اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

اصفهان - اصفهان  
دوشنبه 01 دی 1399

شهر تاریخی اصفهان، سومین شهر بزرگ ایران که در سده های مختلف به زیباترین شهر جهان معرفی شده است، مهد معماری ایرانی میباشد. این شهر ملقب به نصف جهان، دارای بیشترین آثار تاریخی به خصوص در دوره حکومت صفویه است.

یکی از این بناهای معروف، خانه ملاباشی میباشد که معماری دوره های مختلف در تزینات و ساخت این خانه ترکیب شده است. این بنای تاریخی، که خانه معتمدی نیز نام دارد در محله پاقلعه اصفهان واقع گردیده و از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار میرود. خانه ملاباشی در بهترین موقعیت شهر و نزدیک به خانه بزرگان آن زمان از جمله ملک التجار قرار دارد. قدمت ساخت و مرمت خانه ملاباشی مرتبط با 3 دوره مختلف صفویه، زندیه و قاجار میباشد. ایشان پس از خرید خانه، آنجا را بازسازی سپس به محل فرهنگی و مذهبی مبدل ساخت.

ملاباشی منجم ناصرالدین شاه، برای انجام ماموریت از تفرش به شهر اصفهان فرستاده میشود و این خانه را برای سکونت خود خریداری کرد. در آن زمان ظل السلطان حاکم وقت، اوضاع شهر را متشنج ساخته بود. همسر ظل السلطان برای شکایت از کارهای ایشان به نزد آقانجفی آخوند، امین و صاحب منسب آن زمان رفت و همین مسئله باعث شد تا ملاباشی به اصفهان مهاجرت کند تا اوضاع شهر را آرام سازد.

خانه ملاباشی، در ابتدا فقط یک اتاق پنج دری و یک اتاق زمستان نشین داشت و بخش شاه نشین و اتاق 9 دری بعدا به خانه اضافه شد.

در این خانه، حیاط بیرونی، شاه نشین، تابستان نشین و حیاط اندرونی، چهار بخش کلی هستند که معماری هریک تحسین برانگیز است و فلزکوبی برروی چوب ها، تزیینات چشمگیری است که در نگاه اول و در بدو ورود به خانه نظرتان را جذب میکند.

خانه به صورت دو طبقه است و به دو بخش کلی تقسیم میشود. فضاهای زندگی که گرم و صمیمی است و فضاهای خدماتی که به صورت بسته و سرد و برای کارهای اندرونی استفاده میشد. زمانی که ملاباشی در این خانه سکونت داشت، دو اتاق، سه ورودی مجزا و یکی از حیاط ها را به مراجعین خود اختصاص داده بود.

حیاط خانه با دو معماری متفاوت صفوی و قاجار کاملا مشهود و محسوس است. سرداب قاجاری به شکلی وسیع و با چوب بنا شده ولی سقف سرداب در دوره صفوی از جنس آجر و طاقی است.

خانه دارای بیش از 10 اتاق است و قطعا شاه نشین زیباترین قسمت خانه محسوب میشود.

زیبایی اتاق اندرونی با اُرسی های 9 درب و کنگره های چوبی بالای آن ها خیره کننده است، نشستن بروی فرش های ایرانی و تکیه دادن به پشتی ها در این اتاق، زمانی که نور خورشید از لابه لای شیشه های رنگی به داخل میتابد روح انسان را زنده میکند و قدم زدن در محوطه خانه آرامش را برایتان به ارمغان می آورد.

آینه کاری، نقاشی و گچ بری هایی که در دیوارها و سقف مشاهده میکنید از جمله تزییناتی است که در این خانه به کار رفته و هنر معماری ایرانی را بازگو میکند.

این خانه تاریخی، در دهه 80 هجری شمسی، توسط آقای دکتر معتمدی خریداری و مرمت شد اما خوشبختانه آسیب چندانی بر اثر گذشت زمان بر خانه وارد نگردیده است و هم اکنون بازدید از آن برای عموم آزاد است.

