اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - بابل  
یکشنبه 23 مهر 1402

آخر هفته و تقریبا اواسط ماه مهر بود که داشتیم وسایل سفرمان را جمع میکردیم که کم کم راهی تهران شویم.

هوا به قدری خوب بود دلمون نمیومد برگردیم با این حال تصمیم گرفتیم در مسیر برگشت، به جنگل یا طبیعتی برویم و ناهار بخوریم سپس به سمت خانه هایمان راهی شویم.

از اونجایی که همیشه مسیریاب خانواده هستم در کمال بی حوصلگی روی نقشه نگاه کردم تا ببینم نزدیک ترین محلی که میتونه جنگلی باشه کجاست.

در مسیر جاده بابلسر به بابل بودیم که چشمم به مکانی بنام آغوز آب بندان روی نقشه افتاد و حدودا 15 دقیقه با ما فاصله داشت. منم پیشنهاد دادم که برویم و اگر برای نشستن و استراحت محلی پیدا کردیم چندساعتی مستقر شویم.

در نزدیکی آببندان بودیم که چهره ها در هم رفت و نشان از نارضایتیشان بود، با این حال محلی را انتخاب و بساط ناهار و چای ذغالی رو آماده کردیم و حدودا 4 ساعت ماندگار شدیم.

اولین بار بود که به آغوز آب بندان میرفتیم و کم کم به نظرمان جالب اومد. جاده ای خاکی بود و تعداد کمی خانه روستایی، زمین های کشاورزی، و درختان بلند انجیر در کنار آب بند واقعا چشم انداز زیبایی را به وجود آورده بود. البته من از همان اول از طبیعتش خوشم اومد چون واقعا از دیدن این مکان ها لذت میبرم و حس و حال خوبی از آنها دریافت میکنم.

حاشیه آب بند را سنبل های آبی احاطه کرده بود به طوری که داخل آببند دیده نمیشد و همین که به گل ها نزدیک تر شدیم متوجه ماهی های ریزی شدیم که داخل آب بودند و به نظرم از ریشه همان گیاه تغذیه میکردند.

چندی نگذشت که گله ای از گوسفندان و بره ها از کنارمان به آرامی رد شدند و آقای چوپانی که همراه گله بود از ما خواست به گل ها دست نزنیم چون خطرناک است. که یکدفعه به ذهنمان رسید که چند وقت پیش اخبار این موضوع را در تلویزیون اعلام کرده و به تمامی اهالی بومی و غیربومی هشدار داده بود.

بعد از صرف ناهار، کنار مرداب شروع به قدم زدن کردیم طبیعت به نحو عجیبی غرق در آرامش بود و برایمان که از شلوغی و هیاهوی شهر میخواستیم دور باشیم واقعا لذت بخش بود. همینطور که به گشت و گذار ادامه دادیم مردی که از اهالی روستا بود از انجیر درختانی که در مسیر بودند برایمان مقداری انجیر چید که بی نهایت شیرین و خوشمزه بود.

هوا کم کم روبه تاریکی میرفت و ما هم وسایلمون را جمع کردیم و راهی خانه شدیم.

در راه برایم کنجکاو شدم بدانم علت خطر گل هایی به این زیبایی برای انسان و طبیعت چیست و شروع کردم در گوگل سرچ کردن که مطالب جالبی خوندم، البته شک دارم که واقعا از نظر علمی این گیاه خطرناک و سرطان زاست شاید شایعه ای باشد که غیربومیان را وادار کند به آنجا آسیب وارد نکنند تا زیبایی طبیعت حفظ شود. با تمام این حرف ها و مطالعه هایی که داشتم تصمیم گرفتم در اینجا آن هار را به اشتراک بزارم تا اگر به این طبیعت زیبا سفر کردید از قبل اطلاعاتی داشته باشید.

از نظر علمی آب بندها نوعی اکوسیستم آبی هستند، که علاوه بر اینکه از آب ذخیره شده در آن برای کشاورزی و تغذیه آبهای زیرزمینی استفاده میشود، زیستگاه ابزیان و پرندگان نیز میباشد و به همین خاطر حائز اهمیت است. یکی از گیاهانی که در طی سالهای اخیر در مازندران رشد بسیار زیادی داشته است، سنبل آبی میباشد و از طرفی تهدیدی برای طبیعت این استان به شمار میرود. اولین بار این گیاه در تالاب عینک رشت  در سال 1390 مشاهده شد که از 1 هکتار به 600 هکتار در طی 5 سال رسید. این گیاه بومی آمازون است.

این گیاه دارای برگهای بزرگی به ابعاد 10 الی 20 سانتی متر است، که در حدود 100 سانتی متر بالاتر از سطح اب قرار میگیرد.دم برگ آن متورم است و ساقه اسفنجی دارد. این گیاه مانند نیلوفر ابی سطح آب را کامل میپوشاند با این تفاوت که ساقه های آن بلند تر است و از سطح اب بالاتر است. ریشه های ان پر و در اب شناور یا فرورفته در عمق آب است. به همین دلیل باعث هدررفتن آب تا 13 برابر نسبت به سطح آزاد آب است. از این رو سنبل آبی مهم ترین علف هرز آبی شناخته شده است که باعث از بین رفتن فلور و فون موجود در آب از جمله موجودات زنده مرداب و ماهی ها میشود. این گیاه میتواند در حدود 4 هزار گیاهچه دیگر به صورت رویشی، در طی یک سال تولید کند و در طی 10 روز تا 2 برابر رشد کند.

چون این گیاه سطح آب را میپوشاند سبب کاهش اکسیژن و در نتیجه خفگی آبزیان میشود. که برخی از کارشناسان چیدن این گیاهان را راهکاری برای نجات آب بند میدانند اما تا کنون عملی انجام نشده است.

با تمام این گفته ها به نظرم اگر وارد هر محیط زیبایی در طبیعت شدیم بهتر است فرهنگ نگه داری از طبیعت را داشته باشیم و به آنها آسیب وارد نکنیم تا هم صدمه و ضرری به خودمان نرسد هم به طبیعت تا هم خودمان هم نسل های بعدی هم استفاده کنند.

اگر برای سفر به شهرهای بابلسر یا اطراف آن رفتید پیشنهاد میکنم حتما از آغوز آب بندان دیدن کنید و برای ثبت یادگاری عکس های زیبا بگیرید.

دیدگاه کاربران


پرستو
پرستو
سه شنبه 02 آبان 1402
واقعا زیبا و غرق در سکوت بود به نظرم برای مسیر پیاده روی عالیه
ماهی های ریز زیادی هم در برکه بود