنید و درتابه رو ببندید تا خوب مخلوط بشن میشه به راحتی میرزا قاسمی آماده میشه ساده و خوشمزه