اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

اصفهان - باغ بهادران   ( باغبهادران، امامزاده ، خیابان وشمندجان، پل وشمندجان )
چهارشنبه 24 آذر 1395

باغبهادران با نام های باغ بهادران، باغبادران، باغبادرون واقع در شصت کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان است و به عنوان یکی از دو بخش شهرستان لنجان به مرکزیت زرین شهر شناخته می شود.

باغبادران شامل سه دهستان با نام های دهستان چم رود با مرکزیت روستای کرچگان، دهستان چم کوه با مرکزیت روستای چم یوسفعلی و دهستان زیر کوه با مرکزیت روستای خشوئیه است که این سه دهستان، 37 روستا را تشکیل داده اند.

تعداد 20 روستا از 37 روستای بخش باغبادران در ساحل رودخانه زاینده رود قرار دارند که این موجب شده باغبهادران به یکی از مهم ترین جاذبه های استان اصفهان تبدیل شود. بیست روستای مجاور رودخانه زاینده رود عبارت اند از روستاهای چم پیر، مورکان، روستای چم آسمان، خشوئیه، روستاهای چم علیشاه، برنجگان، کرچگان، چم حیدر چم طاق در دهستان چم کوه، صادق آباد، سعید آباد، کته شور، آیدغمیش، باغبهادران، زرد خشوئیه، دورک و پرکستان در دهستان چم رود، چم آغل ، چم نور، چم کهریز و چم یوسف علی.

از سد چادگان یا سد زاینده رود تا منتهی الیه غربی باغبادران، به عبارتی روستای چم طاق، رودخانه زاینده رود مسیری بیش از 74 کیلومتر را با پیچ و خم های بسیار زیاد طی میکند و مسیر 37 کیلومتری بعدی را به عنوان مهمان و یا در اصل میزبان بخش باغبادران است.

طبیعی است که جاری بودن رودخانه زاینده رود با این طول قابل توجه در بخش باغبادران، جاذبه های گردشگری طبیعی یا اکوتوریستی فراوانی به وجود می آورد که در طول این مسیر و در 20 روستای ذکر شده واقع در ساحل رودخانه زاینده رود پراکنده شده اند و در اصل رودخانه زاینده رود از دیر باز موجب تداوم حیات، طراوت، شادابی و برکت در این روستاها و شهر باغبادران شده است.

اگر ابتدای مسیر ورودی به باغبادران، از سمت روستای نوگوران انتخاب شود، در این روستا که جزء روستاهای بخش باغبادران نیست می توان از مکان های تاریخی هم چون پل کله دیدن کرد و از طبیعت زیبای منطقه نیز لذت برد.

همچنین در مجاورت روستای نوگوران، روستای تاریخی مدیسه قرار دارد. این روستا زادگاه مرحوم آیت الله سید ابوالحسن مدیسه ای (ایشان در زهد و تقوا و مبارزه با استعمار شهره خاص و عام بود) مشهور به اصفهانی است و همینطور محله قدیمی، قلعه ای کوچک و برجک نیز از مکان های تاریخی مدیسه می باشند.

پس از گردش در روستای نوگوران و مدیسه، از قسمت پشتی روستای نوگوران به وسیله جاده آسفالت از این روستا عبور می کنیم و حال وارد بخش باغبهادران می شویم. قبل از اینکه به شهر باغبادران برسیم دیدن چند جاذبه گردشگری خالی از لطف نیست. سنگ نگاره های باغبادران، استودان یا همان قلعه کافر و سد چم آسمان از جاذبه های طبیعی و اکوتوریستی هستند که از پیچ رودخانه در مکان صحرای گدستان یا گزستون و سد چم آسمان ایجاد شده اند.

پس از عبور از این منطقه دیدنی به محله ملک آباد می رسیم. ملک آباد از بافت قدیمى و زیبایی برخوردار است که برای افراد علاقه مند به اینگونه مکان های تاریخی بسیار مناسب می باشد. پس از گذر از محله ملک آباد به پل وشمند جان و محور تاریخى همچون امامزاده و قلعه چهار برج و غیره می رسیم.

بهتر است با پای پیاده از کوچه ها و از زیر دالان ها وارد محور تاریخی قلعه چهار برج باغبادران شوید.

میتوانید از جاذبه های تاریخی دیگری مانند منزل و کتابخانه استاد منصور امینی باغبادرانی، انجیر کهن یا انجیر چی، نارون کهن سال حبیب خان و دیگر مسیرهای خاکى و ساحلی دیدن کنید.

در بخش شمالی بخش باغبادران رشته کوهی واقع شده که در طول مسیر رودخانه زاینده رود گردشگران را همراهی میکند. این کوههای کم ارتفاع را که بین بخش باغبهادران در جنوب و تیران و کرون در شمال محصور شده، صحرای طبس می نامند که این منطقه برای علاقه مندان به بیابان گردی بسیار منطقه ای جذاب و دوست داشتنی است.

از جاذبه های گردشگری واقع در این صحرا میتوان از قلعه ترکی، کاروانسرای صحرای طبس معروف به قلعه تقی در بخش شمالی روستای نوگوران و روستای حاجی الوان با محله قدیمی و قبرستان باستانی اش، محله قدیمی و برج کبوتر در محل قلعه ترکی، همینطور سنگ نگاره های تازه کشف شده در شمال روستای چم علیشاه نام برد.

پس از عبور از باغبادران و روستای چم پیر به روستای مورکان می رویم. این روستا دارای جاذبه های گردشگری مانند طبیعت زیبا، موزه دکتر ریحان صفوی واقع در محله رحمت آباد مورکان و دو برج کبوتر است. در بخش جنوبی روستای مورکان و در دامنه کوهی به نام پیر شمع الدین، که برای افراد علاقه مند به زمین شناسی و کوه نوردی مکانی بسیار جذاب است، روستایی به نام همام با دو چنار کهن سال واقع شده؛ همچنین در ساحل شمالی رودخانه زاینده رود که در واقع بخش شمال غربی مورکان است، روستای سعید آباد با زیارتگاه قرآن دست خط حضرت علی (ع) و طبیعت ساحلی قرار گرفته است.

روستای خشوئیه از دیگر مناطق دیدنی باغبهادران است. این روستا توقف گاه بسیار مناسبی برای گردشگران است زیرا با قرار گرفتن در ساحل جنوبی زاینده رود طبیعتی زیبا ایجاد کرده و همینطور با داشتن محله سنتی و حمام قدیمی جذابیت های خود را تکمیل نموده است. خشوئیه بعد از برنجگان قرار گرفته و بعد از آن روستای پرکستان، و زرد خشوئیه واقع شده اند.

روستای دیدنی چم علیشاه در ساحل رودخانه به همراه چم اغل منظره ای جذاب ایجاد کرده اند. بعد از چم علیشاه، روستاهای چم کهریز، چم نور و چم یوسف علی قرار گرفته اند که دیدن آن ها نیز خالی از لطف نیست.

مسیر بعدی گردشگری مسیر شورجه - گردنه رخ است. این مسیر در دهستان زیر کوه قرار گرفته و از روستاهای شورجه، شهر چرمهین، روستای قلعه لای بید، حاجت آقا، قلعه آقا، کلیشاد رخ و رکن آباد در دامنه جنوبی کوه پیر شمع الدین عبور می کند و در نهایت به گردنه رخ می رسد. فرعی های این مسیر نیز جاذبه های فراوانی را به همراه دارد.

شهر چرمهین با آبشار زیبای شاه لولاک، محور گردشگری دیگری است که به تنهایی می تواند مقصد گردشگری جداگانه ای باشد. در شهر چرمهین، درختان کهن، قلعه تاریخی و مسجدی باقی مانده از دوره ایلخانی قرار گرفته است. آبشار شاه لولاک نیز در فاصله 5 کیلومتری از این شهر خود نمایی می کند. بازدید کامل از آبشار حدود 3 ساعت زمان می برد. برای رفاه حال گردشگران، در محوطه این آبشار، آلاچیق و سرویس بهداشتی نیز تعبیه شده است.

