اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - چالوس  
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396

اکبر جوجه، نام نوعی غذا و نام رستورانی زنجیره ای و همینطور لقب علی اکبر کلبادی موسس و ابداع کننده این غذا می باشد. اکبر جوجه هم اکنون به عنوان اسم یک غذای مازندرانی معروف است.

تاریخچه اکبرجوجه

در سال 1323 در جاده قدیم شهرستان گلوگاه در شرق استان مازندران، قهوه خانه کوچکی توسط علی اکبر کلبادی نژاد تاسیس شد. وی با استفاده از جوجه های محلی، غذایی جدید و متفاوتی را برای اولین بار ارائه کرد. این مجموعه کوچک پس از مدت کوتاهی به رستوران اکبر جوجه شهرت یافت.

علی اکبر کلبادی (که به اشتباه گلبادی هم گفته می شود)  به همراه همسرش (صنمبر عظیمی) در سال 1323 در ملکی اجاره ای، قهوه خانه ای تاسیس کردند و به تهیه صبحانه مشغول شدند. صبحانه ای که شامل پنیر محلی، چای، تخم مرغ محلی، کره گوسفندی و نان محلی خوش طعمی معروف به کمبه بود. پرسنل پاسگاه چشمه بلبل و افراد بومی و مسافران گذری این منطقه از جمله مشتریان این نان محلی بودند. پس از مدتی به دلیل استقبال مشتریان، پخت غذاهایی از قبیل چلو جوجه و چلو تخم مرغ نیز به لیست غذاهای این قهوه خانه اضافه شد. قهوه خانه در مسیر جاده مشهد قرار داشت و کیفیت و کمیت عالی و قیمت منصفانه غذاهای اکبر آقا یا به عبارتی مش اکبر باعث شد تا رانندگان کامیون و اتوبوس، ناهار را در این قهوه خانه میل کنند.

معروفترین غذایی که در این قهوه خانه عرضه می شد چلو جوجه مخصوص رانندگان بود و بقیه غذاها برای افرادی با درآمد کم و شاگرد شوفرها بود و مقدار عرضه غذا به حدی بود که کارگران را به راحتی سیر می کرد. گاهی هم به دلیل سرمای هوا در زمستان، با کمبود جوجه مواجه می شدند و به اجبار کبک را جایگزین کردند.

همسر حاج اکبر نیز با پخت نان محلی و رب انار و فروش آنها به مشتری ها، کم رونق بودن کار و کاسبی را جبران می کرد.

کیفیت چلو جوجه ها به دلیل استفاده از رب انار محلی و غلظت و مزه مخصوص آن و نیز استفاده از جوجه رسمی و کره محلی زبانزد خاص و عام بود و کم کم لقب اکبر جوجه (که خود مشتریان این لقب را برای ایشان انتخاب کرده بودند) بر سر زبان ها افتاد.

شیوه پخت برنج و جوجه مش اکبر، خاص و معروف بود و بیشتر معروفیت مش اکبر به دلیل جوجه سرخ شده با کره گوسفندی بود که با چلو و رب انار و پیاز سرو می شد.

در سال 1342 حاج اکبر و همسرش به دلیل انتقال جاده قدیم به جاده جدید و محدود بودن مکان، تصمیم به جابه جایی گرفتند و مکان دیگری مشرف به جاده شوسه یا همان جاده امروزی که مسیر ارتباطی استانهای مازندران و گلستان می باشد را انتخاب کردند. مشتریان مش اکبر روز به روز بیشتر می شدند و کار پخت غذا از روزی 20 پرس به 2000 پرس افزایش یافت.

فعالیت این رستوران به سرعت رونق گرفت و علی اکبر کلبادی با کمک برادرانش به تدریج شعبه هایی در نقاط مختلف مازندران و گلستان راه اندازی کردند.

در سالهای گذشته رستوران های زیادی تحت نام اکبر جوجه شروع به فعالیت کردند که با شکایت برادران کلبادی به عنوان مالک نام تجاری اکبر جوجه مواجه شدند.

در اسفند ماه 1395، تعدادی از صاحبان رستوران های کشور نامه ای اعتراض آمیز به اداره مالکیت صنعتی به دلیل انحصاری کردن نام اکبر جوجه به کمیسیون اصل 90 مجلس ارائه کردند.

