اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
پنجشنبه 11 دی 1399

در تمامی کشورهای دنیا، مردمانی با اقلیت های مختلف مذهبی زندگی میکنند. همانطور که میدانید در ایران به جز دین اسلام، سایر دین ها از جمله زرتشت، مسیحیت و یهودیت به رسمیت شناخته شده است و در کنار ایرانیان، ارمنی زبان های مسیحی نیز در این کشور ساکن هستند.

هر کدام از این اقلیت ها دارای آیین، مراسم و جشن های خاص خود هستند، یکی از این مراسم جشن سال نو است.

از گذشته تا کنون اقوام مختلف هر کدام یک روز را شروع سال خود قرار داده اند، به طور مثال یونانی ها وسط تابستان، مقدونی ها اول پاییز، اعراب روز اول ماه محرم را شروع سال قمری، ایرانیان اول بهار را شروع سال خورشیدی (شمسی) و ارمنی زبان ها و مسیحیان روز اول ژانویه را شروع سال میلادی میدانند و در کنار خانواده و دوستان در این روز به جشن و شادمانی میپردازند.

هرسال در 25 دسامبر به مناسبت کریسمس یعنی میلاد حضرت مسیح و در اول ژانویه به مناسب شروع سال میلادی جشن های با شکوهی در کشورها و شهرهای مختلف برگزار میشود و مابین این دو روز را (یک هفته) به تعطیلات میروند.

فستیوال سال جدید میلادی راس ساعت 12 شب 31 دسامبر، با آتش بازی و ساز و سرود برپا میشود که البته در هر جامعه ای با توجه به نوع فرهنگ آن کشور متفاوت است.

در ایران بسیاری از افراد غیر مسیحی نیز این روز را جشن میگیرند و یا برای تماشای مراسم جشن سال نو به کشورها و شهرهای دیگر سفر میکنند تا در شادی آن ها سهیم باشند.

تبریز، محله جلفای اصفهان و تهران از جمله شهرهایی هستند که افراد مسیحی و ارمنی جشن سال نو میلادی را برگزار میکنند. یکی دیگر از رسوماتی که در این روز انجام میشود روشن کردن شمع در کلیساهایی از جمله کلیسای سرکیس مقدس در تهران و کلیسای وانک در اصفهان است و در این روز برای همدیگر برکت و آرامش همراه با روزهای خوب آرزو میکنند.

سال نو فقط به جشن و پایکوبی ختم نمیشود بلکه مسیحیان نیز آداب و رسوم خاصی را برای این ایام دارند. مثلا در روز اول سال نو فردی مقداری سرب مذاب را داخل سطل آب سرد میریزد و هر شکلی که به تشکیل شود، مطابق آن برای همان فرد پیشگویی میکنند. مردم در صبح سال نو در محلی مشخص دور هم جمع میشوند و بعد از برگزاری مراسم مذهبی به مهمانی و جشن مشغول میشوند.

آغاز پیدایش تقویم میلادی به عصر امپراتوری روم باز میگردد. در آن زمان مرسوم بود که تمامی مقامات دولتی در روز 15 مارس مصادف با 26 اسفند خورشیدی کار خود را شروع کنند اما چندین مدت کنسول فول دیویس نوبیلیور به دلایلی نتوانست و به روز اول ژانویه موکول شد

در سال 46 قبل از میلاد به فرمان ژولیوس سزار روز شمار یک ساله با 365 روز تنظیم شد. به پاس قدردانی از ژولیوس ، تقویم را ژولیانی نامیدند و ماه ژوئیه که اولین ماه از سال میباشد، برگرفته از نام او شد.

شروع سال نو در بسیاری از کشورهای آمریکا، اروپا، استرالیا، و برخی از مناطق قاره آفریقا و آسیا که از تقویم میلادی استفاده میکنند، اول ژانویه است. از این رو یکی از بزرگترین مراسم و جشن های آشوری ها، مسیحیان جهان و کشورهای دارای تقویم میلادی کریسمس و سال نو میلادی میباشد. و بسیار با اهمیت است.

بسیاری از مردم غیر مسیحی، این دو مناسبت را به دلیل نزدیکی تاریخ رویداد، با هم یکی میدانند اما این طور نیست.

جشن کریسمس از رسومات مختصی برخوردار میباشد. غذای اصلی در این شب کباب بوقلمون است که اعضای خانواده در کنار همدیگر نوش جان مینمایند. معمولا چند روز قبل از جشن کریسمس درخت کاج که نماد همیشه سبز است را با عروسک و اشیا مختلف تزیین میکنند که هریک معنی جداگانه ای دارد. مثلا عروسک فرشته بالای درخت نماد فرشته مژده دهنده میلاد حضرت مسیح است، زنگوله ها نماد کلیسا،  دانه های برف به معنی پاکی، هدیه ها به معنای بخشندگی خداوند بزرگ و کبوتر ها نماد دوستی هستند.

نشانه دیگر این شب بابانوئل است که با ریش سفید بلند و لباس مخمل قرمز برای کودکان هدیه به همراه دارد.

اگر در این شب ها به محله جلفا در اصفهان یا خیابان میرزای شیرازی در تهران بروید از دیدن تزیینات خیابان ها و فروشگاه ها لذت میبرید. کافه قنادی لُرد واقع در خیابان نجات الهی یا همان ویلا (قدیم) یکی از مکان هایی است که بوی شیرینی و پیراشکی هایش هر رهگذری را وسوسه میکند.

دیدگاه کاربران


9770_abbas
9770_abbas
دوشنبه 16 فروردین 1400 ساعت 11:20

مرکز ایالت درسدن آلمان جشن کریسمس خیلی با شکوه برگزار میشه واقعا خوش بحالشون که انقدر به این جشن ها اهمیت میدن اما جشن سال نو میلادی در ایران خیلی پر رنگ نیست.


azda
azda
شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 16:17

من چند سال جشن سال نو رو در ارمنستان بودم. مردم همه به خیابان ها میان و شادی میکنند 😍👌 نور افشانی و مراسم مذهبیشون خیلی خوبه به معنای واقعی شادی میکنند نه این فقط ادا دربیارن.


mikheel
mikheel
شنبه 18 بهمن 1399 ساعت 10:50

من امسال زیباترین جشن سال نو میلادی را در کنار دوستانم داشتم 🥰 امیدوارم سال جدید شادترین روزها را برای مردم کشور به ارمغان بیاورد.


health
health
چهارشنبه 17 دی 1399 ساعت 15:48

جشن کریسمس فقط در سوییس. انقدر جذاب و زیباست که حد نداره. بابانوئل سوار بر درشکه از بالای دریاچه به حرکت درمیاد و سال نو رو به مردم تبریک میگه. برای مسیحی های ایرانی هیچ مراسمی تدارک نمیبینند.


babak
babak
پنجشنبه 11 دی 1399 ساعت 11:54

از نظر مسیحی های کشور غنا پدر کریسمس از سمت جنگل میاد و در هاوایی عقیده دارند که سوار بر قایق میاد. کشورهای مختلف بابانوئل رو با لباس های مختلف تزئین میکنند که بارزترینش قرمز است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار