اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رضوان شهر   ( گیلان - پره سر )
سه شنبه 22 تیر 1395

همان طور که می‌دانید کشور ایران دارای 392 آبشار فصلی و 287 آبشار غیر فصلی است که از میان این آبشار ها تعداد زیادی در استان لرستان قرار دارند. استان‌های شمالی ایران به علت شرایط اقلیمی خود دارای تعدادی از زیباترین آبشارهای کشورمان هستند. استان گیلان نیز از این مسئله مثتثنی نیست و از آبشارهای دلپذیر و چشم نواز زیادی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از این آبشارهای مرتفع و زیبا که از جاذبه‌های طبیعی استان گیلان محسوب می‌شود آشنا کنیم.

آبشار ویسادار در فاصله‌ی 16 کیلومتری از شهر پره سر قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی استان گیلان به شمار می‌رود. پره سر در بین شهرهای رضوانشهر و هشتپر تالش است که حدودا 17 کیلومتر از رضوانشهر و 30 کیلومتر از هشتپر تالش فاصله دارد. این آبشار با ارتفاع 15 متر سومین آبشار بلند گیلان محسوب می‌شود و از زیباترین آبشارهای ایران نیز محسوب می‌شود که با زیبایی در جنگل رضوان که نزدیک کوه تالش واقع شده و روی سنگ‌های تیز و درنهایت حوضچه‌ی خود سرازیر می‌شود. 

آبشار ویسادار همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. یکی از علت‌های این امر دیواره‌ی اطراف آبشار و شکل خاص آن است که یک تابلو نقاشی طبیعی را بر چهره طبیعت خلق کرده است. دیواره‌ی آبشار به گونه‌ای است به در برخی قسمت‌های آن بر اثر فشار آب پله‌کان های زیبایی ایجاد شده و همچنین حوضچه‌ی آبشار که آب به آن سرازیر می‌شود شکل نیم دایره‌ای دارد که اطراف آن را انبوه درختان و بوته‌های زیبا پوشانده و انعکاس نوری که از میان شاخ و برگ درختان عبور می‌کند و روی آب می‌تابد فضای بی‌نظیری را به وجود آورده است.حوضچه‌ی آبشار فضای نسبتا وسیعی دارد و امکان شنا کردن را برای طرفداران آبتنی به جود آورده است. همچنین در فضای جنگلی اطراف آبشار درختان تنومند با ریشه‌های از خاک بیرون زده زیبایی مرموز و خاصی را به جنگل داده اند.

روبروی آبشار یک پل فلزی وجود دارد که می توانید روی آن بایستید و طبیعت زیبای جنگل و ابهت و زیبایی آبشار را تماشا کنید و لذت ببرید.

معنای نام آبشار در زبان تالشی به معنی سایه درخت بید است و به علت اینکه جنگل رضوان پوشیده از درختان بلند بید است نام این آبشار را آبشار ویسادار گذاشته اند.

جاده‌ی ویسادار، جاده‌ای جنگلی است با درختان بید و بوته‌های سبز و گلهای رنگارنگ که یکی از زیباترین جاده‌های ایران محسوب می‌شود. از جاده‌ی ویسادار تا محل آبشار 15 دقیقه فاصله است و مسیر دسترسی به آبشار با تابلوهای راهنما در جنگل مشخص شده است. اما بهتر است برای دسترسی آسان تر به آبشار با فردی که مسیر را بشناسد یا یک راهنمای سفر این مسیر را بپیمایید.

بهترین زمان برای بازدید از آبشار

آب و هوای استان گیلان در همه‌ی روزهای سال معتدل است یعنی حتی در گرم ترین روزهای تابستان نیز دهای هوا از 30 درجه بیشتر نمی‌رود و در روزهای زمستان نیز از آب و هوای مناسبی برخوردار است. اما هوای گرگان مانند همه شهرهای شمالی کشوران مرطوب و شرجی است. با این وجود آبشار ویسادار به علت اینکه روی کوه واقع شده است از هوای مطلوب تری نسبت به نقاط دیگر گرگان برخوردار است. بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار فصل بهار و تابستان است تا هم بتوانید از پوشش گیاهی زیبای جنگل در فصل بهار و تابستان استفاده کنید و  هم در حوضچه‌ی آبشار به شنا و آبتنی بپردازید.

بازدید از آبشار در پاییز و زمستان نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد. تصور کنید جنگلی عظیم پوشیده از برگ‌های زرد پاییزی که آبشاری مرتفع در میانه‌ی آن با عظمت و زیبایی تمام به پایین سرازیر می‌شود. 

اگر اهل کمپ و اقامت در طبیعت هم باشید فضای جنگل بستر مناسبی برای چادر زدن دارد. اما حتما با تجهیزات کامل و امکانات رفاهی مناسب این کار را انجام دهید. به خاطر وجود سنگ‌های تیز و زمین نامناسب جنگل حتما در طول سفرتان کفش مناسب و لباس راحت بپوشید. اگر هم قصد شنا کردن در حوضچه‌ی ابشار را داشتید فراموش نکنید که لباس اضافی و حوله با خودتان ببرید.

مناظر اطراف آبشار آنقدر زیبا هستند که دلتان میخواهد خاطره‌ای از آنها را برای همیشه با خود داشته باشید پس اگر علاقمند به عکاسی هستید دوربین و تجهیرات عکاسی را نیز فراموش نکنید.

آبشار اوویار

رودخانه‌ی لمیر، رودخانه‌ای است که آب این آبشار را تامین می‌کند. این رودخانه از کوه‌های تالش سرچشمه می‌گیرد و به دریای خزر می‌ریزد. علاوه بر آبشار ویسادار آبشار دیگری با نام اوویار وجود دارد که از آب این رودخانه به وجود آمده است. آبشار اوویار نیز در همین ناحیه واقع شده است و در طی بازدید از آبشار ویسادار می‌توانید آبشار اوویار را هم ببینید.  

جنگل گیسوم

در شمال شرقی آبشار ویسادار در فاصله ی 30 کیلومتری جنگل عظیمی با مساحت 80 هکتار با انواع جانوران و گونه‌های خاص گیاهی دیده می‌شود که نام آن جنگل گیسوم است که چون در کنار روستای گیسوم واقع شده اینگونه نامیده می‌شود. مسیر جنگل گیسوم مستقیم به دریا راه دارد. این مسیر جاده ایست که در دو طرف آنرا درختان بلند و سبزی پوشانده است و معبر زیبایی را برای گشت و گزار و پیاده روی در طبیعت ایجاد کرده اند. ساحل گیسوم که پس از طی این مسیر به آن می‌رسیم ساحل زیباییست که از امکانات رفاهی و انواع تجهیزات آبی برخوردار کشته است.

آبشار آسیابگا

علاوه بر آبشار اوویار آبشار دیگری نیز در نزدیکی‌های ویسادار واقع شده است که روی رودخانه شفارود قرار دارد و می‌توانید برای جذاب تر کردن سفر خود از آن بازدید کنید. این آبشار که آسیابگا نامیده می‌شود در نزدیکی روستای ارده قرار دارد که با پرس و جو از افراد محلی می‌توانید به راحتی آن را پیدا کنید.

قلعه لیسار

قلعه‌ی لیسار قلعه ایست باستانی که ساخت آن در زمان حکومت سلجوقی انجام شده است. این قلعه در شهر تالش قرار دارد . نام دیگر این قلعه دژ سلسال است و روی تپه‌های سنگی روستای لیسار در ارتفاع 80 متری از سطح زمین واقع شده است. محوطه‌ی خارجی قلعه‌ی لیسار توسط دیوارهایی از محیط اطراف خود جداشده است و بخش داخلی قلعه جاییست که در گذشته برای سکونت به کار میرفته و بنای اصلی قلعه را تشکیل می‌دهد.حتما در هنگام بازدید از آبشار ویسادار از این قلعه‌ی باستانی نیز دیدن کنید.

اقامتگاه مناسب

می‌توانید جهت یافتن بهترین اقامتگاه در طول سکونت خود در استان گیلان لیست بهترین ویلاها و اقامتگاه های بومگردی گیلان و همچنین ویلاهای رضوان شهر را در سایت ویلاجار ببینید و مطابق با سلیقه‌ی خود اقامتگاه مورد نظرتان را رزرو کنید.

دیدگاه کاربران


بهار
بهار
یکشنبه 11 دی 1401
از بالای آبشار تماشای ریزش آب خیلی جالبه و زیباست
تیموری
تیموری
یکشنبه 14 آذر 1400
این آبشار ارتفاع زیادی داره برای همین بهش سومین آبشار مرتفع گیلان گفته میشود، آبشار ویسادار دسترسی آسونی داره و برای همه حتی بچها قابل دسترسه بخاطر همین دورتا دور آبشار پر شده از زباله
حسنا علی نقی
حسنا علی نقی
سه شنبه 05 مرداد 1400
حدود نیم ساعتی پیاده روی در جنگل دارد و در فصل بهار و تابستان این ابشار طبیعت بسیار زیبایی دارد.
mahsulttan
mahsulttan
شنبه 22 خرداد 1400
من اینجا رفتم واقعا زیباست ویسادار بعد از لاتون و آبشار چالدشت سومین آبشار مرتفع استان گیلان محسوب میشه.
a.sharifian96
a.sharifian96
شنبه 11 اردیبهشت 1400
آبشار ویسادار برای تفریح خانوادگی خیلی جای خوبیه حتی اگر بچه هم دارید میتونید به این آبشار برید.😄😄
fatemeh.ashurian
fatemeh.ashurian
یکشنبه 15 فروردین 1400
آبشار ویسادار خیلی قشنگه 😘😍اگر رفتید پول نقد همراه داشته باشین و حتما از بلال منصور هم بخورید😃 خیلی جای باحالیه.
sadi9
sadi9
شنبه 16 اسفند 1399
وضعیت نظافت این آبشار بسیار فاجعه است..ما تمدن چندین هزارساله داریم نباید با قدم زدن در طبیعت نابودی رو برای آنها به همراه داشته باشیم..
iran_land
iran_land
چهارشنبه 15 بهمن 1399
عالیه اینجا👌 شکل خاص دیواره صخره آبشار ویژگی منحصر به فردش هست که کمتر آبشاری این ویژگی رو داره.
majid1
majid1
دوشنبه 15 دی 1399
آبشار ویسادار سومین آبشار بلند و زیبای استان گیلان هست که در شهر رضوان شهر و منطقه پره سر قرار دارد.
pouni_gasht
pouni_gasht
شنبه 24 آبان 1399
واقعا آبشار قشنگی هستش. دوستان عزیز حتما برید خیلی زیباست. آبشار ویسادار خیلی فضای باز اطرافش نداره و توی یک فضای دره مانند هستش و اینکه یک پل روی آبشار هم قرار داره.
younes.lahijan
younes.lahijan
سه شنبه 06 آبان 1399
آبشار ویسادار پره سر یادش بخیر. تنها چیزی که میتونم در موردش بگم عظمت خالق هستی است 👍👍 کنارش هم میشه چادر زد ولی احتیاط کنید چون خطرناک هست.
saman.bazyar
saman.bazyar
شنبه 12 مهر 1399
واقعا یک زمانی زیبا و دیدنی بود. اما حیف اینجا که خیلی آشغال میریزند و کسی هم به فکر نیست یعنی جذابیت قبلا رو نداره.
رضوی
رضوی
یکشنبه 19 مرداد 1399
از زیباترین آبشارهای ایران، آبشار ویسادار در شمال کشور است. بیراهه ای که به بهشت میرسه.
نوروزی
نوروزی
یکشنبه 29 تیر 1399
از زیباترین آبشارهای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان و به معنی سایه درخت بید.
niloofar
niloofar
چهارشنبه 11 تیر 1399
برای عید حتما این جا برید. هم خلوته و هم قشنگ. کلی عکس اینجا گرفتم. واقعا خوش گذشت بهمون خیلی خوب بود.
ghafar.fazilat
ghafar.fazilat
یکشنبه 01 تیر 1399
جاده ای که به آبشار ویسادار میرسه از دو طرف با درختان سر به فلک کشیده احاطه شده و منظره ای دلبر و روح نواز ایجاد می کند.
ortopedi.fani.mehr
ortopedi.fani.mehr
دوشنبه 26 خرداد 1399
یعنی هر کی آبشار ویسادار رو ندیده نصف عمرش بر فناست..ویسادار در استان زیبای گیلان قرار داره و جزو مرتفع ترین آبشار های شمال است.
kh.hoseini3003
kh.hoseini3003
چهارشنبه 21 خرداد 1399
چند سال پیش رفته بودیم آبشار ویسادار چند تا مسافر آنجا بودند که یکی از آنها در بالای ورودی آبشار از داخل آب با پای برهنه قصد رد شدن داشت که به علت جریان آب و جمع شدن جلبلک پایش لیز خورد و داخل آب افتاد که اگر هوشیاری یکی از همراهانش نبود از بلندی آبشار به پایین سقوط میکرد. آبشار زیبایی است ..با بی احتیاطی شادی را به غم تبدیل نکنیم.