در صورتی که جاده فرعی را برای ورود به شهر چرمهین انتخاب کنید روستاهای کچوئیه، زمان آباد و هاردنگ را می بینید که در برای علاقه مندان به باستان شناسی مکان های مناسبی را در خود جای داده اند. قنات کهن، ارگ قدیمی و امامزاده سید بها الدین (ع) معروف به شاه خراسان در روستای زمان آباد قرار دارند.

در شمال روستای رکن آباد، جاده فرعی وجود دارد که با گذر از روستای جعفرآباد به سامان می رسد. با طی کردن 10 کیلومتر از این جاده به مکانی معروف به پیر غلام برخورد می کنید که به درختان زیادی مزین شده و چشمه و غاری کوچک آن را به توقفگاه مناسبی برای توریست ها تبدیل کرده است.

باغبهادران علاوه بر جذابیت های اکوتوریسمی و تاریخی سوغاتی های زیادی دارد. از سوغات های معروف این منطقه میتوان به بادام، گردو، فندق، انواع آلو و آلو خشکه و فرآورده های قنادان باغبادران که از گذشته تا کنون در این منطقه تولید می شده مانند انواع گز، پولکی و نبات، شکر پنیر، نقل، انواع شیرینی و شربت اشاره کرد که در بین این رهآورد های باغبهادران، پولکی و نبات از شهرت بالایی برخوردار هستند.

هنر درودگرى یا صنعت نجارى در این شهر از قدیم الایّام رونق داشته و افراد این منطقه هنوز هم مشغول به ساخت انواع دربهاى چوبی قدیمى، انواع کُرسى در اندازه هاى مختلف و همینطور بازسازى دربهاى چوبى باغات و منازل قدیمى و قفس پرندگان و انواع نردبانهاى چوبى و وسایل چوبىِ سنتى میباشند که در نوع خود بی نظیر، جذاب و دیدنی است.

پیشنهاد میکنیم اگر قصد سفر به این منطقه را دارید با اجاره ویلا در باغبهادران از سایت ویلاجار، اقامتی لذت بخش و فراموش نشدنی را تجربه کنید.

برای رفتن به باغبهادران از استان اصفهان با گذر از شهرهای فلاورجان، فولاد شهر و زرین شهر به این منطقه دیدنی می رسید.

دیدگاه کاربران


مرتضی
مرتضی
چهارشنبه 10 آذر 1400
باغ بهادران بعد از اصفهان از قشنگ ترین شهر های استان اصفهانه، پاییز وشمندجان خیلی قشنگه
sarbaz_hajhosein
sarbaz_hajhosein
دوشنبه 04 مرداد 1400
آدمای خیلی خوبی داره و شهر تمیز و خلوتی است.
nazanin_9560
nazanin_9560
چهارشنبه 19 خرداد 1400
باغبهادران هرجاش که برید باصفاست🌼🌼🌼 چون کنار زاینده رود قرار داره خیلی سرسبز و برای طبیعتگردی فوق العاده است. کلا یه جای متفاوت از مناطق تاریخی اصفهان و کویری هستش.
cinema_farhang_
cinema_farhang_
یکشنبه 15 فروردین 1400
پل وشمند جان بسیار زیباست👏 من همیشه در سفرم به باغبهادران میرم اینجا هیچ وقت تکراری نمیشه شب ها مخصوصا خیلی باصفاست.
boushehri
boushehri
شنبه 16 اسفند 1399
من تعریف باغبهادران رو خیلی شنیده بودم و مدتها بود که دلم میخواست برای یک گردش دل چسب به اینجا برم و در نهایت موفق شدم... زیبایی طبیعت و تازگی آب و هواش حرف نداره.
morteza
morteza
پنج شنبه 14 اسفند 1399
لحظات زیبایی کنار سد چادگان تجربه کردم. وقتی به اینجا رسیدم چند روزی در یک ویلا در باغبهادران گذروندم. شهرک خیلی تمیز و مدرنی شده.
mahnaz
mahnaz
چهارشنبه 15 بهمن 1399
من آبان ماه امسال وشمندجان بودم. پاییزش محشره.. اگر به این منطقه رفتید از تنگ بیدگان هم دیدن کنید یه روستای کوهستانی هست.
tarlan
tarlan
شنبه 13 دی 1399
دهکده ساحلی کرچگان رو پیشنهاد میکنم حتما برید دارای کوه، رودخانه، دشت و صحرا با بهار زیبا و دارای طبیعت چهار فصل و مراسم سنتی زیبا با مردم با فرهنگ و خون گرم و مهمان نواز بهشتی است.
amir.mahdi820
amir.mahdi820
چهارشنبه 28 آبان 1399
پاییز باغبهادران بی نظیره 👌😍🍁🍂خیلی زیباست 👏😍 شبیه جنگل گیسوم میمونه بعضی جاهاش.
noner9393
noner9393
یکشنبه 11 آبان 1399
من دیروز روی پل باغبهادران ملک آباد رد شدم بسیار زیبا بود اما مناطق مختلف باغ بهادران مثل قدیم بکر نیست! همش زباله و پلاستیک در اطراف رودخونه ریختند و اکثرا ویلا سازی شده در حاشیه رود... ولی این پل زیباست👌
mahnazsaeidiii
mahnazsaeidiii
شنبه 19 مهر 1399
قلعه رباط باغبهادران بازمانده از تاریخ کهن ایران و مصون از بلایای طبیعی و بشری است. در فهرست آثار تاریخی ثبت شده اما متاسفانه هیچ رسیدگی نمیشود و خانواده ای در آن سکونت دارد.
Yekta
Yekta
چهارشنبه 22 مرداد 1399
روستای خشویه روستایی با بافت قدیمی بر ساحل زاینده رود در مسیر باغبهادران بسیار زیباست مخصوصا بهار.
زینب سادات
زینب سادات
پنج شنبه 02 مرداد 1399
روستای مورگان تا باغ بهادران فاصله چندانی ندارد و در جاده مابین باغ بهادران و سامان قرار داره. اولین روستا بعد از باغ بهادران هستش. کوچه های زیبا و مسجد زیبا و اقامتگاه بومگردی خیلی جایه خوبی هست.
انصاری
انصاری
یکشنبه 15 تیر 1399
باغ وردون یا باغ بادران شهری خوش آب و هوا بر ساحل زنده رود زیباست.👌👌.
آنابل1
آنابل1
دوشنبه 02 تیر 1399
باغبهادران آب و هواش خوب هست و رودخونه هم داره..برای رفتن به باغبهادران باید به ترمینال زاینده رود برید که اونجا اتوبوس داره، ویلاهاش هم گرونه. ولی برای تفریح یک روزه خوبه.
فرشته_سفید
فرشته_سفید
سه شنبه 27 خرداد 1399
آب و هواش خوبه اما امکانات پزشکی و تحصیلی عالی نداره بیشتر بخاطر ویلاهای لب آبش معروف شده. من شخصا برای زندگی نمیپسندم. به نظر من که فقط برای آتش درست کردن، جوجه زدن و کمپ یک روزه مناسب هستش.
ashrafmahbobi1
ashrafmahbobi1
شنبه 24 خرداد 1399
خیلی بکر و زیبا است 🌹👌 اما جای تعجب است که مناطق زیبای باغبهادران را خراب نکردند برج درست کنند. منطقه لنجان نزدیک اصفهان هم خیلی زیباست و برنج مرغوبی هم داره.
darya_kade2323
darya_kade2323
چهارشنبه 21 خرداد 1399
باغ بهادران در جنوب اصفهان هست و به نظر من خوش آب و هواترین جای اصفهان همینجاست.آثار تاریخی زیادی هم داره.
تینا
تینا
چهارشنبه 14 خرداد 1399
خوبه