اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گلستان - گرگان  
چهارشنبه 04 آبان 1401

گرگان علاوه بر طبیعت زیبایش، جاهای دیدنی بسیاری دارد که با قدم زدن در کوچه پس کوچه های قدیمی شهر از دیدن آن ها غافلگیر میشوید. شکوه ساختمان های تاریخی و قدیمی که ماهرانه به دست استادان معماری مرمت و بازسازی شده، بسیار فریبنده است.

یکی از این خانه ها که قدمت آن به دوران قاجار برمیگردد، خانه امیر لطیفی یا همان موزه صنایع دستی گرگان است که پشت مسجد جامع گرگان قرار دارد.

خانه 1000 متری امیر لطیفی در 2 طبقه و در بخش اصلی و خدماتی با مصالح چوب، آجر، خشت و ساروج ساخته شده است که از ویژگی های بارز معماری آن میتوان به قرینگی و استفاده از مصالح اقلیمی اشاره کرد. البته بعد از مرمت کف خانه با سیمان پوشانده شد.

ورودی خانه به حیاط میرسد که نمایش حوض آب، باغچه های سرسبز و پنجره های مشبک چوبی با شیشه های رنگی، حس واقعی قدم زدن در یک خانه سنتی با معماری اصیل ایرانی را در شما ایجاد میکند.

در طبقه اول 3 اتاق 3 دری در نظر گرفته شده که به یکدیگر دسترسی دارند و 2 راه پله در کنار اتاق های کناری تعبیه شده که شما را به طبقه دوم هدایت میکند. طبقه دوم شامل اتاق 5 دری یعنی اتاق مرکزی است که در دو طرف آن دو اتاق سه دری قرار دارد. یک کرسی خانه هم وجود دارد که در فصل زمستان محلی برای دور هم نشستن اعضای خانواده بوده است.

خانه امیر لطیفی از ابتدای تاسیس تا به امروز کاربری های متفاوتی داشته است.

این خانه که به دستور مهدی خان ملک، آخرین حاکم شهر گرگان در زمان قاجاریه بنا شد، محل اقامت وی و خانواده اش بوده است. در همان زمان نظمیه در این خانه مستقر بود و بازداشتگاه موقت در زیرزمین خانه قرار داشت و حیاط پشتی محل ورود اسب های نظمیه بود. بعد از مدتی این خانه به دبستان رشدیه تغییر کاربری داد. سپس ابوالقاسم امیر لطیفی داماد خانواده ساعد لشکر، این خانه را در اختیار میگیرد که در همان زمان بنام خانه امیر لطیفی شناخته میشود. در سال 1386 سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، این خانه را از امیرلطیفی خریداری میکند و در سال 1389 شمسس با انجام مرمت و بازسازی آن را به موزه صنایع دستی گرگان تبدیل مینماید.

در طبقه اول تعدادی غرفه برای معرفی صنایع دستی شهرهای مختلف استان گلستان از جمله صحرای ترکمن، قزاق محله، روستای شاهکوه، علی آباد کتول، روستای زیارت و رامیان قرار گرفته اند.

و طبقه دوم مشاغل سنتی از جمله نخ ریسی، پنبه زنی، قالی بافی، حصیربافی، مسگری و آهنگری معرفی شده اند. ظروف و اشیا زمان قاجار، مجسمه ها با ابعاد واقعی اندام انسان با لباس بومی و زیور آلات، چرخ نخ ریسی المان هایی هستند که در این موزه از آنها برای بهتر به تصویر کشیده شدن زندگی مردم این منطقه در آن دوران استفاده شده است. در بخش کرسی خانه نیز کرسی و مجسمه ها در قالب یک خانواده گرگانی که دور یک کرسی نشسته اند، سنت مردمان آن زمان را به تصویر کشیده که دیدن آن برای برخی از افراد یادآور دوران خوش ایام قدیم است.

خانه امیر لطیفی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و برای بازدید از این موزه حداقل 1 ساعت زمان نیاز دارید.

در کنار بازدید از موزه صنایع دستی گرگان، پیشنهاد میکنیم به جنگل نهارخوران، جنگل النگدره و چشمه آبگرم زیارت بروید و از طبیعت زیبای گرگان لذت ببرید.

هم چنین از بازار نعلبندان، مدرسه عمادیه و خانه تقوی ها بازدید نمایید تا با تاریخ این شهر سرسبز آشنا شوید.

برای سپری کردن شب میتوانید در ویلا یا سوییت های اجاره ای شهر گرگان اقامت داشته باشید.

دیدگاه کاربران


فرشته
فرشته
چهارشنبه 04 آبان 1401
حس زندگی به معنای واقعی میده
یک لحظه خودم رو اونجا تجسم کردم