اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

زنجان - خرمدره  
چهارشنبه 11 بهمن 1402

ایران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری اعم از طبیعی و تاریخی است که کمتر کسی آنها را میشناسند. مثلا بارها به استان زنجان سفر کرده اید و یا برای رسیدن به مقصد دیگری از آنجا عبور کرده اید ولی از جاده توریستی و زیبایی که در این استان قرار دارد آگاه نبودید. این جاده در دل روستای سوکهریز، یکی از روستاهای سرسبز و با صفا در حومه شهر خرمدره در استان زنجان قرار دارد. این روستا به دلیل قرار گرفتن در منطقه نیمه کوهستانی در 6 ماه اول سال از آب و هوای مطلوب و خنکی برخوردار است. از این رو دارای طبیعت منحصر به فرد، باغات میوه و مزرعه های گسترده سبزی و صیفی جات میباشد.

این روستای بکر و زیبا به خاطر داشتن جاده توریستی و کوچه باغ هایش یکی از جاذبه طبیعی این استان به شمار میرود که در چهار فصل سال افراد بسیاری را به سمت خود میکشاند. سفره خانه های سنتی و تفرجگاه های دیگر از جمله مواردی است که در این جاده توریستی قرار دارد تا مسافران و گردشگران بتوانند اوقات خوب و خاطره انگیزی را در کنار خانواده و دوستان در طبیعت بکر آن بگذرانند.

از جمله محصولاتی که در این باغها کشت میشود میتوان به گردو، سیب و انگور و صیفی جات اشاره کرد.

این روستا تقریبا 3000 نفر جمعیت دارد که در آمد اصلی آنها از دامداری، کشاورزی و فروش محصولات ارگانیک کشاورزی و دامی است.

بهترین زمان بازدید

همانطور که گفته شد، روستای سوکهریز، به دلیل موقعیت قرارگیری و جغرافیایی اش، آب و هوای دلپذیر در نیمه اول سال و هوای بسیار سرد در 6 ماهه دوم سال دارد بنابراین برای دیدن طبیعت روستا و جاذبه های طبیعی آن بهتر است فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید.

در فصل بهار تماشای شکوفه های درختان منظره ای وصف ناپذیر را ایجاد میکنند و در فصل تابستان، خبری از آفتاب سوزان و طاقت فرسا نیست. درختان در دو طرف جاده سایه افکنده اند که با عبور از آنجا خنکی هوا پوست و روح شما را نوازش میکند.

البته تماشای درختان رنگارنگ پاییزی و برف های زمستانی که همچون لباس سفیدی بر تن درختان پوشانده شده است، خالی از لطف نیست و علاقه مندان را به تحمل هوای سرد وادار میکند.

جاذبه های گردشگری نزدیک روستای سوکهریز

اگر به شهر تاریخی زنجان سفر کردید حتما در کنار بازدید از روستای با شکوه سوکهریز، از سایر جاهای دیدنی از جمله رختشویخانه زنجان، معبد داش کسن، عمارت دارایی زنجان، بازار سنتی زنجان، گنبد سلطانیه و آبشار شارشار دیدن کنید و اگر به بازار زنجان رفتید خرید صنایع دستی این شهر را فراموش نکنید.

امکانات روستای سوکهریز

مردم روستا از برق شهری، آب لوله کشی، سوپرمارکت، نانوایی، مسجد، حسینیه، سرویس بهداشتی عمومی، دستگاه عابربانک و انتن دهی تلفن همراه برخوردارند.

اقامت در روستا در طول سفر

اگر در نیمه اول سال به روستای سوکهریز، سفر کردید میتوانید در طبیعت نزدیک به روستا کمپ برپا کنید چون در نزدیکی روستا خبری از حیوانات وحشی نیست. علاوه بر آن میتوانید خانه های روستایی را با هزینه بسیار کم اجاره کنید و اگر خوش شانس باشید میزبان شما را مهمان سفره خود میکند تا از طعم غذاهای محلی روستا لذت ببرید. اگر قصد ماندن در روستا را نداشتید میتوانید برای اقامتتان، خانه و اقامتگاه های زنجان و یا نزدیک روستا را اجاره کنید.

مسیر دسترسی به روستای سوکهریز

روستا در فاصله 25 کیلومتری شهر ابهر در جنوب شهر زنجان قرار دارد. فاصله زمانی روستا تا زنجان، یک ساعت و ربع و تا خرم دره 20 دقیقه است.

برای دسترسی به روستای سوکهریز، ابتدا به شهر خرم دره سفر کنید. از آنجا به راحتی با توجه به تابلوهای راهنما به روستا میرسید که مسافت بین خرم دره تا روستا همان جاده با صفا و توریستی است.

دیدگاه کاربران