خانه ملا باشی با شماره 5883 در سال 1381 هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

علاوه بر خانه تاریخی ملاباشی حتما از سایر جاذبه های گردشگری شهر اصفهان، از جمله خیابان چهار باغ، میدان نقش جهان، سی و سه پل، پل خواجو، منار جنبان و سایر دیدنی های این شهر دیدن نمایید.

برای بازدید به خانه ملاباشی یا خانه معتمد، پس از سفر به شهر اصفهان، به محله پاقلعه و از آنجا به خیابان ملک بروید.

دیدگاه کاربران


نیلوفر
نیلوفر
دوشنبه 22 آذر 1400
زمان خاصی برای بازدید خانه ملاباشی وجود نداره چون ملک خصوصیه و برای همین نیاز نیست حتما در ساعت اداری به خانه سر بزنید، با این حال اگه روز برید بهتره چون انعکاس نور به شیشه ها خیلی جذابه
arcalan_1
arcalan_1
چهارشنبه 17 شهریور 1400
این عمارت از دوره ی زندیه دو پنج دری و یک بخش زمستان نشین داشت، این عمارت در مقایسه با خانه انگورستان ملک التجار خیلی کم اهمیت بود، ولی وقتی ملاباشی به این عمارت میاد بخش شاه نشین و بخش 9 دری به آن اضافه میکنه که از همه ی بخش هاهم جذابتر هستن.
خانه ملاباشی یه زندگی ایرانی سالم با رنگ ها و نقش های زیبا را نشون میده، نورگیری معرکه در کنار چیدمان ایرانی فضای خونه رو خیلی دلنشین کرده.
mo fa
mo fa
یکشنبه 10 مرداد 1400
از اینجا زیباتر و اصیل تر در ایران وجود ندارد خیلی خوب بهش رسیدگی شده برعکس آثار باستانی دیگه در حال نابودی نیست و در 3 دوره صفویه، قاجاریه، زندیه ساخته شده است و آثار معماری خاص مربوط به هر یک از این دوران در آن دیده میشود.
alirzatabeii
alirzatabeii
دوشنبه 24 خرداد 1400
اینجا معروف به خانه ملاباشی است که به زودی به بوتیک هتل تبدیل میشه خیلی بی نظیره و چون آقای وکیل التجار به همراهی پسرش اینجارو خریدند و مرمت کردند و اداره میکنند. تقریبا بهترین و تمیزترین خانه تاریخی ایران میشه ازش اسم برد اینجاست.
sara_jannesarii
sara_jannesarii
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
خانه ملاباشی یک عمارت خیلی شلوغ و پر از نقش و نگار و رنگ های زیباست. معماری فوق العاده ای هم داره.
saeedyazdanii56
saeedyazdanii56
دوشنبه 16 فروردین 1400
درود بر آقای معتمدی که همچین بنای زیبایی را حفظ و مرمت کردند 😊😊😊👏 خانه ملاباشی در اصفهان قرار داره.
colourfulshot
colourfulshot
شنبه 16 اسفند 1399
گویا خانه ملاباشی اولین مکان تاریخی خصوصی ایران هست. من رفتم خیلی خیلی خوبه👌👌👌
mithra
mithra
شنبه 18 بهمن 1399
خانه ملاباشی یا خانه معتمدی که بیشتر با نام خانه ملاباشی شناخته می‌شود به زمان قاجار بر میگرده و در محله پاقلعه اصفهان قرار گرفته.
rzaneh5
rzaneh5
چهارشنبه 17 دی 1399
من نرفتم اما شنیدم که این بنا در آثار ملی ایران هم ثبت شده بازدید عمومی نداره.
benam
benam
دوشنبه 01 دی 1399
معماری فوق العاده و سالن طویل و دل باز و نور و رنگی که به زیبایی استفاده شده و میشه از تماشای این خانه فهمید که چقدر با ذوق خلق شده. اما امروزه از این معماریها و هنرها اثری نیست. واقعا این دوران چه چیزی به عنوان آثار هنری برای نسلهای آینده دارد؟!