اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

هرمزگان - پارسیان  
یکشنبه 22 مرداد 1396

روستای بوچیر، یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و تماشایی استان هرمزگان می باشد که قدمتی طولانی دارد. پیدایش این روستای تاریخی، به قبل از ظهور اسلام باز می گردد. روستای بوچیر در ضلع شرقی شهرستان پارسیان قرار دارد.

در گذشته های دور، زرتشتیان ساکن این روستا بوده اند. علاوه بر این، روستای مذکور مرکز حکومتی قبیله آلحمادی نیز بوده است. این قبیله که الحمادیون یا بنی حماد نامیده می شدند، تا سال 1298 هجری قمری، بر این روستا و مناطق پیرامون آن حکمرانی می کردند.

یکی از مناطق بسیار دیدنی این روستا، دره بوچیر می باشد که همچون شکافی در دل کوه قرار گرفته است. این دره، چشمه و آبشار بسیار زیبایی دارد که توصیه می شود حتما از آن دیدن کنید.

دره بوچیر دیواره های بلند و باریکی دارد و بسیار پر آب است. در برخی از نقاط، ارتفاع دیواره های دره به 50 متر نیز می رسد. این منطقه به دلیل بکر بودن و وجود چشم اندازهای زیبا و طبیعی، بسیار پرطرفدار می باشد. در این دره، قندیل ‌های زیبایی به چشم می خورد که سبب جلوه دو چندان آن شده است. آب موجود در این دره، سرد و خنک می باشد.

تنها راه عبور کردن از این دره شگفت انگیز، شنا کردن در تنگه عمیق و پر آب آن می باشد. به دلیل اینکه در هنگام شنا کردن جایی برای استراحت کردن نخواهید داشت، می بایست شناگر قابلی باشید. برای عبور از این تنگه، از تیوپ، قایق های بادی و جلیقه نجات نیز می توانید استفاده کنید.

آبشاری که در روستای بوچیر قرار دارد، بسیار زیبا و تماشایی است. در تمامی ایام سال به خصوص در فصل تابستان، گردشگران بسیاری به این منطقه مراجعه می کنند تا از جاذبه های گردشگری آن دیدن کنند و اوقات خوشی را در کنار عزیزانشان سپری نمایند.

فاصله روستا تا دره بوچیر حدودا 5 کیلومتر است. تقریبا در 800 متر از بخش ورودی این دره، آب عمیق است. پس از عبور کردن از بخش ورودی، به دهانه دره وارد می شوید. از دهانه دره تا بخش انتهایی آن، حدودا 1000 متر فاصله می باشد. دمای هوا در داخل دره بوچیر بین 15 الی 20 درجه متغیر است.

آب موجود در این دره به وسیله چشمه ای که در انتهای آن قرار گرفته تامین می شود. همانطورکه پیش از این ذکر شد، برخی از بخش های این دره عمیق می باشد، بنابراین می بایست برای عبور از آن، با اصول شنا، آشنایی کامل داشته باشید. علاوه بر این، در برخی از بخش های تنگه به منظور صعود و فرود، به طناب احتیاج خواهید داشت.

آبگیر چشمه در بخش انتهایی دره قرار گرفته است. این آبگیر، حدودا 35 متر ارتفاع دارد و دارای آب سردی می باشد که در صورت تمایل، می توانید در آن به شنا کردن بپردازید. در قسمت پایانی دره، آبچکان های فراوانی به چشم می خورد. این آبچکان ها، جلوه خاصی به دره بخشیده و منظره دیدنی را ایجاد کرده اند.

برای رسیدن به تنگه بوچیر از شهرستان پارسیان به سمت روستای بوچیر حرکت کنید، سپس از جاده خاکی در حدود 20 دقیقه مسیر را طی کنید تا به دره بوچیر برسید.

برای اقامت و بازدید از این منطقه حتما همراه راهنمای محلی و بومی باشید.

دیدگاه کاربران


سلیمانی
سلیمانی
چهارشنبه 12 آبان 1400
این دره خیلی خطرناکه، کوهنوردی ازش کار هرکسی نیست
Amir Karimi
Amir Karimi
یکشنبه 31 مرداد 1400
این تنگه بسیار جالب است در منطقه ای بسیار گرم وارد دره ای خنک میشوی و برای رسیدن به دره باید در آب شنا کنید و صخره‌ نوردی کنید و بهترین زمان بازدید از این دره در فصل تابستان است.
مجتبی نجفی
مجتبی نجفی
سه شنبه 15 تیر 1400
جای قشنگی است ولی کوهنوردی خیلی سختی داره و رفتنش کار هر کسی نیست.
hossein_hashemiii
hossein_hashemiii
شنبه 01 خرداد 1400
برای شنا کردن اینجا خیلی مناسبه. زمانی که هوا در طول روز کمی گرم هست. آب کمی خنک هستش و میشه داخل آب شنا کرد.
morteza.falah8111
morteza.falah8111
یکشنبه 29 فروردین 1400
شگفتا از این همه زیبایی تنگ😯😯😳 اگر به اینجا رفتید حتما باید شنا بلد باشید چون بعضی جاها آب حتی از بالای سرتون هم عبور میکنه.
__h03ein_mosavi__
__h03ein_mosavi__
یکشنبه 24 اسفند 1399
واقعا زیبا است👌 اما جرات میخواد پاتون رو در جاهای پیچ در پیچ و تنگ و ارتفاع های بلند دره بگذارید..😨
rouzbehh2
rouzbehh2
یکشنبه 03 اسفند 1399
بسیار زیباست من رفتم جای شما خالی. مناطق بکری در کشور داریم که خیلی کم دیده شدند. این دره واقعا بهشته. زیبایی دیواره و رنگ آبش به خاطر خاصیت آهکی بودنش هست.
sepand
sepand
شنبه 02 اسفند 1399
دره بوچیر واقعا زیبا بود 👌 این دره انقدر زیبا و چشم نواز است که یک فیلم کوتاه چند دقیقه ای برای توصیفش خیلی کمه.
parsa
parsa
شنبه 04 بهمن 1399
من یکبار رفتم. خیلی تر و تمیز و عالی بود و امکان رفتن برای همه هست اصلا سخت نیست مسیرش.
kamb
kamb
سه شنبه 25 آذر 1399
دره بوچیر آرامش خاصی داره. حتما برید. چله بالا و چله پایین خیلی مسیر سختی نداره و برای شنا هم مناسب است. بدون تجهیزات و حتی پیمایش تک نفره هم میشه انجام داد.
soosan.mahini
soosan.mahini
دوشنبه 12 خرداد 1399
بهمن ماه و زمستان دره بوچیر خیلی دل چسبه. جای زیبا و قشنگیه واقعا عالیه مخصوصا برای ورزشکارها