اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - رامسر  
دوشنبه 01 خرداد 1396

قلعه مارکوه، در سمت شرقی شهرستان کتالم از توابع شهر رامسر قرار دارد. قلعه مارکوه که یکی از آثار تاریخی استان مازندران می باشد، در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نام قلعه مارکوه برگرفته از کوهی است که روی آن بنا شده. همچنین مارکوه نام روستایی نیز می باشد که در دامنه شمالی این کوه قرار دارد. در مورد نام این کوه نظرات متفاوتی وجود دارد. عده‌‎ای وجود مارهای فراوان را علت نامگذاری این کوه می‌دانند که با توجه به گویش محلی آن زمان استفاده از کلمه فارسی مار رایج نبوده است. برخی دیگر نیز معتقدند در آن زمان هنوز مردم منطقه اسلام نیاورده بودند و به آیین مهر پرستی گرایش داشتند. کلماتی نظیر مار، مَهَر و ماهار اشکالی از کلمه مادر در گویش محلی این منطقه است و با استناد بر اینکه مار (به معنی مادر) اشاره به مهر دارد، نشان دهنده این است که این کوه از جایگاه مقدسی بین مردم منطقه برخوردار بوده است. فرض اینکه این قلعه در آغاز معبد یا مکان مقدسی و سپس به قلعه تبدیل شده است هم دور از ذهن نیست.

در نوشته‌های تاریخی قرن‌های سوم، پنجم و هشتم به قلعه اشاره شده است. می‌تواند احتمال داد تاریخ ساخت قلعه در همان قرن سوم بوده است، اما از زمان دقیق ساخت قلعه اطلاعات درستی در دسترس نیست. احتمال دارد تاریخ بنای اولیه به پیش از اسلام برسد اما با توجه به اسناد تاریخی و شباهت های معماری و ساخت بنا، ساخت بنای فعلی باید مربوط به قرن سوم هجری باشد و در دوره‌های مختلف اسلامی به عنوان پایگاه نظامی در مقابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار گرفته است.

تعداد 311 پله برای رسیدن به قلعه، 4 حصار جانبی و برج های پشتیبانی، تنها بازمانده‌های قلعه 600 متر مربعی مارکوه است. وسعت قلعه به اندازه‌ی سکنی گزیدن 100 سرباز است و محل قرارگیری قلعه طوری است که دید 360 درجه را نسبت به اطراف خود دارد. از بالای این بنا براحتی می توان از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تا رامسر و از جنوب نیز کوه‌های البرز را تحت نظر داشت.

مصالح به کار رفته در قلعه مارکوه عمدتا سنگ و ساروج و گچ است و وجود قطعات سفالین شکسته در داخل قلعه مارکوه حاکی از آن است که آب آشامیدنی قلعه از چشمه های دور دست تامین می گردید.

مردم محلی بیان داشته‌اند که درون قلعه تونلی وجود دارد که انتهای آن به روستای نیاسته در پایین مارکوه ختم می‌شود و نوعی خروجی اضطراری محسوب می‌شده است اما با توجه به تحقیقات انجام شده ثابت شد که چاله‌ مورد نظر کاربرد سردآب داشته و تونل نیست. 

نقاره خانه قلعه مارکوه

میزرا حسن خان اعتمادالسلطنه که این قلعه را از نزدیک دیده است می نویسد:

در تنکابن کوهی است موسوم به مارکوه و دخمه های متعدد و شب پره های زیادی در این دخمه ها هست که خود را به آدم و چراغ می زنند و مانع از دخول به دخمه ها می باشند. بالای آن کوه، جایی است مشهور به نقاره خانه، هرگاه سنگی بر آن موضع بزنند صدایی مثل طبل حادث می شود و تا نیم فرسخ آن صدا می رود. (مرآه البلدان، ج ۱، ص ۸۱۲).

مسیر دسترسی به کوه و قلعه مارکوه

برای دیدن این کوه که می توان آن را بام رامسر هم نامید باید وارد مسیر جاده رامسر ـ تنکابن شوید تا جنوب شرقی شهر کتالم این کوه را ببینید. به دامنه مارکوه که رسیدید، جاده ای نیمه آسفالت شما را به بقایای دژ باستانی مارکوه راهنمایی می کند. از اینجا به بعد باید خودتان را برای بالا رفتن از ۳۱۱ پله آماده کنید. پله ها البته کوتاهند و عرض مناسبی برای عبور دارند. با این حال یادتان باشد زمان بالا رفتن از پله ها بطری آب را دم دستتان بگذارید.

دیدگاه کاربران


احمدی
احمدی
سه شنبه 09 آذر 1400
قلعه به این قشنگی اومدن کنارش دکل مخابراتی زدن، واقعا حیفه یه همچین بنا زیبایی که میراث کشور محسوب میشه انقد نادیده گرفته بشه
mahdi ardakani
mahdi ardakani
یکشنبه 03 مرداد 1400
مربوط به دوران آل بویه است و در حال تخریب است به مرمت احتیاج دارد و برای عکاسی تاریخی بسیار مناسب است.
hadis
hadis
شنبه 14 فروردین 1400
من به همراه دوستام قلعه مارکوه رفتیم خیلی خوش گذشت عالی بود اما کفش های من مناسب نبود همه کتونی پوشیده بودند من یادم رفت کفشم پاشنه دار بود کمی در مسیر اذیت شدم.
zamani
zamani
چهارشنبه 13 اسفند 1399
رامسر خیلی خوشگله 😍 من این قلعه رفتم وقتی که پله ها رو بالا رفتم و خودم رو در بلندترین قسمت قلعه دیدم خیلی ترسیدم. اما منظره مقابلم بهشت بود..
amirke6207
amirke6207
سه شنبه 14 بهمن 1399
بسیار مکان زیبا و با صفایی است من اومدم در شهر کتالم در مسیر جاده تلارسر قرار داره.
amir
amir
سه شنبه 09 دی 1399
جای با صفایی هست یکبار آمدم از بالای قلعه مارکوه چشم انداز دریا هم پیداست.
امیرحسین اخلاقی
امیرحسین اخلاقی
یکشنبه 26 مرداد 1399
بهترین مکان برای ورزش کوهنوردی و عکسبرداری جنگل به ساحل رامسر زیر پاست وقتی بالای قلعه هستی واقعا جالبه و به گردشگران توصیه میشه

کرایه ویلا در چالکرود

از شبی 500,000 تومان

(مازندران, رامسر)

alimahinranjbar
alimahinranjbar
سه شنبه 20 خرداد 1399
عالیست و زیبا دارای 370 پله است و در ارتفاعش چشم انداز بی نظیری دارد. منظره شهر از بالا بسیار دیدنی است.
محمد نیاستی
محمد نیاستی
چهارشنبه 14 اسفند 1398
بر فراز بام باشکوه مارکوه شما از فراز برج و باروهای قلعه از شمال چشم انداز دلفریب دریای خزر، از شرق تنکابن، از جنوب کوه های پرغرور البرز و از غرب مسیر منتهی به رامسر را مشاهده می کنید، در یک کلام می توان گفت بی نظیر. این حجم از زیبایی در یک نگاه قابل وصف نیست به هر طرف که حرکت کنید زیبایی افسونگری منتظر نگاهتان است.

رزرو ویلا استخردار در رامسر

از شبی 2,500,000 تومان

(مازندران, رامسر)