اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

اصفهان - باغ بهادران  
یکشنبه 13 تیر 1395

 باغ بهادران شهری زنده به رگ های همیشه خروشان زاینده رود

 

باغ بهادران (باغبهادران، باغبادران) یکی از شهرهای شهرستان لنجان استان اصفهان می باشد که در بخش باغ بهادران و در ۲۲ کیلومتری غرب زرین شهر و 60 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع است. مساحت این شهر ۴۵۰ هکتار می باشد و از نظر مختصات جغرافیایی در ۵۱ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۲ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی از خط استوا قرار دارد این شهر که در مسیر راه ارتباطی اصفهان به شهرکرد می باشد از شمال و شمال غربی به ارتفاعات ملک آباد و روستاهای مورکان، چم پیر و همام، از جنوب به جاده اصفهان ـ شهرکرد، از غرب به روستای قلعه لای بید و از شرق به جاده اصفهان و روستای چم آسمان محدود است ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۷۵۰ متر می باشد کوه های رخ در شمال غربی و پیرشمس الدین در غرب باغ بهادران مهمترین ارتفاعات این شهر بشمار می روند وجود رودخانه زاینده رود موجب سرسبزی و غنای باغات، بیشه زارها و مزارع و تقویت آب های زیر زمینی را در پی داشته است .

باغ بهادران بر اساس تقسیمات کشوری از نقاط شهری شهرستان لنجان که مرکز آن زرین شهر است شناخته می شود. این شهر تا پیش از سال 1345 از نقاط شهری اصفهان محسوب می شد ولی از سال فوق با ضمیمه شدن به شهرستان لنجان یکی از بخشهای این شهرستان بشمار آمد.

 

وجه تسمیه و قدمت

در مورد وجه تسمیه باغ بهادران روایات متعددی موجود است لیکن معتبرترین این روایات همانا نظر  استاد محمد مهریار می باشد که بنابر پژوهشهای خویش نام اصیل و گذشته آن را باغ آذران دانسته که در مرور زمان به باغ بهادران موسوم گشته. باغ آذران به معنای باغ آتشکده می باشد و  این نظریه با واقعیات تاریخی و آثار باستانی بدست آمده از این منطقه منطبق می باشد در مجاورت باغ بهادران و در محلی که به قلعه کافر یا قلعه گبر شهرت یافته است بقایای آتشکده ای از دوران ساسانی بر جای مانده است و بنابر ماهیت این آتشکده در این محل آتش یا آذر مقدس حافظ مردم منطقه شعله ور بوده است.

آتش در نزد ایرانیان عهد باستان و پیروان آیین وحدانی زرتشت بواسطه قدرت عظیم ویرانگری و تمدن ساز خویش بعنوان نماد و مظهر اقتدار لایزال و بیکران اهورامزدا (خدا در آیین زرتشت) مورد احترام و تقدس قرار داشت واز اینرو وجود آن تداوم بخش حیات اجتماعی ایرانیان دانسته میشد وبه همین دلیل می کوشیدند در ابتدای سکونت خویش در هر منطقه عبادتگاهی که آتشکده خوانده می شد بنا کرده و در درون آن آتشی را به عنوان حافظ و تداوم بخش حیات اجتماعی خود شعله ور ساخته و در حفظ آن بکوشند. لزوم تامین هزینه های نگهداری آتش و آتشکده و نیز انجام مناسک مذهبی تحت رهبری روحانیونی که مسئول حفظ آتش مقدس دانسته می شدند موجب  رواج سنت وقف در نزد ایرانیان گردید که بر اساس آن حاصلخیزترین و غنی ترین منابع آبی  و خاکی منطقه به جرگه اموال و املاک آتشکده درآمده و با واگذاری استیجاری املاک مذکور از تولید  محصول بر روی زمینهای مذکور، سهمی را برای حفظ رونق آتشکده و نگهبانی از آتش درون آن در نظر می گرفتند.

این سنت دلیل آن شد که املاک مذکور و از جمله باغاتی که به این امر اختصاص داده شده بودند به نام آتش مقدس خوانده شوند از جمله باغ آذران یا باغبهادران کنونی آنگونه که از شواهد و آثار کهن بدست آمده در منطقه برمیآید، زیستگاه اولیه نیاکان مردم باغ بهادران همان منطقه سرسبز و باغات پر حاصلی بوده که اینک وشمندجان (محله ای که ویلای کد 56 در سایت ویلاجار در آن جا واقع شده است) و بشمگون خوانده می شود، این منطقه که عمدتاً از دشت هموار و باغات انبوه تشکیل شده و در سمت شمال شرقی باغ بهادران واقع است در گذشته دور ((سمندگان)) خوانده می شده آثار باستانی پراکنده ای که در این محل بدست آمده و متعلق به دوران پیش از اسلام دانسته شده اند بیانگر قدمت سکونت اجتماعی در این منطقه می باشند و این احتمال قریب به یقین وجود دارد که باغ آذران نام دیگر همین منطقه بوده که بای تاکید بر مالکیت آتشکده برآن این چنین خوانده می شده است.  محدودیت ارضی سمندگان در ازای جمعیت روزافزون جامعه مذکور دلیل اصلی گسترش و انتقال تدریجی سکونت گاههای این منطقه به سمت شرق و محل کنونی باغ بهادران بوده است. مردم باغ بهادران در تمامی دوران گذشته ضمن برخورداری از غنا و حاصلخیزی اراضی خویش به امر کشاورزی اشتغال داشته و با اتکاء به موقعیت جغرافیایی ویژه که در منطقه ای مرتفع قرار داشته و علیرغم هرج و مرج سیاسی و اجتماعی رایج منطقه در طول تاریخ ضمن ایمن ماندن از تهاجمات غارتگرانه دشمنان، اصالت فرهنگی خویش را بعنوان جامعه ای کشاورز و روستا نشین حفظ کرده و حیات اجتماعی خود را تداوم بخشیده اند.

