اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سواد کوه  
چهارشنبه 14 تیر 1396

در میان سر سبزی های شمال کشور، دهکده ای به نام تیرکن در دهستان درازکلا و مرز بین شهرستان سوادکوه و بابل قرار دارد. در این روستای خوش آب و هوا که در دل جنگل انبوه لفور است، هفت آبشار کوچک و بزرگ جریان دارد که به هفت آبشار سواد کوه شهرت دارند. همچنین به آنها هفت آبشار تیرکن نیز گفته می شود. 

برای رسیدن به اصلی ترین و زیباترین آبشار این مجموعه، می بایست مسیری را در جنگل بپیمایید. در مراتع کالبکوشت و در طی یک مسیر 3 کیلومتری، هفت آبشار سوادکوه را رویت می نمایید که هر کدام از آنها موجب طراوت هر چه بیشتر جنگل شده اند و در نهایت، آبشار اصلی که با ارتفاع 9 متر از دیگر آبشارهای مجموعه بزرگتر می باشد را می بینید که به حوضچه ای سرازیر می گردد. 

اگر هفت آبشار را برای گردشگری انتخاب کردید، می توانید از آستان مقدس امامزاده علی در روستای درازکلا زیارت کنید. 

یکی از جذابیت های این منطقه جنگل های موجود در اطراف هفت آبشار است که جنگل نوردان را به خود جذب می نماید.  

مراتع کالبکوشت که در اطراف روستای تیرکن وجود دارند و هفت آبشار سوادکوه در دل آن واقع شده، حدود 200 هزار متر مربع مساحت دارد. در حوزه جریان این آبشارها در مراتع کالبکوشت، پوشش گیاهی غنی شامل توسکا، ممرز، کهلو، کراد، انجیلی، افرا، وولی، نمدار، ملج، شیردار و ازگل دیده می شود که متاسفانه گونه های ملج و نمدار و وولی به دلیل کرم درخت خوار از بین رفته اند. 

این منطقه و هفت آبشار در تمام فصول سال زیبایی خاص خود را دارند، اما بهترین زمان سفر به این منطقه در فصل بهار و پاییز می باشد؛ زیرا که در فصل بهار آبشارها پر آب بوده و در پاییز نیز درختان لباسی زرد و نارنجی به تن می کنند و زیبایی های طبیعت را به نمایش می گذارند.

برای دسترسی به هفت آبشار می بایست به استان مازندران، شهرستان سوادکوه، دهستان درازکلا، آبادی تیرکن سفر کنید و یا به شهر بابلکنار بروید سپس جاده سمت راست پادگان را پیش بگیرید تا پس از گذشت از جاده ای آسفالته، به روستای تیرکن برسید. از روستای تیرکن تا هفت آبشار در حدود 2 ساعت و در شیبی ملایم پیاده روی نمایید.

دیدگاه کاربران


محمد
محمد
دوشنبه 24 آبان 1400
بهتون پیشنهاد میکنم آخر هفته ها به هفت آبشار نرید چون خیلی شلوغه و اصلا نمیتونید راحت شنا کنید
محسن تیموری
محسن تیموری
چهارشنبه 03 شهریور 1400
حتما کفش و لباس مناسب با خودتون ببرید جای خیلی قشنگی است میتونید در آب شنا هم کنید آب بسیار تمیز و زلالی دارد.
Reza Ghavizoor
Reza Ghavizoor
چهارشنبه 23 تیر 1400
از ماشین تا اولین ابشار 40دقیقه راه هست.ولی برگشت یک ساعت طول میکشه ک دشواره حتما وسایل همراهتون باشه.
m.hasanlo6666
m.hasanlo6666
چهارشنبه 05 خرداد 1400
ما آخر هفته رفتیم هفت آبشار فوق العاده منظره زیبایی داره و کلی عکس باهاش انداختیم. نزدیک این آبشار کلبه های اجاره ای هم زیاد هست.
isatahmasbi
isatahmasbi
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400
من اینجا رفتم در فصل زمستان هم رفتم خیلی خیلی قشنگ و با صفاست.
hani
hani
چهارشنبه 06 اسفند 1399
در هفت آبشار سواد کوه آبتنی، شنا، جنگل نوردی و شیریجه و همه چی رو میتوننید تجربه کنید در ضمن یک اقامتگاه بومگردی هم در فاصله کمی ازش قرار گرفته.
shahrokh
shahrokh
سه شنبه 07 بهمن 1399
بسیار زیباست برای رسیدن به این آبشار به روستایی به نام تیرکن برید که مسیرش آسفالت است و از آنجا هم تا مجموعه آبشارها حدود 45 دقیقه پیاده روی داره.
hossein
hossein
یکشنبه 30 آذر 1399
اصلا اینجا نرید جای خوشگلی هست ولی خیلی شلوغ میشه. کسایی که از شلوغی بدشون میاد اصلا تابستان نباید برن. اصلا خوب نیست خیلی شلوغ و کثیف میشه اطرافش.
reza_ataei
reza_ataei
شنبه 17 خرداد 1399
خیلی خوبه از اواخر پاییز تا اوایل بهار چون هم خلوت هست و هم دماش مناسب هم تقریبا همیشه انگار یه روکش سبز روی این منطقه کشیده شده