اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

هرمزگان - کیش  
دوشنبه 02 مرداد 1396

به ساحل غربی جزیره ی زیبای کیش که سفر نمایید، کشتی با شکوه و به گل نشسته یونانی را مشاهده می کنید. 

این کشتی امروزه به قدری فرسوده شده که توان سفر در دریاها را ندارد اما پس از به گل نشستن در شمار جاذبه های گردشگری کیش قرار گرفته، به صورتی که سالانه هزاران هزار گردشگر برای دیدن طلوع و غروب آفتاب، کشتی یونانی را همراهی می کنند. 

کشتی یونانی در سال 1322 هجری شمسی در گلاسکو توسط شرکت ویلیام همیلتون ساخته شد. این کشتی دارای وزن 7061 تن و طول 136 متر می باشد. کشتی یونانی در طی دوره فعالیتش مالکان ایرانی و انگلیسی فراوانی داشته اما از آنجایی که آخرین مالک آن یک فرد یونانی بود به کشتی یونانی شهرت یافته است. 

کشتی یونانی در 4 مرداد ماه سال 1345 در حوالی دهکده باغو به گل نشست و از آن زمان تا به امروز در همان جا باقی مانده است. 

این کشتی در طول فعالیتش نام های متعددی داشته که به ترتیب شامل امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی، همدان و زمانی که غرق شد نام آن کولا اف بوده است.

کشتی یونانی از نوع کشتی های باری بوده که مقدار بار حملی آن معادل 6601 تن می باشد. این کشتی بوسیله سه سیلندر موتور بخار دریایی با نیروی محرکه 510 اسب بخار حرکت می کرده و دارای اکو صدایی درون کشتی بوده است. 

اولین مالک کشتی، وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا بوده و این وزارت مدیریت و سرپرستی کشتی را در سال 1943 به شرکت لاریناگا استیم واگذار کرد، پس از آن در سال 1945 شرکت هریسون مالک آن بود، از 1943 تا 1946 در کرایه دولت آفریقای جنوبی بود و امپایر ترومپت نام داشت، در 1946 به شرکت چارنت استیم فروخته و نام آن به نچرالیست تغییر یافت، در 1959 شرکت ایرانی Lioyd & co Ltd خرمشهر کشتی را خرید و به آن نام کوروش پارسی را داد، در 1965 در اختیار خط کشتیرانی ایران قرار گرفت و نام آن همدان شد و در نهایت به فرانگولیس و کلیافس یونانی فروخته شد که نام آن را به کولا اف تغییر دادند. باید به این موضوع اشاره کرد که در طول این زمان، مدیریت و سرپرستی کشتی بر عهده ی شرکت انگلیسی آشورت لندن بوده است.

کشتی یونانی در بندری به نام گریناک به ثبت رسیده و در سال 1943 و ماه مارس فعالیت خود را آغاز نموده است. در سال 1966 در پی به گل نشستن آن، از خدمت خارج و تا کنون در ساحل کیش مستقر می باشد. 

پس از اینکه کشتی در خلیج فارس به گل نشست از یک یدک کش هلندی به نام اورینوکو استفاده شد تا کشتی را از آن وضعیت خارج نماید اما موفق نشد. 

هنوز علت به گل نشستن کشتی مشخص نشده اما برخی گفته اند که شرکت لویدز انگلیس برای گرفتن مبلغی از شرکت بیمه از روی عمد موجب به گل نشستن کشتی یونانی شده است. 

وضعیت کنونی کشتی یونانی در این روزها مساعد نیست زیرا به علت فرسودگی، امکان فرو ریختن آن وجود دارد. 

برای دسترسی و بازدید از کشتی یونانی می بایست به ساحل غربی جزیره کیش سفر کنید.

دیدگاه کاربران


نهال
نهال
چهارشنبه 19 آبان 1400
کشتی یونانی پنجاه دو سال روی آب های خلیج فارس استوار بوده ولی الان قسمت بزرگی از کشتی داخل آب افتاده و فک نکنم کشتی زیاد دوام داشته باشه
Masoud Ahmadikhah
Masoud Ahmadikhah
سه شنبه 02 شهریور 1400
غروب اینجا خیلی زیباست خیلی هم شلوغ میشه حتما برید و دوچرخه هم کرایه کنید خیلی کیف میده شب ها و قبل از غروب خیلی خلوته.
pariaaa
pariaaa
دوشنبه 21 تیر 1400
این کشتی بین مالکان انگلیسی و ایرانی دست به دست شده است و آخرین مالک آن یک یونانی بود و الان در کیش بسیار ارزشمند است و در روستای باغو این کشتی به گل نشست.
soudabeh.mohammadi9124
soudabeh.mohammadi9124
دوشنبه 03 خرداد 1400
از جاذبه هایی که نماد خلیج فارس به شمار میره کشتی یونانی کیش هست. کشتی بر گل نشسته متاسفانه در حال نابودی است.
kazemi_fereshteh
kazemi_fereshteh
دوشنبه 25 اسفند 1399
یادش بخیر زیبایی های کشتی یونانی کم کم از دست رفت و حیف که، بهش رسیدگی نشد. برای کسی اصلا مهم نیست.
omid
omid
دوشنبه 04 اسفند 1399
یه دنیا خاطره شیرین دارم از اینجا کنار کشتی یونانی😍 زمانی کشتی یونانی یک تکه بود اما الآن از وسط تا انتها در فرو ریخته به چند قسمت تقسیم شده.
3_nilo
3_nilo
یکشنبه 05 بهمن 1399
در غرب جزیره کیش یک کشتی بزرگی در سواحل نیلگون قرار داره و به کشتی یونانی معروف هست من شنیدم که میخواستند برش دارن از اینجا.
lisa9
lisa9
شنبه 29 آذر 1399
فرسودگی و رسوبات حاصل از زنگ آهن کشتی یونانی باعث بیماری و نابودی آبزیان میشود و کشتی باید برداشته شود. درسته 54 سال خاطره برای همه ساخته اما به نفع همه است که جا به جا بشه. چند هفته پیش زمزمه هایی مبنی بر جا به جایی کشتی شده بود.
faribagheshlaghi3396
faribagheshlaghi3396
سه شنبه 13 خرداد 1399
اهالی جزیره کیش بر این باورند که کشتی به خاطر این به گل نشسته چون کاپیتان هایی که هدایتش می کردند مست بودند و کشتی از راه اصلی خودش خارج شده.