جامعه ساکن در باغ بهادران از نظر بافت جمعیتی از گروه جوامع فارس زبان و بومی منطقه بشمار می آیند که از دیرپاترین جوامع ساکن در منطقه لنجان محسوب می شوند و سابقه حضور آنان در منطقه به ادوار پیش از اسلام و عصر پتیانی اقتدار اشکانیان بر می گردد. البته شرایط ویژۀ جغرافیایی و کوهپایه ای بودن منطقه باغ بهادران و قلت منابع تولید کشاورزی نه تنها مانع از توسعه کمی و کیفی جامعه مذکور و ارتقاء سطح تمدن آنان گردیده بلکه چشم انداز امیدوار کننده ای را در جهت اسکان و زندگی با ثبات تر در اختیار مهاجرین از سرزمینهای مجاور قرار نداده و از این رو در شرایطی متفاوت با دیگر شهرهای منطقه لنجان توانست ساختارهای اجتماعی و فرهنگی اصیل و یکپارچه خویش را حفظ نموده و از همین رو بر خلاف دیگر مراکز مدنی منطقه لنجان بطور مشهود از روند جمعیتی کاهنده برخوردار شده و به جامعه ای مهاجر فرست مبدل گردیده است، این روند در روستاهای متعدد تحت مرکزیت این شهر نیز جریان دارد و پدیدۀ نگران کننده تخلیۀ روستاها و کاهش شدید جمعیت ساکن در این مراکز را به دنبال آورده است.

 

 قدمت سکونت اجتماعی در شهر باغ بهادران باعث برجای ماندن تعداد معدودی از ابنیه و آثار باستانی در این شهر گردیده که عبارتند از :

  • آتشکده قلعه کافر
  • قلعه باغ بهادران
  • امامزاده شاهزاده ابراهیم
  • و بسیاری اماکن باستانی دیگر

طبیعت زیبا و سرسبزی شهر و اعتدال آب و هوا که بواسطه قرار گرفتن شهر در حاشیه رودخانه زاینده رود پدید آمده است جلوه هایی از طبیعت زیبا در این شهر پدید آورده که هر ساله جمعیت قابل توجهی از مسافران را از شهرهای دیگر بویژه اصفهان به این منطقه می کشانند، ساحل زاینده رود و پارک ساحلی شهر، مجموعه ویلائی و تفریحی بویژه منطقه سرسبز و جذاب وشمندجان از جمله جاذبه های طبیعی شهر می باشند که از شهرت مطلوبی در بین جوامع ساکن در استان اصفهان و سرزمینهای دیگر برخوردار می باشند.

دیدگاه کاربران


alifthy8672
alifthy8672
سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 11:02

باغبهادران بسیار عالی 👌 زیبایی زاینده رود با مناظر سرسبز اطرافش کامل ترین و زیباترین طبیعت اصفهان هستش. 😊


ab.dollah498
ab.dollah498
شنبه 01 شهریور 1399 ساعت 17:17

شنا در رودخانه زاینده رود در منطقه باغبهادران کار بسیار اشتباه و خطرناکی است اصلا انجام ندین. از طبیعت سرسبزش لذت ببرید.


امیرحسین اخلاقی
امیرحسین اخلاقی
یکشنبه 26 مرداد 1399 ساعت 10:23

باغبهادران یک روستا دارد به نام چمپیر که همه اهالی روستا فامیلی شان خسرویان است مثل پسر خاله ی من


nahid_khaki
nahid_khaki
شنبه 11 مرداد 1399 ساعت 17:34

یک باغ و عمارت قدیمی داخل روستای مورگان باغبهادران هست که در کنار مسجد تبدیل به یک اقامتگاه بوم گردی شده است.


محمدرضا
محمدرضا
یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 17:15

هم طبیعت زیبا و هم آب و هوای مناسب و هم مکان های تاریخی.. باغبهادران مجموعه ای بی نظیر از همه این هاست.


nioyoue
nioyoue
شنبه 07 تیر 1399 ساعت 16:16

باغ بهادران بهشتی در کنار زاینده رود زیبا از توابع لنجان است. قدیم بهش باغ آذران می گفتند.


بهاره
بهاره
شنبه 31 خرداد 1399 ساعت 13:22

باغبهادران در بیرون شهر اصفهان می باشد و آب و هوای دل پذیر و خنکی نسبت به اصفهان داره..شب هاش یکم سرده....ویلاهای خوبی داره کنار رودخونه.ما پارسال ویلا گرفتیم شبی 200 تومان خیلی خوب بود.


mahanifard_omidi
mahanifard_omidi
یکشنبه 25 خرداد 1399 ساعت 14:06

جاده چم باغبهادران طبیعت فوق العاده زیبایی داره.. در فصل بهار و مخصوصا خرداد ماه خیلی خوبه..


ad.winter
ad.winter
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 15:09

باغبهادران بهشت اصفهان است. در قدیم بهش باغ آذران گفته میشد.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار