اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - چابکسر   ( منطقه قاسم آباد )
دوشنبه 04 مرداد 1395

روستای اصیل و تاریخی قاسم آباد، از توابع شهرستان رودسر در شرق گیلان است و از دو بخش قاسم آباد علیا و قاسم آباد سفلی تشکیل می شود. 

لباس زنان قاسم آباد به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت فراوان، بسیار معروف بوده و عمومیت پیدا کرده است به طوری که نشانه هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می شود.

لباس قاسم آبادی، از کهن ترین و اصیل ترین لباسهای ایران است که در جشنواره های جهانی مد و لباس، جوایز متعددی را به خود اختصاص داده است.

این لباس شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل) است که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزیین می شود. البته این کلاه مختص قاسم آباد نیست، جلیقه این لباس به مانند جلیقه های دیگر بوده با این فرق که با سکه تزئین شده است. 

پیراهن لباس قاسم آبادی تفاوت خاصی با پیراهن های نقاط مختلف گیلان دارد. دامن آن از پارچه ساده و یا گل دار که روی آن با شکل مشخصی نواردوزی شده تشکیل می شود. البته این فرم نواردوزی در روستاهای مختلف متغیر است و در واقع تکمیل دهنده لباس های مجلسی روستاهای همجوار قاسم آباد شده است.

لباس قاسم آبادی شامل یک دامن پر چین و زیبا است همراه با روبان های رنگی که به فاصله دو سانتی متر از هم دوخته می شوند. زیبایی این دامن به چین زیاد آن و تعداد روبان های رنگی است که استفاده شده به طوری که هر چه روبان های استفاده شده بیشتر باشد زیبایی دامن بیشتر می شود. رنگ بندی روبان ها هم  بستگی به سلیقه ی خیاط آن دارد و اگرخیاط  بتواند رنگبندی روبان ها را رعایت کند دامن جلوه بیشتری پیدا می کند.

بعد از دامن نوبت به پیراهن و جلیقه می رسد. پیراهن به رنگ یکی از روبان  های شاد دامن دوخته می شود ولی رنگ معمول آن قرمز است زیرا با پارچه دامن که مشکی است ترکیب رنگ بهتری تشکیل می دهد.

جلیقه ی این لباس به رنگ مشکی و معمولا کوتاه تر دوخته می شود و  اطراف و پشت آن با پولک و سکه های قدیمی دوخته می شود که زیبایی خاصی به آن می دهد.

در آخر لباس شامل یک روسری زیبا که در گویش محلی به آن “تور دسمال” (یعنی روسری ای که با تور دوخته می شود ) می گویند، است که رنگ آن هم  معمولا سفید است.

مردان قاسم آبادی، با لباسی مرکب از پیراهن قرمز جگری و شلوار سیاه، در مسابقات کشتی گیله مردی شرکت می‌کنند.

لباس قاسم آبادی در زمان های قدیم فقط در شرق استان گیلان استفاده میشد و در حالیکه مردم سایر مناطق با لباس های  مخصوص به خود و یا لباس های رسمی شناخته می شدند مردم قاسم آباد با همین لباس های زیبا در سطح شهر یا روستا دیده می شدند. اما به مرور و با گسترش شهر نشینی، این رسم زیبا نیز به دست فراموشی سپرده شد. اما این فراموشی سبب نشد که این لباس زیبا فراموش شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد. مردم آنجا و مناطق اطرافش از این لباس برای عروسی ها و یا اعیاد مذهبی و در جشن و سرورها استفاده می کردند به طوری که کم کم استفاده از این لباس ها در جشن های عروسی به سبب زیبایی و شکل سنتی  آن همه گیر شد و امروزه در بیشتر جشن های عروسی استان گیلان از آن استفاده می شود و حتی مردم  استان های دیگر نیز از این لباس استقبال زیادی می کنند و در سفرشان به استان گیلان یا آن را به عنوان سوغاتی خریده و یا دست کم با آن عکس می گیرند.

دیدگاه کاربران


zogol_baft
zogol_baft
شنبه 11 اردیبهشت 1400
دامن لباس بختیاری هم کمی شبیه لباس قاسم آبادی است اما اندازه اش کوچک تر از این هست و پیراهنش هم بلندتر و چاک داره.
toshke.carpet
toshke.carpet
یکشنبه 15 فروردین 1400
لباس قاسم آبادی برازنده زنان همین منطقه است...خیلی زیباست مخصوصا رنگ زردش اما بیشتر بالا تنه لباس قاسم آبادی مشکی است.
abot
abot
شنبه 16 اسفند 1399
فروشگاه های زیادی در گیلان لباس قاسم آبادی رو میفروشند که میتونید با رنگ دلخواه ازشون تهیه کنید یکی از این فروشگاه ها در چابکسر، قاسم آبادسفلی، روبروی کوچه ابریشم 2 قرار داره.
smahal
smahal
چهارشنبه 15 بهمن 1399
لباس قاسم آبادی زنانه به رنگ سفیدش قشنگه و با راه راه های ترکیبی قرمز و قهوه ای و بهتر هست که کلاه مشکی باشه به نظر من.
reza
reza
یکشنبه 14 دی 1399
خانم ها اگر خواستید لباس قاسم آبادی رو کرایه کنید یا بخرید برید گیلان، رودسر، میدان طالقانی، فروشگاهی به نام ستاره.
rahbarjamshidinejad
rahbarjamshidinejad
شنبه 24 آبان 1399
من از نزدیک دیدم رسوم و لباس هاشون رو لذت بردم عالی بود. عاشق سنت و رسوم جای جای کشور عزیزم هستم با مردم و قوم های عالی😍😍 چون هزینه این لباس ها بالاست، نیاز به تبلیغ بیشتری داره واقعا زیباست.
ali.noriiiii72
ali.noriiiii72
سه شنبه 06 آبان 1399
باورتون نمیشه لباس قاسم آبادی خیلی شیک و خیلی زیباست 😍😍😍😍 دختر من تنش کرد مثل ماه شد. با دامن رنگارنگ و روسری توری خیلی خوشگل شد.
mahnaz0707
mahnaz0707
شنبه 12 مهر 1399
من از مدل لباس قاسم آبادی دوختم خیلی زیباست.. هر وقت به تن میکنم یادآور گیلان سرسبز 🌲🌲 و عزیزم است.
م.ح
م.ح
شنبه 25 مرداد 1399
خیلی خوشکلن من خیلی دوست دارم داشته باشم ولی قیمتش زیاده
حسام
حسام
یکشنبه 19 مرداد 1399
در گذشته پوشیدن این لباسها رایج تر بوده و در حال حاضر کمتر دیده می‌شود، مگر در عروسی های محلی به عنوان نمایش یا انجام حرکات موزون دسته جمعی.
زهرا1360
زهرا1360
یکشنبه 29 تیر 1399
لباس های رنگی زنان شمال با دامن های پرچین همیشه توی فیلم های شمالی خیلی زیبایی خاصی داشت. واقعا لباسهاشون شاد و زیباست.
samane.srs
samane.srs
چهارشنبه 11 تیر 1399
لباس زیبای قاسم آبادی از زیباترین و رنگین ترین لباس های سنتی ایران.. دامن های بلند چین دار و رنگی رنگی خیلی زیباست.
زهرا خجسته اشکلک
زهرا خجسته اشکلک
پنج شنبه 05 تیر 1399
سلام به همه.....لباس قاسم ابادی بسیار زیباست انشاالله که همیشه پابرجا باشه
yaas1392
yaas1392
یکشنبه 01 تیر 1399
لباسای محلی واقعا قشنگ هستن همه اشون بلا استثنا..من گیلانی ام عاشق لباس قاسم آبادی ام خیلی لباس زیبایی است..رقص محلی ما هم با این لباس ها فوق العاده میشه..
baghergh1981
baghergh1981
دوشنبه 26 خرداد 1399
بسیارزیباست.. ترویج ارائه و عرضه لباس های بومی روش بسیار عالی و تاثیر گذاری بر ترویج فرهنگ بومی محلی است. امیدوارم روزی مشتریان بین المللی با خرید لباس و ارسال عکسشان زمینه صادرات لباس زیبا و محلی قاسم آبادی رو برای تبلیغ ارسال کنند.
mahdiarzeinab8575
mahdiarzeinab8575
چهارشنبه 21 خرداد 1399
خیلی زیباست ولی آدمو خیلی چاق نشون میده، برای همین از قدیم زنای گیلانی به تپل و سرخ و سفید معروف بودند😊