در بخشی از این شکوائیه آمده است:

غذای محلی و معروف اکبر جوجه از دهه چهل در نواحی شمال کشور و در مجالس و رستورانها بعنوان غذای محلی مانند سایر غذاها از قبیل میرزاقاسمی، جوجه ناردون، فسنجان و بسیاری دیگر از غذاهای محلی مورد طبخ قرار می‌گیرد. اما متأسفانه اداره مالکیت صنعتی در اقدامی غیرمرسوم و شائبه برانگیز اقدام به ثبت نام اکبر جوجه در قالب علامت کرده و مالکیت تبلیغ و توزیع این غذا را در انحصار یک شخص قرار داده است.

این روزها رستورانهای زنجیره ای اکبر جوجه در سراسر ایران شعبه دارند و اکثر این شعبه ها در مازندران و گلستان تاسیس شده اند و جملگی با مجوز از برند اکبر جوجه و برادران کلبادی فعالیت می کنند.

یکی از شعبه های اصلی اکبرجوجه که مزه و طعم غذای آن، همان مزه و طعم واقعی و اصلی را دارد شعبه کلارآباد بود که در حال حاضر به منطقه هچیرود در چالوس منتقل شده است.

مواد لازم برای تهیه اکبر جوجه

  • یک کیلوگرم جوجه
  • 1/2 لیوان آب
  • مقدار کافی زعفران، آبلیمو نمک و فلفل
  • 150 گرم کره
  • مقدار دلخواه رب انار شیرین
  • کمی روغن مایع
  • 3 عدد پیاز (در صورت تمایل)

طرز تهیه اکبر جوجه

برای تهیه اکبر جوجه، ابتدا جوجه های محلی به مدت یک روز در مخلوط آب و لیمو خوابانده می‌شوند. بهتر است از جوجه یک ماهه که آن را دو نیم کرده اید یا ران کامل مرغ استفاده شود.

اکبر جوجه اصل باید در روغن بخارپز شود. نصف لیوان آب را در قابلمه ریخته و کره و روغن را به آن اضافه کنید. سپس تکه های ران را در قابلمه ریخته و در صورت تمایل پیاز هم به آن اضافه کنید. زمانی که جوجه ها پخته و سرخ شدند زعفران، آب لیمو و نمک و فلفل را به آن اضافه کنید.

هنگامی که جوجه ها را از قابلمه بیرون آوردید با رب انار میل کنید.

دیدگاه کاربرانیکشنبه 14 آبان 1402
جنوب اگه رفتید به طرف بندر عباس، اکبر جوجه رستوران دیار کهن جیرفت عالیه
نیما قربانی
نیما قربانی
پنج شنبه 02 شهریور 1402
شعبه قدوسی شرقی شیراز عالیه
مهدی ارام
مهدی ارام
دوشنبه 18 اردیبهشت 1402
من که درتین گرددشگری راضی نیستم.
محمد علیزاده
محمد علیزاده
چهارشنبه 12 بهمن 1401
شعبه گرمسارش خوبه ولی ساری معمولا غذاش سرده

جمعه 08 بهمن 1400
اکبر جوجه فقط اکبر جوجه بجنورد اکبر جوجه امیر خانلو که از اقوام اقای کبادی هستند من خیلی جاها اکبر جوجه خوردم ولی هیچکدوم به اکبر جوجه بجنورد نمیرسه عالی عالی
آزاده
آزاده
سه شنبه 09 آذر 1400
وای طعم اکبر جوجه با گوشت تازه و کره محلی خیلی فوق العادس مخصوصا اگه رب انارم بهش بزنی

پنج شنبه 04 آذر 1400
اکبر جوجه شعبه رفسنجان حرف نداره .ما قبلا در یزد مشتری همیشگیشون بودیم خداوند رونق بده به کسب و کارشون .مشتری مداری و اخلاقشون عالی
عسل مقدم
عسل مقدم
یکشنبه 03 مرداد 1400
شعبه های مختلفی داره و بعضی از شعبه هاش خوبه بعضی بد ولی اکبر جوجه چالوس حرف نداره.
matnosher9
matnosher9
سه شنبه 18 خرداد 1400
اکبر جوجه اعلا سمت تجریش رستوران دل کوک خیلی خوبه. کیفیت غذاهاشون خیلی خوبه. با حوصله میپزند.
banafshe_b1993
banafshe_b1993
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
به همراه اکبرجوجه میتونید یک سس با رب انار درست کنید در ظرف جدا موقع میل کردن استفاده کنید. از قبل روی خود مرغ نریزید.
sharifi
sharifi
شنبه 14 فروردین 1400
بعضی ها مرغ سرخ شده رو با اکبر جوجه اشتباه میگیرند. خواهش میکنم به این آشپزی های اینستاگرامی توجهی نکنید که انقدر زیاد شده و اصلش رو از آشپزش بپرسید.
im_posible63
im_posible63
چهارشنبه 13 اسفند 1399
اکبر جوجه پیاز و لیمو و ادویه نمیخواد اگر دوست دارید این غدا رو در منزل تهیه کنید با همین دستور درستش کنید و کمی هم هویج اضافه کنید.
tahere
tahere
سه شنبه 14 بهمن 1399
برای درست کردن اکبرجوجه روش های مختلفی رو میتونید امتحان کنید که این روش گفته شده خوشمزه ترین و راحت ترین روش هست. روش های دیگه اش توی اینترنت هست.
shiraz
shiraz
چهارشنبه 10 دی 1399
قبل از پل کالج خیابان خارک تهران شعبه اکبر جوجه کلبادی هستش حتما برید. اصول بهداشتی و ضدعفونی کامل انجام میشه.
banooye__saravi
banooye__saravi
چهارشنبه 05 آذر 1399
بسیار خوشمزه و دوست داشتنی است👌👌💓من اکثرا جوجه میخرم برای خونه و اکبر جوجه میپزم. ترش با رب انار👌 جاتون خالی عالی میشه.
behnoushyaraghi
behnoushyaraghi
پنج شنبه 15 آبان 1399
من شنیدم برای تهیه اکبر جوجه مرغ رو توی شیر میخوابونند🤔 ما واسه ترد کردن جوجه ماست میزنیم؛ شاید شیر هم همون اثر رو داشته باشه.
m_r_306
m_r_306
یکشنبه 27 مهر 1399
عالیست 👌 جاتون خالی ما هم خوردیم😋😋😋 واقعا لذیذ و خوش مزه است من برای سس روی مرغ مقداری رب انار ملس رو با کره حرارت دادم طعم بسیار خوبی بهش میده.
skincare_maryamkh
skincare_maryamkh
سه شنبه 28 مرداد 1399
نخوردم و تعریف خوبی ازش نشنیدم ولی دوست دارم یکبار امتحان کنم.😊😊
سید سینا
سید سینا
چهارشنبه 08 مرداد 1399
کیفیت غذا و سرعت سرویس دهی شعبه بابلسر و طرز برخوردشون عالی.
محمد
محمد
چهارشنبه 18 تیر 1399
من خیلی از رستوران های اکبر جوجه رو در شمال رفتم اما هیچ کدوم به پای اکبرجوجه فیروزکوه نمیرسه
noooriii23
noooriii23
چهارشنبه 04 تیر 1399
برنجش خوبه کته درست میکنند. بیشتر رستوران های شمالی کته میزارن. من خودم کته خیلی دوست دارم اما بعضیا دوست ندارن.
مهسا رضایی
مهسا رضایی
سه شنبه 27 خرداد 1399
اکبر جوجه کلار آباد من رفتم خیلی خوب بود.. از 11 صبح تا 23 شب پذیرایی میکنند و خیلی تمیز و مرتب و با کیفیت.👌
faribasadghiwe
faribasadghiwe
یکشنبه 25 خرداد 1399
اکبر جوجه کلبادی شعبه لنگرود واقعا عالیست 👌👌👌👌 البته شعبه چالوس هم خیلی خوبه جاده مرزن‌آباد - چالوس، بعد از هچیرود، 5 کیلومتر قبل از پلیس‌راه. خوبیش اینه ویو به دریا هم داره.
nimaa2160
nimaa2160
سه شنبه 20 خرداد 1399
تو شیراز دو تا شعبه دارن، شعبه 1 دو کوهک هست،و شعبه 2 قدوسی شرقی، هردو اصلی هستند و واقعا عالی و درجه 1.
عابدی
عابدی
یکشنبه 11 خرداد 1399
پدرم از سال 50 مشتری شما بود و ما هم راهش رو ادامه دادیم امکان نداره جای دیگه ای غذا بخوریم
ناهار یا شام فرقی نداره فقط اکبر جوجه برادران کلبادی. البته دوبار در اکبر جوجه های تقلبی غذا خوردیم که بسیار بد بود
همیشه سلامت باشید