اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
چهارشنبه 01 خرداد 1398

یکی از جاذبه های زیبا و تماشایی شهر تهران، مجموعه فرهنگی ملک است که توصیه می شود حتما از آن دیدن کنید. این مجموعه فرهنگی، شامل دو بخش موزه و کتابخانه می باشد.

موسس و بانی موزه و کتابخانه ملی ملک، شخصی به نام حسین ملک (نخستین فرزند حاج محمد کاظم ملک التجار)، معروف به حاج حسین آقا ملک بوده است. وی املاک و مستغلات بسیاری داشت که آن ها را وقف آستان قدس رضوی نمود. کتابخانه و موزه ملی ملک نیز یکی از موقوفات حسین ملک می باشد.

کتابخانه ملک در سال 1316 هجری شمسی تاسیس شد. از همان زمان، حسین ملک به فکر توسعه این کتابخانه بود. او در نظر داشت که علاوه بر کتابخانه ای جدید، موزه ای برای نگهداری اشیاء ارزشمند و نفیس نیز ایجاد نماید. او برای تاسیس موزه و کتابخانه ای بزرگتر، زمین بزرگی را در باغ ملی تهران در نظر داشت لیکن پیش از احداث این مجموعه، در گذشت. پس از در گذشتن ایشان، در سال 1364 هجری شمسی، آستان قدس رضوی، موزه و کتابخانه ملک را طراحی و تاسیس نمود.

کتابخانه و موزه ملی ملک، سازمانی غیر انتفاعی و غیر دولتی می باشد. هم اکنون نظارت و اداره این مجموعه فرهنگی، بر عهده آستان قدس رضوی است.

در قسمت موزه، اشیاء و آثار تاریخی (در زمینه های گوناگون) در معرض نمایش گذاشته شده است. این موزه، دارای 7 مجموعه می باشد.

مجموعه سکه که در این بخش، 3000 سکه و مدال که از قرن 6 (قبل از میلاد مسیح تا دوره پهلوی) به جا مانده اند، نگهداری می شود. در این مجموعه، سکه های سلوکی، بیزانسی، عثمانی، خلفای اسلامی و یونانی در معرض نمایش قرار دارد.

مجموعه فرش  که در این قسمت، از 34 تخته قالی و قالیچه های با ارزش نگهداری می شود.

مجموعه تابلوهای نقاشی که در این مجموعه، آثار هنرمندان بنام کشور مانند کمال الملک، تجویدی، صورتگر و همچنین نقاشان اروپایی وجود دارد.

مجموعه هنری لاکی که 86 قطعه قلمدان، قاب آیینه و سرچسبدان مشاهده می شود. برخی از آثار این مجموعه، قدمتی طولانی دارند و به 300 سال پیش باز می گردند.

مجموعه تمبر که تمبرهایی از ایران و دیگر کشورها (از ایام قدیم تا به امروز) در معرض نمایش گذاشته شده است.

مجموعه بانو ملک که اهدایی فرزند حاج حسین ملک است، شامل تابلوهای نقاشی متعلق به دوران قاجار، نسخ خطی، سرقلیان و قلمدان می باشد.

مجموعه آثار خوشنویسی که از آثار خوشنویسان مشهور ایران و اسلام همچون یاقوت مستعصمی، علیرضا عباسی و میرعماد، نگهداری می شود.

کتابخانه ملک، شامل 19000 جلد نسخه خطی نفیس می باشد، به همین دلیل، این کتابخانه از گنجینه های با ارزش نسخ خطی ایران به شمار می رود. در کتابخانه ملک از 70000 کتاب چاپی، 3400 کتاب چاپ سنگی و 548 نشریات ادواری مختلف در 4000 جلد، نگهداری می شود.

این کتابخانه بخش های گوناگونی دارد که از آن ها می توانیم به تالار های مطالعه، مرمت نسخ خطی، صحافی، عکاسی و تهیه میکروفیلم و... اشاره نماییم.

مجموعه فرهنگی ملک (کتابخانه و موزه ملی ملک) در شهر تهران، در میدان مشق یا خیابان امام خمینی (ره)، روبروی ساختمان وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

دیدگاه کاربران


maryam_jalalvand_
maryam_jalalvand_
دوشنبه 23 فروردین 1400 ساعت 09:53

فضای داخلی موزه بسیار زیباست. این موزه و کتابخانه که در خیابان سپه قرار داره همه روزه برای بازدید باز هست به جز جمعه ها.


tehran
tehran
سه شنبه 19 اسفند 1399 ساعت 16:13

کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 تأسیس شده و حسین آقا ملک آن را احداث کرده به همین خاطر نام او را روی این بنا گذاشته اند.


saras
saras
شنبه 25 بهمن 1399 ساعت 10:29

منزل آقای ملک در بازار بین ‌الحرمین در شمال مسجد امام قرار داره یعنی ابتدای بازار میتونید به دیدن این بنا برید.


malek
malek
چهارشنبه 24 دی 1399 ساعت 10:58

در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک عقدنامه امیرکبیر هم از آثار جالب این مجموعه است.


amir
amir
دوشنبه 17 آذر 1399 ساعت 14:35

حاج حسین ملک تبریزی موسس موزه و کتابخانه ملک است. در مشهد هم موقوفات زیادی از این بزرگوار به جای مانده است. روحش شاد.🌹


moonlightfatemeh
moonlightfatemeh
سه شنبه 06 خرداد 1399 ساعت 14:11

خیلی خیلی زیباست. این موزه در خیابان امام خمینی هست و مجموعه های هنری زیادی درون خودش داره که اصالت ایرانی رو نشان میده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار