اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

فارس - فیروز آباد   ( دهکده رودبال )
سه شنبه 10 مرداد 1396

تنگه هایقر (Hayghar) از جمله شگفتی ها و زیبایی های طبیعت استان فارس است.

این تنگه به گرند کانیون مشهور بوده و در 35 کیلومتری جنوب غربی فیروز آباد و در نزدیکی دهکده رودبال قرار دارد. تنگه هایقر در جنوب غربی جهرم و بین شهرهای قیر و کارزین واقع شده است

تنگه هایقر به طول 8 کیلومتر است و رودخانه قره آقاج از دل آن عبور می نماید که  بعد از پیچ و خم هایی که مُند نام دارد، در نهایت به خلیج فارس سرازیر می گردد.

دگرگونی های زمین در این منطقه از سلسله کوه های زاگرس موجب شکل گیری تاقدیس های زیبایی شده است. تنگه هایقر بخشی از این تاقدیس ها می باشد که حاصل دگرگونی ها و تغییرات زمین بوده و پس از آن نیز با جریان آب به شکل های مختلف درآمده است. 

دیواره هاى بلند دره، رودخانه خروشان کف دره، صدای گذر آب و برخورد با صخره های سنگی همه و همه این تنگه را به یکی از قطب ها و جاذبه های بی نظیر گردشگری استان فارس تبدیل کرده است. 

صخره های سخت این تنگه با رنگ و اشکال عجیب و همچنین ارتفاع بلند دیواره های آن که به 450 متر می رسد آن را به تنگه گرند کنیون آمریکا شبیه می نماید. به همین علت تنگه هایقر را گرند کانیون ایران می دانند. 

اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از این تنگه شگفت انگیز را دارید لازم است که همراه با افراد حرفه ای این امر و افرادی که به منطقه آشنایی کامل دارند از تنگه هایقر بازدید نمایید. در این تنگه جانورانی همچون مار، رتیل و عقرب زندگی می نمایند پس باید بسیار مراقب باشید تا از گزند آنان در امان بمانید. 

گروه های متعددی از کارشناسان، زمین شناسان و جانور شناسان به این تنگه برای انجام تحقیقات و بررسی ها سفر کردند تا آن را به عنوان یکی از ژئوپارک های ایران در یونسکو به ثبت برسانند اما ایجاد سد هایقر این امر را با مشکلاتی روبرو کرده است. 

برای دسترسی به تنگه هایقر می بایست به استان فارس، 35 کیلومتری جنوب غربی فیروز آباد سفر نمایید. اگر از سمت شیراز حرکت می نمایید وارد جاده جنوبی شده و حدود 150 کیلومتر طی نمایید تا به فیروز آباد برسید. بعد از فیروز آباد وارد جاده قیر شده و پس از 35 کیلومتر گذر از فیروز آباد در سمت راست جاده تابلو تأسیسات سد هایقر را مشاهده می نمایید که برای رسیدن به تنگه می بایست از سد عبور کنید. 

دیدگاه کاربران


f_k_20853
f_k_20853
دوشنبه 30 فروردین 1400 ساعت 15:31

عمق دره هایقر فیروز آباد به 450 متر می رسه و طولش هم 14 کیلومتر است. فوق العاده زیباست👌👌👌


ghashghaeiali20202020
ghashghaeiali20202020
دوشنبه 25 اسفند 1399 ساعت 13:22

اینجا فیروزآباد فارس تنگه فوق العاده هیقر یا هایقر است. زمان به سادگی در گذره بهترین برای گذراندن عمر با ارزش سفر است. خواهش میکنم اگر رفتید اینجا رو خراب نکنید حیف این طبیعت زیبا..


hamir662
hamir662
دوشنبه 04 اسفند 1399 ساعت 12:23

تنگه هایقر فیروز آباد چشم انداز زیبایی داره. به رندکنیون ایران معروف هست. خیلی جذابه و در زمستان بهترین زمان برای رفتن به اینجاست.


sadeghiahmad822
sadeghiahmad822
یکشنبه 05 بهمن 1399 ساعت 10:15

خیلی زیباست. فیروز آباد هواش گرم هست و آب تنگه زیاد سرد نمیشه ما پیمایش تنگه هایقر گرند کنیون ایران رو انجام دادیم عالی بود.


f_k_20
f_k_20
چهارشنبه 26 آذر 1399 ساعت 15:42

تنگه هایقر فوق العاده زیباست👌 مخصوصا زمانی که مه میگیره و فضایی جادویی ایجاد میکنه. بین کارزین و قیر قرار داره.


s_hamidreza_bahrani
s_hamidreza_bahrani
دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 15:47

اگه به کف تنگه بری و مدتی را پیاده روی کنی به جایی میرسی که بیشترین ارتفاع دیواره هست و دهانه تنگ هم جمع میشه یا بهم نزدیک میشه،حدودا 2 ساعت پیاده روی نیاز داره.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار