اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رشت  
چهارشنبه 24 خرداد 1396

استخر عینک یا مرداب عینک در شهرستان رشت یک دریاچه طبیعی است که در دل شهر و در قسمت غربی این شهر در مسیر جاده رشت به فومن قرار دارد. 

تالاب عینک، مرداب عینک یا دریاچه عینک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان گیلان و شهر رشت است. این تالاب بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان می باشد. نام این تالاب به این دلیل عینک خوانده می شود که در عکس‌ های هوایی شبیه عینک است. 

در برابر این تالاب و درست در ضلع شرقی جاده، جنگلی وجود دارد که در قدیم به باغ سالار شهرت داشته است. درون این جنگل، یخچالی قدیمی و طبیعی به نام شهر باران (یخدان) قرار دارد و در داخل آن چشمه ای به نام چشمه چمارسرا که آب آن آشامیدنی است نیز قرار دارد و مردم از آن بهره می برند.

 در قسمت میانی جنگل، گودالی به عمق حدودا هشت متر احداث شده که در قدیم بعد از بارش های زمستانی، برف ها را از باغات اطراف جمع آوری و در داخل این گودال ذخیره می کردند و در فصل گرم تابستان مورد استفاده قرار می دادند.

آب استخر عینک رشت توسط چشمه های جوشان کف آبگیر تامین می شود. این استخر از قدیم یکی از مراکز مهم ماهیگیری در رشت به شمار می رفت که البته هنوز هم با وجود آلودگی های ناشی از ورود فاضلاب گاهی میتوان ماهی در آن پیدا کرد.

ابعاد مرداب عینک در طول فصول مختلف و همچنین در سال های مختلف متفاوت است و  این امر بسیار بر میزان بارندگی سالانه، فصلی و ماهانه متکی است. 

این تالاب و آبگیر طبیعی بسیار زیبا به یک مرکز تفریحی و گردشگری تبدیل شده است که با توجه به توانایی های بالقوه این استخر طبیعی، برنامه هایی در حال احداث می باشد که این تالاب را به یکی از قطب های مهم گردشگری در شمال ایران تبدیل کند.

دیدگاه کاربران


فریبرز
فریبرز
چهارشنبه 03 آذر 1400
از بالا که به تالاب نگاه میکنی شبیه یه عینک میمونه برای همین بهش تالاب عینک میگن، این تالاب بزرگترین تالاب گیلان محسوب میشه، این تالاب مکان مناسبی برای ماهیگیران به حساب میاد
elahee
elahee
شنبه 02 مرداد 1400
دومین تالاب بزرگ استان گیلان می باشد و چون در عکس‌های هوایی شبیه عینک است به این نام معروف است.
mrs.sh.bita
mrs.sh.bita
سه شنبه 11 خرداد 1400
استخر زیبای عینک بزرگترین تالاب شهری کشور هست و در خاورمیانه نظیر نداره.😍😍😍 این تالاب توسط بارش های فصلی پر میشه.
hamydrez.a
hamydrez.a
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
مرداب عینک یکی از بهترین نقاط دنیاست. کافه خورشید هم در کنار این مرداب قرار داره.
farab
farab
سه شنبه 12 اسفند 1399
بعضی میگن که این تالاب از نظر وسعت در خاورمیانه رتبه اول رو داره این تالاب متاسفانه در بازدید از رشت کمتر به این مکان توجه میشه.
mojtaba
mojtaba
پنج شنبه 04 دی 1399
تالاب عینک یکی از پدیده ‌های جذاب در شهر رشت هست که همیشه توریستها به اینجا میان و از مکان های معروف اینجاست. بسیار چشم‌نواز میشه موقع غروب.
leila.hs4
leila.hs4
دوشنبه 19 خرداد 1399
بزرگترین تالاب شهری ایران هستش که وسط شهر به طور طبیعی قرار داره اطرافش درخت هی پالونیا کاشته اند که خیلی جالبه رنگ برگهاش.