اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سلمانشهر متل قو   ( خیابان دریاگوشه - روستای دانیال )
شنبه 29 خرداد 1395

مشخصات غار آبی دانیال متل قو

غار آبی دانیال از زیباترین غارهای ایران است که در 5 کیلومتری روستای دانیال واقع شده است و دومین غار رودخانه ای در ایران بعد از غار قوری قلعه در پاوه شناخته شده است. این غار در متل قو قرار دارد و فاصله غار دانیال تا روستای دانیال حدود 30 دقیقه به صورت پیاده روی است و مسیری جنگلی میباشد.

این غار از جاذبه های ارزشمند استان مازندران و سلمانشهر میباشد و همواره مقصد خوبی برای طبیعت گردان بوده است.

غار دانیال که به تازگی کشف شده نام های دیگری همچون کردکوی، گرده کوه و چاری نیز دارد.

دهانه غار به شکل سنگی میباشد و آب داخل غار توسط چندین چشمه تامین میشود که به علت درصد پایین محلول های موجود در آب، برای آشامیدن قابل استفاده است. این غار فقط یک دالان یا شعبه اصلی دارد که طول آن 1500 متر و عرض آن حدود یک و نیم متر میباشد.

دمای داخل غار در طول ایام سال یکسان است و حدود 23 درجه و دمای آب در حدود هفده درجه سانتی گراد میباشد. از ابتدای ورود به غار تا انتهای غار رودخانه ای جریان دارد که از بهم پیوستن چندین چشمه و جوی تشکیل شده است. غار آبی دانیال دارای پیچ و خم های زیادی است که در آن حوضچه های متعدد به همراه آبشارهای کوچک دیده می شود و در انتهای غار به چند شعبه کوچکتر ختم میشود. عمق رودخانه غار دانیال به طور معمول از یک متر بیشتر نمیشود ولی چند مسیر در غار است که در مواقع بارندگی عبور از این بخش ها غیر ممکن میشود.

غار دانیال، استلاگمیت (رسوبات آهکی)‌ و استلاکتیت‌هایی با قدمت چند میلیون ‌سال دارد که تشکیل هر سانتیمتر از آن ها تقریبا 100 سال به طول انجامیده است. در غار، راهروی آبی با سنگهای آهکی حل شونده در شکل های جالب، با عبور آبهای زیرزمینی شکل گرفته است.

در داخل غار نیز جانورانی مانند پشه، خفاش و آبزیانی مثل قورباغه و خرچنگ زندگی میکنند.

 

پیمایش غار آبی دانیال

پس از عبور مسافت 100 متر از دهانه غار دیگر خشکی وجود ندارد و وارد حوضچه آب میشوید که تا شکم عمق دارد و تا انتهای مسیر شما را همراهی میکند.

تزئینات طبیعی آهکی که در غار دیده میشوند بسیار جالب توجه هستند و جذابیت غار را دوچندان کرده اند.

بعد از 300 متر به تالار خفاش میرسید که خفاش های در بالای تالار در خوابند. هرگز با پرتاب اشیاء خفاش ها را بیدار نکنید زیرا موجب آسیب رسیدن به آنها میشود. در وسط این تالار تپه های بلندی واقع شده که از گِل و فضولات خفاش پوشانده شده و بسار لغزنده میباشد؛ لازم است از آن بالا بروید و به قله برسید.

برای ادامه مسیر باید به صورت پا مرغی و سینه خیز یک مسیر تقریبا طولانی را طی کنید که در این مسیر تا مچ در آب سرد هستید. برای گذر از سیفون اول به مسافت 200 متر و رسیدن به سیفون دوم به اتاق بزرگی میرسید و برای اینکه از این مکان گذر کنید باید صعودی دو متری انجام دهید و بالای صخره بروید. میتوانید برای هیجان بیشتر از زیر آب گذر کنید و غواصی کنید.

بعد از کمی پیاده روی به تالار ریزان میرسید که سقف آن، دارای استلاکتیت های بلند و نازک با تزیین آهکی شیری رنگ است. این بخش، زیباترین قسمت غار است.

هر قدر به سمت جلو پیش بروید دمای غار کمتر و آب غار سردتر و سقف غار کوتاهتر و سنگ های آن تیزتر میشود. توصیه میکنیم از همین بخش برگردید چراکه مسیر رفت و برگشت داخل غار حدودا 5 ساعت طول میکشد و ممکن است سرما و خیسی لباس ها شما را اذیت کند. در هنگام برگشت نگران پیدا نکردن مسیر نباشید چون میتوانید از جریان آب برای برگشت کمک بگیرید.

از ویژگی های مثبت غار آبی دانیال این است که در هر زمان خسته شدید می توانید از مسیری که آمده اید برگردید و فرعی دیگری وجود ندارد که مسیر را گم کنید.

بیشتر زیبایی ها و جذابیت های غار دانیال در نیمه اول آن خلاصه شده و همانطور که گفته شد، در نیمه دوم و انتهایی آن، سقف کوتاه تر و فضا تنگ تر میباشد. همچنین وجود سنگ های تیز در این بخش آزاردهنده هستند.

 

نکات پیمایش در غار آبی دانیال

رعایت مسائل ایمنی الزامی است چراکه راه دسترسی به غار تقریبا سخت است و تا کنون برای چند نفر از غارنوردان در داخل غار و یا در مسیر رسیدن به غار، حادثه رخ داده است. اگر به غار آبی دانیال سفر کردید وسایلی مانند لباس یکسره برای غار، لباس کامل گرم برای تعویض بعد از برگشت از غار، کلاه ایمنی، 2 عدد هدلامپ با باتری اضافه، کفش مناسب که بهتر است چکمه انتخاب کنید، دستکش کار، دوربین ضد آب برای گرفتن عکس از داخل غار را به همراه داشته باشید.

به اشخاصی که از محیط های بسته میترسند پیمایش این غار توصیه نمیشود. ماندن در ابتدای غار و لذت بردن از خنکای آب نیز لذت بخش است.

نیازی به آوردن وسایل غارنوردی و علایم رد زنی در غار نیست.

زمان پیمایش غار برای تیم کوچک و حرفه ای حدود سه ساعت و نیم و برای تیم غیر حرفه ای حدود 5 تا 7 ساعت می باشد.

 

بهترین زمان سفر به غار آبی دانیال

همانطور که گفته شد دمای داخل غار در تمام طول سال ثابت است و به همین جهت امکان تماشای این غار در تمام فصول وجود دارد اما توصیه میشود در تابستان به این مکان بروید تا هنگام خارج شدن از غار دمای هوا و خیس بودن لباس ها شما را آزار ندهد و بتوانید از جاذبه های دیگر این منطقه توریستی مانند تفریحات آبی متل قو لذت ببرید.

 

راه دسترسی به غار دانیال متل قو

از میدان مرکز شهر سلمان شهر (متل قو) وارد خیابان دریاگوشه که شوید بعد از گذر از روستای چاری به روستای دانیال میرسید. در پایان روستای دانیال و بعد از عبور از پل چوبی به جاده خاکی و تقریبا ناهموار به مساحت 2 کیلومتر دسترسی پیدا میکنید. پایان روستا قبل از رسیدن به شیب از جاده فرعی که در سمت چپ قرار دارد مسیر را تا آخرین ویلا ادامه دهید. سپس از خودرو پیاده شده و از رودخانه عبور کنید و از سمت چپ، مسیر رودخانه را تا دومین انشعاب آن بروید و مسیر را تا زیر دیواره سفید رنگ ادامه دهید. برای راهیابی به غار لازم است مسافتی حدود یک ساعت در جنگل طی کنید. همچنین برای اقامت در متل قو میتوانید با اجاره ویلا در متل قو اقامتی دلچسب و لذتبخش داشته باشید.

