اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مرکزی - اراک  
دوشنبه 30 مرداد 1396

غار سفید خانی یکی از غارهای واقع در استان مرکزی می باشد که در 18 کیلومتری جنوب شهر اراک و در کوه سفید خانی قرار دارد. 

از آنجا که برف فراوانی بر فراز این کوه می نشیند و حتی در تابستان نیز در برخی قسمت های کوه سفید خانی برف مشاهده می شود به آن سفید خانی گفته می شود. 

در دامنه های این رشته کوه، چشمه های فراوانی دیده می شود که مشهورترین آن، چشمه چپقلی نام دارد. 

یکی از زیبایی های غار سفید خانی وجود دود کش جن می باشد که در دهانه غار به صورت تنوره باز قرار دارد. همچنین این غار مملو از استالاکتیت های فراوانی می باشد که بر زیبایی غار افزوده است. 

در این منطقه که جنوب شرق روستای سفید خانی می باشد، دو غار وجود دارد. یکی از این غارها را تنها با ابزار فنی می توان پیمود زیرا که دارای یک یا دو حلقه چاه طبیعی می باشد و برای فرود به داخل آن احتیاج به امکانات لازم است. 

غاری که در نزدیکی دودکش جن است، بدون استفاده از ابزار فنی قابل دسترسی می باشد اما در درون غار گودال آبی وجود دارد که دارای عمق 1.5 متر می باشد اما به صورت ناگهانی عمق آن افزایش می یابد؛ پس دقت کنید که وارد این گودال آب نشوید به ویژه در فصل بهار که مقدار آب آن بیشتر نیز می گردد. 

برای دسترسی به غار سفید خانی می بایست به استان مرکزی، اراک، ابتداری بزرگراه اراک به خرم آباد، روستای خانه میران سفر نمایید. همچین می توانید از طریق روستای رباط میل به این غار برسید.

ساده ترین مسیر دسترسی:

از اراک، جاده ملایر یا شازند را بروید و بعد از 17 کیلومتر به روستای رباط میل می رسید که از پل زیرگذر داخل روستا دور زده و دو کیلومتر برگشته و از روی پل روگذر راه آهن عبور کرده و مسیر سیلوی موقت را پیش گرفته و دست راست سیلو جاده خاکی وجود دارد. بعد از 8.5 کیلومتر به چشمه آب معدنی  چپخلی (چپقلی) به ارتفاع 2460 متری میرسیم و از آنجا یال جنوبی چشمه را پیش رو گرفته و وقتی روی خط راس رسیدیم به سمت شرق حرکت کرده تا به قله برسیم. دسترسی به آب در این مسیر را میتوان فقط به چشمه چپخلی اشاره کرد ، آنتن دهی موبایل در طول مسیر وجود دارد.

دیدگاه کاربران


bj.nahid
bj.nahid
یکشنبه 29 فروردین 1400 ساعت 09:54

اطراف غار سفید خانی خیلى زیباست🌺🌺🌺 در دامنه های رشته کوه، چشمه های زیادی وجود داره که مشهورترین چشمه چپقلی است.


markazi
markazi
شنبه 02 اسفند 1399 ساعت 11:25

میشه گفت استان مرکزی سرزمین غارهاست. در این غار حتی در تابستان هم در بعضی قسمت های کوه هنوز باقی مانده برف دیده میشه و به همین خاطر به آن سفیدخانی گفته میشود.


bj.nahid
bj.nahid
چهارشنبه 01 بهمن 1399 ساعت 14:36

خیلى زیباست 🌺 یکی از زیبایی های این غار دود کش جن است که در دهانه غار به صورت باز قرار گرفته.


volk
volk
سه شنبه 25 آذر 1399 ساعت 11:59

اینجا چشمه های آب به وفور دیده میشه اما معروف ترین و زیباترینش چشمه چپقلی است. برف فراوان این کوه معمولا در تابستان هم آب نمیشه و اسمش رو بخاطر همین سفید گذاشته اند.


زهره هاشمی
زهره هاشمی
جمعه 16 خرداد 1399 ساعت 22:38

واقعا باید یکبار چپقلی را رفت واقعا جای زیبایی هست 😍😍😍😍😍😘😘😘


soha.kj
soha.kj
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 15:16

روستای رباط میل به این غار راه داره..از جاده شازند وارد روستا میشید.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار