اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

جهت ورود به ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

گیلان - کلاچای   ( بین سیاهکلرود و قاسم آباد - روستای بندبن (band-e-bon) )
1395 05 04 دوشنبه

قلعه بندبن در روستایی کوچک و بسیار زیبا در جنوب شهر رودسر و جنوب غربی قاسم آباد در کلاچای و بر بلندی یک کوه صخره ای واقع شده است که به دُزبن، دِزبن و بندبن در بین مردمان منطقه معروف است.
قلعه بندبن دارای یک برج نگهبانی سنگی با ارتفاع ۱۲ متر و قطر 4/5 است که در قسمت جنوبی قلعه با چشم انداز دهکده بندبن قراردارد. این برج و 8  سنگ انداز آن کاملا سالم هستند. از بنای قلعه یک دیوار سنگی به طول 5 متر و پهنای 120 سانتی متر با مصالح گچ و درب قلعه با 1 متر ارتفاع در سمت شرق باقی مانده است. قسمت شمالی به دست جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی از بین رفته است.
قلعه بندبن بیش از صد سال قدمت دارد. این قلعه برای مقابله با حملات دشمنان دریایی اهالی روستای بندبن کاربرد داشته است و در اطراف آن گنجینه‌ های زیادی کشف شده‌ است.
در زیر قلعه بندبن، راه ها، راهروها و دالان هایی برای رفت و آمد تعبیه شده بود، ولی در حال حاضر نقشه زیرزمینی آن موجود نیست.
استفاده از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیر از جمله زرده تخم مرغ و ساروج دربین سنگ ها و در معماری قلعه بندبن باعث شده است که با وجود رطوبت شدید هوا در حاشیه جنوبی دریای خزر این بنا تاکنون باقی بماند، که معماری بینظیر قلعه با چشم انداز طبیعت، موجب شگفتی کارشناسان یونسکو شده است.
قلعه بندبن به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت ۹۹۲۴ در 1382/06/11 به ثبت رسیده است.