دیدگاه کاربران


عقیلی
عقیلی
دوشنبه 29 آبان 1402
عجب جای باحالیه
علیرضا
علیرضا
یکشنبه 11 دی 1401
در غال دانیال قایق نیست و باید در آب پیاده روی کنید حتما هم لباس مناسب بپوشید
کاظم
کاظم
دوشنبه 15 آذر 1400
غار دانیال خیلی جذابه و ترسناکه، که واقعا ارزش یه بار رفتن و داره، غار تاریکه ولی اخر هفته ها کلی تور به غار میان که اگه با اونو وارد غار بشید خیلی بهتره
shahrbanoo
shahrbanoo
سه شنبه 05 مرداد 1400
مسیر خیلی سختی داره و با تجهیزات کامل برید و راهنما حتما لازم است وگرنه گم میشید.
danialbickporian
danialbickporian
شنبه 22 خرداد 1400
من یک بار از غار دانیال بازدید کردم..خاص ترین تجربه ای بود که تا حالا داشتم. سقف عجیب و غریب و سنگ هایی با شکل های خیلی جالب!
مهدی حیدرزاده
مهدی حیدرزاده
یکشنبه 16 خرداد 1400
سلام ،
من این غار رو 4 بار پیمایش کردم ، خیلی جذاب و دیدنی هست، من کمتر جایی رو دو بار میرم ولی اونقدر زیبا و جذاب بود که من 4 بار پیمایش کردم
Ahad .mp
Ahad .mp
شنبه 01 خرداد 1400
جای قشنگیه، نیم ساعت پیاده روی داره تا برسی به غار دانیال، خیلی بکر و دیدنیه
__fatemeh__hayati
__fatemeh__hayati
شنبه 11 اردیبهشت 1400
من این غار را رفتم. خیلی تاریک و ترسناک بود حتما باید هدلامپ داشته باشید.
boobi21
boobi21
یکشنبه 15 فروردین 1400
مسیر غار دانیال رو تنهایی خیلی سریع تر می شه رفت اما اگر با جمع باشید طول بیشتری رو میتونید طی کنید.👌😊
adeliism
adeliism
شنبه 16 اسفند 1399
به همه افرادی که اینجا نرفتن توصیه میکنم حتما غار دانیال رو تجربه اش کنن. شاید اولش ترس داشته باشه اما پیمایش غار خیلی لذت بخشه.
mohsensamdaliri
mohsensamdaliri
پنج شنبه 16 بهمن 1399
غار دانیال یکی از غارهای آبی ایران هستش ما یه روز خلوت و بدون راهنما و تور رفتیم اما تا انتهای غار امکان رفتن نبود خیلی سخت میشد.
pooya
pooya
دوشنبه 15 دی 1399
اگر خواستید غار برید با تورهایی که در تهران هستند هماهنگ کنید معمولا یکروزه میرن و برمیگردند.
mostafa.ghaasemzadeh
mostafa.ghaasemzadeh
پنج شنبه 29 آبان 1399
غار آبی دانیال متل قو سومین غار بزرگ ایران هست 👏👏 من عاشق این جور جاهام. انگار غارها یه راز نهفته تو دلشون دارند. اعتماد به نفسی که لیدر گروه به ما داد باعث شد سفر هیجان انگیز و پر چالشی رو تجربه کنیم و من هنوز دارم به لحظه به لحظه اش فکر میکنم و واقعا متفاوت بود با تمام جاهایی که رفته بودم...بیشتر شبیه اکتشاف بود در دنیای که زندگی میکنیم🙏🏻
samaina_travel
samaina_travel
یکشنبه 11 آبان 1399
بی نظیر این غار 👌👌 بعضی غار ها آهکی هستند اما این غار سنگ و آهکش باهم هست.
mehrnaz6236
mehrnaz6236
یکشنبه 20 مهر 1399
اولین سفر گردشگری من غار دانیال با گروه گاندو بود. یادش بخیر🤗🤗🤗🌹🌹🌹
لازم به ذکر است که دمای این غار خیلی پایین هستش و درون غار خیلی سرده، دوستانی که میخواهند به غار بروند حدود دو ساعت کوهپمایی با شیب زیاد دارید اگه هوا بارونی باشه کار سخت تر میشود و درون غار حتما باید کلاه ایمنی و دستکش و هد لامپ همراه داشته باشید 🌹🌹
m.sareban70
m.sareban70
پنج شنبه 23 مرداد 1399
حتما برای پیمایش غار یک دست لباس اضافه داشته باشید تا بعد از بیرون آمدن از غار لباس های خیس و کثیف خود را تعویض کنید.
مژگان
مژگان
شنبه 04 مرداد 1399
در این غار خفاش ها را می بینید که از سقف راهرو ها و یا تالار بزرگ غار آویزان هستند. فضایی جالب ایجاد کرده اند.
انصاری
انصاری
یکشنبه 15 تیر 1399
دسترسی به این غار راحته و فقط حواستون باشه اگر رفتید یکی دو دست لباس اضافه ببرید و سعی کنید با بچه نرید.
mahsa._.bano
mahsa._.bano
دوشنبه 02 تیر 1399
سلمانشهر که میرید دو سه تا برج معروف داره. روبروشون یه خیابون هست که باید مستقیم تا ته بری میرسی به این غار آبی..💚💚
امید
امید
سه شنبه 27 خرداد 1399
در تمام فصل های سال حتی زمستان امکان بازدید از این غار زیبا با تزئینات آهکی چند میلیون ساله وجود دارد.
mantaghe.benaft
mantaghe.benaft
شنبه 24 خرداد 1399
غار دانیال در بخش سلمان شهر، شهرستان عباس آباد واقع شده ‌است و داخلش گیاهانی رشد کرده اند که اصلا به نور خورشید برای رشد نیازی ندارند، خیلی جالبه.
kangarooclothing
kangarooclothing
چهارشنبه 21 خرداد 1399
دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران هستش و دمای داخلش در همه جا ثابته. رفت و برگشتش حدود پنج شش ساعت طول میکشه و سرما خیلی آدمو اذیت میکنه.