اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - تهران   ( مجموعه تفریحی ارم سبز )
سه شنبه 03 آبان 1401

تهران علاوه بر مکان های تاریخی و طبیعی از جاذبه های تفریحی دیگری برخوردار است که سرگرمی شهروندان و گردشگران را در پایتخت فراهم مینماید.

یکی از جاهای دیدنی تهران باغ وحش ارم است که در زمینی به وسعت 7 هکتار در مجموعه تفریحی ارم سبز قرار گرفته است.

آشنایی و علاقه ایرانیان به باغ وحش از زمان قاجار و سفر آنها به اروپا آغاز شد و در زمان ناصرالدین شاه اولین باغ وحش ایران به نام مجمع الوحش در خیابان تختی یا همان سعدی امروزی تاسیس شد. البته در برخی مطالب تاریخی آمده است که در محله دوشان تپه قرار داشته است.

پارک خرم با نام امروزی پارک ارم، توسط رحیم علی خرم در سال 1353 افتتاح شد و در سال 1369 باغ وحش ارم به این مجموعه بزرگ چندهکتاری اضافه شد.

در این مجموعه علاوه بر باغ وحش، تفریحات مهیج با وسایل بازی متعدد در 2 مجموعه گسترده، قلعه شادی، حمام آفتاب و استخر، سرسره آبی، دریاچه با امکان قایقرانی و ماهیگیری، رستوران و تالارهای پذیرایی، بوفه، پارکینگ، سرویس بهداشتی و آبخوری برای رفاه حال گردشگران تامین شده است.

باغ وحش ارم بزرگترین مجموعه در تهران با بیش از 100 نوع گونه جانوری چشمگیر از جمله آبزیان و پرندگان، خزندگان و پستانداران میباشد که علاوه بر جانوران بومی ایران، گونه های مختلف سازگار با موقعیت جغرافیایی باغ ارم، از سایر قاره ها به خصوص قاره آفریقا نگهداری میشود.

البته مسئولین سعی دارند با مجهز کردن باغ وحش مجموعه ارم به دستگاه های پیشرفته و افزایش مساحت باغ وحش، هم تنوع حیوانات را بیشتر کنند تا امکان زندگی در این آب و هوا برایشان فراهم باشد، هم به جای زندگی در مجموعه 5 هکتاری، در زمینی بزرگتر به صورت آزادانه زندگی کنند. 52 هکتار زمین در منطقه کوهسار تهران از سازمان منابع طبیعی تهران توسط مدیریت شرکت ارم سبز دریافت شده است و تا سال 1405 شمسی، طی برنامه ریزی های انجام شده، 13 هکتار آن به خانه حیوانات تبدیل میشود.

از جمله جانوران زنده در این باغ از نوع پستانداران میتوان به آهو، بابون زیتونی، ببر بنگال، پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، روباه معمولی، سنجاب ایرانی، شامپانزه، شیر ایرانی، شتر دوکوهان، شیر آفریقایی، فیل آسیایی، قوچ و میش، کانگورو، کفتار راه راه، کل و بزکوهی، گربه جنگلی، گربه وحشی، گور آسیایی، گوزن زرد اروپایی، گوزن زرد ایرانی، گوزن قرمز اروپایی، لاما، مرال، میرکت دم عصایی، میمون رزوس، در گروه پرندگان به دال معمولی، درنای تاجدار خاکستری، شترمرغ، طاووس، عقاب، قرقاول طوق سفید، قو، کبک و در دسته خزندگان به ایگوانا، پیتون برمه ای آلبینو، شیشه مار، لاک پشت و تمساح پاکوتاه اشاره کرد.

جالب است بدانید مسیر بازدید به نحوی طراحی شده که مراجعه کنندگان بتوانند از لحظه ورود تا خروج از باغ تمامی حیوانات را مشاهده کنند و به رمز و رموز زندگی آنها پی ببرند.

دیدنی ترین حیوان در این مجموعه شامپانزه، رزوس و بابون است که افرادی که شناخت و اطلاعات کافی ندارند همه آنها را با نام میمون میشناسند. این موجود پر انرژی و بازیگوش، به دلیل باهوش بودن نسبت با سایر حیوانات میتواند ارتباط بهتری با انسان داشته باشد به همین خاطر مدت بیشتری در کنار قفس هایشان نگه داشته میشوند.

در هنگام قدم زدن در باغ وحش صدایی از بلندگو با پیام "از غذا دادن به حیوانات خودداری کنید" پخش میشود و بالای هر قفس این جمله نوشته شده است. پس حتما به این نکته توجه کنید و خوراکی های نا مناسب از جمله بستنی، پفک و ... به حیوانات ندهید تا باعث آسیب، سقط جنین و مرگ ناخواسته این حیوانات نشویم.

اگر علاقه مندید لحظه غذا خوردن شیر ها را ببینید سعی کنید در ساعت 10 صبح تا 13 ظهر روزهای زوج در کنار قفس آنها باشید. جالب است بدانید که هر هفته 12 الاغ برای غذای حیوانات گوشتخوار مخصوصا شیرها کشته میشود. شما میتوانید با هماهنگی مسئولان و مراقبان، غذای مناسب هر حیوان را تهیه و در هنگام مراجعه به باغ به آنها غذا بدهید.

اگر در هنگام بازدید از قفس شیر مشاهده کردید که به حالت ایستاده و پشت به شما ایستاده از قفس فاصله بگیرید چون در این حالت ممکن است ادرار کند و خیس شوید.

این امکان را دارید تا از این مجموعه زیبا و مهیج هر روز از ساعت 10 صبح تا نزدیک غروب آفتاب امکان بازدید کنید و اگر خواستید ساعت بیشتری را در کنار دوستان و خانواده سپری کنید از  فضای سبز و شهربازی آن این مجموعه استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید که در موقع ظهر حیوانات خواب هستند و بهتر است برای بازدید و بازی با آنان در پشت قفس هایشان صبح یا عصر را انتخاب کنید.

مجموعه تفریحی ارم سبز و باغ وحش در کیلومتر 4 اتوبان تهران - کرج در لاین کنار گذر سمت پل شهید باکری واقع شده است.

دیدگاه کاربران


dsfsd
dsfsd
پنج شنبه 09 شهریور 1402
عالی
زهرا ترابی
زهرا ترابی
سه شنبه 03 آبان 1401
متاسفانه به حیوانات رسیدگی نمیشه اکثرشون به خاطر کوچک بودن فضاها، لاغر و افسرده بودن و یه قسمتایی هم خیلی بوی بدی میداد
برای یکبار رفتنش خوبه تا بچه ها ببینن و با حیوانات از نزدیک آشنا بشن