اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

فارس - شیراز  
یکشنبه 02 تیر 1398

یکی از جاذبه های گردشگری استان فارس و شهر شیراز، دشت ارژن یا دشت ارجن می باشد. دشت ارژن، بین دو شهر شیراز و کازرون قرار گرفته است. این منطقه، در آخر هفته ها و ایام تعطیل، تفرجگاه مناسبی برای مسافران و مردم شهرهای کازرون و شیراز به شمار می رود تا به دور از دغدغه های زندگی، ساعاتی را در کنار عزیزانشان به خوشی سپری نمایند. در این منطقه، آبشار و تالابی وجود دارد که سبب شهرت و جلوه دو چندان دشت ارژن شده است.

هنگام فرا رسیدن فصل زمستان، آب این آبشار، حین ریزش یخ می زند و منظره بی نظیر و زیبایی را ایجاد می نماید، به همین دلیل در این فصل، آبشار ارژن یکی از با اهمیت ترین جاذبه های منطقه محسوب می گردد. اهالی این منطقه، آبشار ارژن را با نام "چرونیز" می نامند. تا چندی پیش، آب آبشار از دل کوه به سمت بیرون می جوشید لیکن هم اکنون، آب به وسیله لوله کشی هایی، به بخش فوقانی کوه هدایت می گردد.

در گذشته، منطقه حفاظت شده دشت ارژن، زیستگاه شیر ایرانی بوده است لیکن امروزه، به دلیل شکارهای بی رویه در این منطقه، نسل آن منقرض گردیده است. امروزه، منطقه حفاظت شده این دشت، زیستگاه گوسفندان، گاو ها و گوزن ‌های زرد ایرانی می باشد که در چندین سال گذشته، به این منطقه منتقل شدند.
در نزدیکی دشت ارژن، تالابی وجود دارد که آب آن شیرین می باشد و رودخانه دالکی، به آن سراریز می شود. این تالاب که تا چندی پیش خشک شده بود، با بارندگی های شدید سال 1398 دوباره احیا و حدود 60 درصد آن پر شد.

در پیرامون این دشت، بازارچه ای وجود دارد که اهالی این منطقه آن را اداره می نمایند. در این بازار، محصولات محلی همچون گردو، میوه، سیر، ترشی‌ های محلی، لواشک و... به فروش می رسد.

اگر کمی به سمت کوه‌ های اطراف دشت پیاده روی کنید، به تاقدیس، ناودیس و غارهای زیبایی بر خواهید خورد که بازدید از آن ها، خالی از لطف نخواهد بود.

دشت ارژن در روزهای گرم سال، ییلاقی مناسب برای عشایر محسوب می گردد. علاوه بر این دشت، از روستاهای پیرامون آن که کوچه باغ‌ ها و خانه‌ های گلی بسیار زیبایی دارند نیز می توانید دیدن کنید.

دشت ارژن، در دامنه جنوبی زاگرس واقع شده است.

دیدگاه کاربران


مجتبی
مجتبی
شنبه 05 آذر 1401
آبشار خیلی قشنگی داره ولی متاسفانه به طبیعت رسیدگی نمیکنند و واقعا حیف است
افسانه
افسانه
سه شنبه 14 دی 1400
دشت ارژن یعنی جایی که در آن درختهای ارژن رشد میکنه، درخت ارژن درختی است که میوه های اون پسته کوهیه
یلدا
یلدا
چهارشنبه 14 مهر 1400
خیلی جای خوشگلیه تازه اینجا شیر ایرانیم زندگی می کنه
ashkan_ha7
ashkan_ha7
دوشنبه 18 مرداد 1400
مبگفتن زیباترین منطقه در فارس است اما چند وقت پیش ما رفتیم همه جا خشک شده بود هیچی نداشت فقط یه عالمه رستوران اطراف آن بود.
baharr.2631
baharr.2631
چهارشنبه 02 تیر 1400
اگر به دشت ارژن رفتید از خوشمزه فروشی هاش هم خرید کنید 😍😍 آلو و آلوچه و تخمه و لواشک و خوراکی های محبوب من همه اش رو اینجا داره.
r.ebrahimi1369
r.ebrahimi1369
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
الان دیگه دشت ارژن رو خرابش کردن و رستوران‌ها جای هر چیزی که فکرش رو کنید گرفته قبلا کلی جنگل و چشمه داشت دریاچه بزرگی هم داشت که خشک شد.
sandooqche
sandooqche
یکشنبه 22 فروردین 1400
پشت دشت ارژن امکانات مناسبی مثل سرویس بهداشتی و مسجد و بوفه داره. عالیه حتما برید.
امیر
امیر
چهارشنبه 11 فروردین 1400
دشت ارژن جایی واسه اقامت هستش؟
ghoghnoos660
ghoghnoos660
سه شنبه 19 اسفند 1399
ما با دوستام رفتیم دشت ارژن اصلا فکرش هم نمیکردم انقدر زیبایی داشته باشه..بارون میبارید و حسابی خیس شدیم اما فرصت رو از دست ندادیم و همه گوشه کنارها رو گشتیم خیلی جذاب بود.
negiin_78
negiin_78
شنبه 25 بهمن 1399
من چند روز قبل دشت ارژن بودم 😍😍 حس خیلی خوبی داره اینجا❤️ امکاناتش هم مناسبه.
moradi
moradi
چهارشنبه 24 دی 1399
دشت ارژن پشت رستوران صوفی یه قسمت زیبایی داره که چند تا مرغابی شنا میکنن خیلی جای قشنگیه تو شیراز حتما برید.
majid
majid
دوشنبه 17 آذر 1399
دشت ارژن عالیست. هم طبیعت زیبا هم مردمان با معرفتی داره.😍😍 50 کیلومتری جاده شیراز کازرون بین این دو شهر هستش. در فصل پاییز و زمستان آبشارهای دشت ارژن به شدت جاری میشه و فضای خارق العاده ای خلق میکنه.
mehdi_keshavarz_7072
mehdi_keshavarz_7072
سه شنبه 06 خرداد 1399
آبشار دشت ارژن برای تفریح جای خیلی باصفاییه و آبشار کوهمره هم در فاصله 50 کیلومتری شیراز قرار داره و به دم اسب معروفه.