اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - بهشهر  
چهارشنبه 14 تیر 1396

آبشار سمبی (Sombi) یکی از جاذبه های استان مازندران است که سالانه گردشگران و علاقمندان طبیعت را به خود جذب می نماید.  

آبشار سمبی در حوالی دهکده یخکش از توابع شهرستان بهشهر مازندان واقع شده است و به طور دقیق در 54 کیلومتری شرق شهرستان بهشهر و در بخش هزار جریب یانه سر قرار دارد. 

منطقه یخکش از شمال به جنگل های انبوه رشته کوه های البرز و منطقه شکار ممنوع هزار جریب، از جنوب به رودخانه بزرگ نکا، از شرق به روستای اوارد در حوزه استحفاظی شهرستان گلوگاه و از غرب نیز به روستای پچیم محصور می گردد. 

این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری غنی می باشد که از پوشش گیاهی آن می توان به درختان سر به فلک کشیده ای همچون سوردار، سرخ دار، موزی، انجیلی، کچب و از پوشش جانوری آن می توان به پلنگ، خرس، گرگ، روباه، شغال و پرندگانی از قبیل تیرنگ، کبک، کبوتر صحرایی و ... اشاره کرد.

آبشار سمبی از رودخانه ای به همین نام، نشأت می گیرد. رودخانه سمبی پس از مسافتی 200 متری از ارتفاع 30 متری در جنگل سرازیر گشته و درون برکه زیبایی می ریزد و طبیعتی دلنشین و چشم نواز را به تصویر می کشد.

برای دسترسی به آبشار زیبای سمبی می بایست به استان مازندران، شهرستان بهشهر سفر کنید و از این آبشار در نزدیکی روستای یخکش و 54 کیلومتری شرق بهشهر دیدن نمایید.

پس از بهشهر به سمت گرگان به فرعی جاده پاسند میرسید. این جاده آسفالته را ادامه دهید. به دوراهی یخ کش میرسید. به سمت چپ بروید و ادامه دهید. پس از روستای یخ کش به مهربان رود میرسید. پس از عبور از پل با ماشین، مسیر پیاده روی شروع میشود. در طی مسیر که نسبتا کوتاه است عبور از رودخانه را هم دارید که مشکل خاصی ندارد. مسیر بالای آبشار شما را به سرچشمه میرساند که زمین مسطحی نزدیک آن هست. از آنجا میتوان محل ریزش آبشار که چسبیده به تنه یک درخت است را دید. مراقب پرتگاه باشید چون ارتفاع آبشار نسبتا قابل توجه است. در پایین دست آب به مهربان رود میریزد. علیرغم زیبایی آبشار اما حوضچه ای که مناسب شنا باشد ندارد.

دیدگاه کاربران


parisadaghiani
parisadaghiani
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400 ساعت 16:03

نزدیک آبشار سمبی بهشهر اقامتگاهی به همین نام سمبی هست. میتونید رزرو کنید و از نان های محلی اینجا استفاده کنید.


sadegh
sadegh
چهارشنبه 06 اسفند 1399 ساعت 14:10

این آبشار اسم های مختلفی داره اما اسم اصلیش سِمبی هست در گوگل هم که سرچ کنید با همین نام براتون میاره.


somayeh
somayeh
سه شنبه 07 بهمن 1399 ساعت 10:18

به این آبشار سن بی هم گفته میشه و روایات مختلفی در این باره وجود داره اما مهم طبیعت زیبا و شکوه آبشار هست که بی همتاست👌 ما ازش لذت بردیم.


fereshte
fereshte
یکشنبه 30 آذر 1399 ساعت 14:07

آبشار سمبی در مسیر رودخانه جاری است و در روستای یخکش قرار داره. برای رفتن به این آبشار راهنما لازم هست.


sangarang68
sangarang68
شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 12:32

آبشار سمبی نزدیک روستای یخکش هست که با بهشهر حدود 55 کیلومتر فاصله داره و بعد از روستا هم مهربان رود قرار گرفته..امنیت منطقه خوب هست و اواخر شهریور من رفتم خوب بود.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار