اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - لاهیجان  
دوشنبه 12 تیر 1396

شیخ تاج الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی، از عارفان و درویشان بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است. 

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی که در حوالی شهر لاهیجان قرار دارد، از جمله بناهای تاریخی این شهر به شمار می آید. قدمت ساختمان اصلی آرامگاه، به اواخر قرن هشتم و یا اوایل قرن نهم هجری قمری باز می گردد. 

این آرامگاه در خارج شهر لاهیجان، در دهکده شیخانه ور، در 3 کیلومتری لاهیجان، بر سر راه لاهیجان به لنگرود و بر دامنه کوه قرار دارد و مکانی بسیار زیبا و سرسبز می باشد. 

بقعه شیخ زاهد گیلانی، دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه می باشد و در میان شالیزارهای برنج، مزارع چای و جنگل محصور شده است و از جمله مکان های گردشگری گیلان به شمار می آید. 

ساختمان آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، دارای دو اتاق مربع و مستطیل شکل در مجاورت هم است. در سمت شمال، ایوانی طولانی با هفت فیلپا، در شرق بقعه، ایوانی با شش فیلپا و در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق نیز ایوان دیگری با شش فیلپا وجود دارد. ازاره دیوارهای ایوان‌ ها تا ارتفاع 115 سانتی متر به کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجاریه، مزین گشته است و طاقچه‌ هایی با طاق جناقی در جای جای ایوان دیده می شود. 

گنبد هرمی بنا شیب تندی دارد و علت ساخت آن به این شکل، عبور سریع آب باران می باشد. سطح حره را با کاشی کاری زرد و آبی، سفید و سیاه و نقوش سنتی و گل دار تزیین کرده اند. فضای داخلی آرامگاه به شکل مربع با اضلاع 610 سانتی متری می باشد که بوسیله چهار گوشوار طاق جمع شده و به شکل گنبد در آمده است.

در بقعه شیخ زاهد گیلانی، مزار دیگری به چشم می خورد و همانطور که بر روی کتیبه درج شده، این مزار به سید رضی ابن سید مهدی الحسینی باشکیجانی تعلق دارد که وی در سال 835 هجری قمری در گذشته است.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، از جمله آثاری می باشد که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

برای دسترسی به بقعه شیخ زاهد گیلانی می بایست به استان گیلان، شهرستان لاهیجان، دهکده شیخانه ور که در 3 کیلومتری لاهیجان - لنگرود واقع شده است، سفر کنید.

دیدگاه کاربران


پیمان
پیمان
سه شنبه 25 آبان 1400
آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، آرامگاهی ساده و چوبی با کاشی کاری های سبز رنگه، که یه ساختمان هروی با گنبد نوک تیزی داره، درون آرامگاه با کاشی های رنگی تزئین شده
kazem ghalenoei
kazem ghalenoei
شنبه 06 شهریور 1400
جای خیلی قشنگ و آرامشبخشی بود ما تایمی رفتیم خلوت بود و یک حسن بود و مکان خوبی برای عکاسی است ارزش یکبار رفتن را دارد.
business online
business online
چهارشنبه 23 تیر 1400
آرامگاه شیخ زاهد گیلانی کمتر کسی اینجا را میشناسد ولی واقعا لذت بخش است.
elham571112
elham571112
شنبه 08 خرداد 1400
من رفتم به این مکان 😍 برخلاف زیارتگاه ها و بقعه های دیگر بسیار جای زیبایی است و سکوت و آرامشی وصف نشدنی همراهش هست.😍😍
sakvand_1985
sakvand_1985
پنج شنبه 02 اردیبهشت 1400
بقعه زیبای شیخ زاهد در گیلان شهر لاهیجان هست این بقعه چندین پله داره تا بالا و دسترسیش راحت هست تقریبا.
seyyed
seyyed
چهارشنبه 27 اسفند 1399
اسمش تاج ‌الدین ابراهیم سنجانی معروف به شیخ زاهد گیلانی است که از صوفیان بزرگ ایران بوده است.
m.p3405
m.p3405
یکشنبه 10 اسفند 1399
این آرامگاه همیشه اولین جایی هست که در سفرم به لاهیجان میرم ، زیبا و آرامش بخش😍😍👌👌👏👏 به اینجا بقعه شیخانور هم گفته میشه و در روستایی به همین نام قرار داره.
mirass_guilan
mirass_guilan
سه شنبه 07 بهمن 1399
پلان آرامگاه از دو اتاق مربعی و مستطیل شکل ساخته شده که در کنار هم قرار دارند. ایوان ‌های این بقعه هم به صورت مسقف شمالی شرق و جنوب ساخته شده اند.
jonou
jonou
دوشنبه 01 دی 1399
این بقعه کوچک در روستایی به نام شیخانور یا شیخانه در 4 کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و بین مزارع سبز چای واقع شده است.
ghaderi_1357
ghaderi_1357
شنبه 17 خرداد 1399
گنبد چوبی شیخ زاهد "شیخ تاج الدین ابراهیم" از عرفا بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی است. که در قرن 9 هجری قمری ساخته شده و اطرافش مزارع برنج و چای و جنگل قرار گرفته.