اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - رامسر  
یکشنبه 18 مهر 1395

معرفی منطقه توریستی کتالم و سادات شهر

شهر کتالم و سادات شهر در فاصله 6/4 کیلومتری جنوب شرقی رامسر در بخش مرکزی این شهرستان در حد فاصل شهر تنکابن و رامسر در غرب استان مازندران قرار دارد.

این منطقه در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 44 دقیقه طولی و 36 درجه و 52 دقیقه عرضی واقع شده و مساحت آن 19 کیلومتر مربع است.

شهر توریستی کتالم و سادات شهر با جاذبه های بی نظیر گردشگری در سواحل رویایی خزر و در دامنه جنگل های سبز البرز شمالی و با برخورداری از منابع و مواهب طبیعی و جلوه های بی بدیل آفرینش، همچون نگینی در غرب مازندران می درخشد.

موقعیت قرارگیری کتالم و سادات شهر بدین شرح است که از شمال به سواحل زیبای دریای خزر، از جنوب به ارتفاعات و چشم اندازهای طبیعی روستای اربکله، لیماک و لرسانور، از غرب به تلخ آبرود که در امتداد غربی سادات شهر قرار دارد و از شرق به رودخانه نسارود منتهی میشود.

نامگذاری کتالم و سادات شهر

در گذشته کتالم، گته لم بوده است که گته در زبان مازندرانی به معنی بزرگ و لم به معنای زمینی است که دارای آب راکد زیادی می باشد.

سادات شهر نیز در گذشته به معاف محله معروف بوده است که بعد از سکنی گزیدن سادات در این محل، به سادات محله تغییر نام داده است و در دهه 80 توسط رضا شهربانی شهردار منطقه به سادات شهر تغییر کرد.

اهالی کتالم و سادات شهر

زبان مردم این شهر در گویش محلی گلکی (گیلکی) است که مشابه با مردمان غرب مازندران و کمی هم مشابه با زبان اهالی شرق گیلان است.

مردم شهر کتالم و سادات شهر با جمعیت در حدود 17 هزار نفر به سه گروه دیلمی، گیلکی و مازندارانی تقسیم می‌شوند. اهالی رامسر و به تبع آن سادات محله جز اقلیم تاریخی دیلم به حساب می آیند. این شهر به همراه  شیرود، رامسر و شهرستان تنکابن در گذشته جز استان گیلان بوده است.

شغل بیشتر اهالی کتالم و سادات شهر دامداری و باغداری است. این شهر علاوه بر پوشش جنگلی متنوع و منحصر به فرد دارای باغهای فراوانی اعم از باغات چای و مرکبات است. در این دو منطقه انواع فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه، درمانگاه، اقامتگاه برای مسافران و مرکزی برای نگهداری سالمندان وجود دارد.

دیدنی های کتالم و سادات شهر

از جاذبه‌های شهر کتالم و سادات شهر می‌توان به ارتفاعات ییلاقی، قلعه مارکوه، چهارشنبه بازار سادات شهر، دوشنبه بازار کتالم، چشمه های آبگرم معدنی اشاره کرد.

شهر ساحلی کتالم در بین شهرهای ساحلی مازندران منحصر به فرد است و از این ویژگی به خوبی استفاده کرده تا گردشگران زیادی را به طبیعت زیبای خود دعوت کند.

چشمه های آبگرم

این دو شهر با توجه به وسعت کم و کوچک، اما منبع آب های زیرزمینی هستند. آب های گرم معدنی از باغ های این منطقه خوش آب و هوا می جوشد و این نعمت موجب شده منطقه کتالم و سادات شهر همواره پذیرای گردشگران زیادی باشد و این چشمه‌های آب گرم معدنی به علت املاح موجود در آنها خاصیت درمانی نیز دارند.

بقعه آقا بسمل و آقا پلاسید

بقعه متبرک آقا بسمل و پدر گرامی ایشان، آقا پلاسید در منطقه سادات شهر هر ساله پذیرای زائران فراوانی است، تا جایی که در روز عاشورا هزاران نفر از دورترین نقاط کشور به این منطقه می آیند. آقا پلاسید پنج پسر داشته که اهالی سادات شهر از نسل ایشان هستند. او بنیانگذار و مبلغ اسلام در این منطقه بوده است و بسیاری از نوادگان او به درجات بالای عرفان و علم دست پیدا کرده اند. از مشهورترین آنها، آقا سید محمد بن سید حسین معروف به آقا بسمل و از عارفان به نام منطقه سادات شهر و کتالم محسوب میشود. او در مدیحه سرایی و مرثیه سرایی بسیار توانا بود و اصول علمی شعر و قواعد عروض، قافیه و صنایع ادبی را به خوبی رعایت میکرد. 

زندگی این شاعر به دو بخش تقسیم میشود. دوره اول به دوره جوانی او مربوط میشود که در سلامت کامل روحی به سر می برد و ذوق ادبی و نشاط فکری سرشاری در او نمودار بود و اما دوره دوم زندگی او به گوشه‌نشین و افسردگی دور از انتظاری سپری شد. علت این تفاوت در حالات روحی او ضربه ای بود که در هنگام کشتی گرفتن به سرش وارد شد. در ماه های محرم مداحان، مرثیه ها و شعرهای او را می‌خواندند و اگر اشتباه در بیان کردن داشتند آقا بسمل در روز بعد در خلوت به آنها تذکر می‌داد. 

در سالهای گذشته آقای دکتر میرحسینی از افتخارت ادبیات منطقه، سروده های آقا بسمل را جمع آوری کرد و در مجموعه ای با عنوان "بسمل شاعر و عارف رامسری" گنجانده است. از کرامات ایشان نمونه هایی در این کتاب ذکر شده است. مقبره ساده او در کنار بقعه جد بزرگش آقا پلاسید قرار دارد و مکانی برای عاشقان اهل بیت به ویژه در شب های جمعه است.

قلعه مارکوه

این قلعه در شهر کتالم در مسیر جاده تلارسر قرار دارد و به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 3484 در تاریخ 25 اسفند 1379 به ثبت رسیده است.

بازار روز کتالم و سادات شهر

در روزهای دوشنبه، بازار محلی در کتالم رامسر برپا میشود که از رونق خوبی برخوردار می‌باشد. در روزهای چهارشنبه نیز در سادات شهر این بازار برپا میشود که قدمت آن به سه دهه می‌رسد و در میان مردم محلی به چهارشنبه بازار معروف است. در این بازارها، زنان روستایی در کنار مردان به عرضه محصولاتی همچون صنایع دستی خانگی، انواع ترشیجات، مواد غذایی، سبزیجات، محصولات باغی و غیره می پردازند.

سفر به کتالم و سادات شهر

اگر به رامسر سفر کردید از این مناطق زیبا به خصوص ارتفاعات ییلاقی آنها دیدن کنید و همچنین می توانید با اجاره ویلا در رامسر سفری لذت بخش داشته باشید.

دیدگاه کاربران


سماعی
سماعی
چهارشنبه 28 دی 1401
به نظرم قبل از بازدید از قلعه مارکوه درمورد تاریخ آن بخوانید بهتره تا وقتی که از آنجا بازدید میکنید با حس و حال بهتری این بنا را درک و لمس کنید
زهرا
زهرا
شنبه 13 آذر 1400
اگه به شهر کتالم و ساداتشهر رفتید حتما قلعه مارکوه هم سر بزنید، این قلعه خیلی سال قدمت داره و از بالای قلعه تمام طبیعت کتالم دیده میشه
zahraroghanchii
zahraroghanchii
چهارشنبه 19 خرداد 1400
در فیلمی دیدم که کمبود امکانات اولیه در بعضی نقاط کتالم دیده میشه. با وجود اینکه شهر توریستی و زیبایی است اما نقص های زیادی داره.
ravanpendareno.95
ravanpendareno.95
شنبه 11 اردیبهشت 1400
دلم خیلی هوای اینجارو کرده با آبگرم ها و قلعه مارکوه ❤️ واقعا چقدر محیط کتالم و سادات شهر عالی و صمیمی هستند. فقط ای کاش در این منطقه دست از ساخت و ساز بی رویه بردارند.
911_kian
911_kian
یکشنبه 15 فروردین 1400
کتالم خیلی با صفاست..کاش اینجاها از دست مردم مهاجر و گردشگرنماها در امان بمونه کتالم هر گوشه اش یه جاذبه است.
hesamkl
hesamkl
شنبه 16 اسفند 1399
هایکینگ اطراف سادات شهر خیلی میچسبه من تجربه کردم با تجهیزات مناسب.. از قله مارکوه هم در اینجا دیدن کنید.
parvaneh
parvaneh
پنج شنبه 14 اسفند 1399
من کتالم رفتم ساحل کتالم خیلی زیباست مثل نقاشیه 😍👏👏 یادش بخیر خاطرات شیرینی از قلعه مارکوه دارم.
mahin7099
mahin7099
چهارشنبه 15 بهمن 1399
متاسفانه اگر به همین شکل به رامسر و مناطق اطراف مثل کتالم و سادات شهر دست درازی بشه و طبیعتش نابود بشه دیگر چیزی از زیبایی رامسر نخواهید داشت کاش میشد از ساخت و سازها ممانعت به عمل آورد.
mahdi
mahdi
یکشنبه 14 دی 1399
توصیه میکنم اگر کرونا تمام شد به چشمه های آبگرم اینجا یه سری بزنید. از خاصیت درمانی که خدا قرار داده استفاده کنید واقعا معجزه است.
علی اسفندیاری
علی اسفندیاری
یکشنبه 09 آذر 1399
از امامزاده چاک بطرف امامزاده پشتگاه میریم بعد از پشتگاه بطرف روستای کردخیل و سپس به جاده اصلی جنت رودبار وصل میشیم. بعد به روستای ییلاقی بسیار زیبای اکراسر. سپس به دوراهی نمکدره بعد به جنت رودبار میرسیم. البته جاده ادامه داره به چورته. سرمشک. اورمو. لاکتراشان. بعد به ییلاقات اشکور میرسیم ادامه جاده به شهر کلاچای استان گیلان ختم میشه
attarian.co
attarian.co
چهارشنبه 28 آبان 1399
بازارچه میوه و تربار کتالم عالیه. روبروی بانک ملی قرار داره. پر از میوه های تازه. حتما برید و با مردم محلی معاشرت کنید.
taranm16
taranm16
شنبه 10 آبان 1399
قلعه مارکوه کتالم خیلی معروف هست تا بهش برسی سیصد و اندی هم پله داره از مسیر جاده تلارسر میشه رفت.👌
hooossein.safaei
hooossein.safaei
شنبه 19 مهر 1399
چشمه های آبگرم متعددی در سادات شهر و در فاصله 12 کیلومتری رامسر قرار دارد که توریست ها رو بیشتر به این منطقه میکشونه.
روشنک
روشنک
چهارشنبه 22 مرداد 1399
برای اقامت در این شهر هم میتوانید از ویلاها و سوئیت های اجاره ای ساحلی و جنگلی استفاده بفرمایید، که بیشتر زمان ساحل این شهر شلوغ و پر از گردشگر میباشد.
م ح
م ح
چهارشنبه 15 مرداد 1399
سلام
من یکی از اهالی کتالم هستم و بهتون رودخانه ازارک را پیشنهاد میکنم
خرقه پوش
خرقه پوش
پنج شنبه 02 مرداد 1399
چای و مرکبات و زیتون هم از سوغات اصلی این شهرها میباشد و برای شب ماندن هم سوئیت های اجاره ای هستش.
ماهور
ماهور
یکشنبه 15 تیر 1399
اسم قدیم کتالم گته لم بوده گته یعنی بزرگ و لم هم یعنی زمینی که آبش راکد مونده باشه.
nonihof
nonihof
دوشنبه 02 تیر 1399
کتالم و سادات شهر از شمال به سواحل دریای خزر مشرف هستند و از جنوب به چشم‌ انداز های روستای اربه کله. باغ های مرکبات هم در پایین دست قرار دارند و این منطقه را زیبا ساخته اند.
mojdeh
mojdeh
سه شنبه 27 خرداد 1399
کتالم در حومه رامسر قرار داره و یه منطقه بومی نشین هستش و مردمش به زبان گیلکی صحبت میکنند. برای مهاجرت کسانی که میخوان بیان شمال خیلی جای مناسبی نیست فقط برای مسافرت و اقامت موقت خیلی جای خوبیه..
kosarr
kosarr
شنبه 24 خرداد 1399
چهارشنبه بازار سادات شهر از اون بازار های همیشگی و پر رونق این منطقه هستش، همه چی بخواید پیدا میشه، از زیبایی شهر هم که دیگه نگم براتون..🌹🌺
kyarash__mahany
kyarash__mahany
چهارشنبه 21 خرداد 1399
من قلعه مارکوه اینجا رفتم خیلی جالب بود. مردم خوب و بسیار مهمان نوازی داره، به من که خیلی خوش گذشت.