اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

آذربایجان شرقی - جلفا  
چهارشنبه 07 تیر 1396

کلیسای سنت استپانوس در دل کوه ها و در قلب طبیعت سبز منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان واقع شده است. 
کلیسای سنت استپانوس و یا کلیسای استفانوس مقدس، بعد از قره کلیسا دومین کلیسای مهم ارامنه ایران می باشد. 

این کلیسا در فاصله 17 کیلومتری غربی شهر جلفا واقع شده است و در 3 کیلومتری بخش جنوبی رودخانه ارس واقع در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) می باشد که از جمله مکان های جذاب و پر بازدید گردشگران داخلی و خارجی می باشد. 

این کلیسای با قدمت و تاریخی، در قرن نهم میلادی ساخته شده است و به علت رانش زمین دچار صدمات جدی شده بود که خوشبختانه در دوره صفویه مرمت و بازسازی شد. همچنین در دوراه عباس میرزا نیز مرمت گشت.

این کلیسا که مورد احترام تمام مسیحیان است، در اصل به شاخه مسیحیان گریگوری (پیروان گریگور روشنگر) که ساکن ارمنستان هستند تعلق دارد که سالانه در روزی به خصوص هزاران ارمنی در این مکان جمع می گردند تا علاوه بر زیارت، مراسم و مناسک ویژه ای را انجام دهند. 

نام این کلیسای باستانی از نام استپانوس که در زبان ارمنی استفان گفته می شود گرفته شده است. سنت استپانوس و یا به عبارت دیگر سنت استفان اولین شهید راه مسیحیت است که در تاریخ 26 دسامبر سال 36 میلادی توسط یهودی ها در اورشلیم سنگسار شد. در دیگر کشورهای جهان نیز کلیساهای بسیاری با همین نام وجود دارد. این کلیسا به دلیل متروکه بودن نیز به خارابا کلیسا معروف می باشد.

جالب است بدانید استپانوس در میان مسیحیان سمبل ایمان راسخ بوده و به او لقب ناخوتکا داده اند و در سالروز شهادت وی مسیحیان جهان همه ساله در روز مزبور مراسمی به نام وی بر پا می نمایند.

این کلیسا دارای ایوان دو طبقه و گنبدی هرمی شکل و به صورت هشت ضلعی می باشد که کلیسا بر روی هشت ستون استوانه‌ای از سنگ سرخ با سر ستون هایی تماشایی استوار گشته است. پیشانی طاق‌های بین این ستون‌ها که پا طاق گنبد برج محسوب می‌شوند، با نقوش برجسته فرشته، صلیب، ترنج، ستاره و گل هشت پر مزین گشته و در سطح ایوان برج، قبرهایی از بزرگان آیین دین مسیح دیده می شود و در دیوار ضلع شمالی این برج که قسمتی از دیوار جنوبی کلیسا نیز بشمار می‌آید، تصاویر بر جسته‌ای از مریم مقدس و عیسی مسیح نیز به چشم می خورد. در صحن این برج، تعدادی قبر وجود دارد که به گفته برخی به افراد سرشناس و بزرگ مسیحی تعلق دارد. همچنین گویا ناقوس برج برای مرمت بوسیله ایتالیایی‌ها برده شده اما بازگردانده نشده است.

این کلیسای باستانی و عظیم در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. همچنین به دلیل قدمت و سابقه تاریخی و مذهبی بنا و همینطور به دلیل معماری بی نظیر بنا در میراث جهانی یونسکو در سال 1386 به ثبت رسیده است.

در سال 1384 کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در طول بازسازی و مرمت کلیسا، بقایای استخوان حواریون و قدیسین مسیح را یافتند که بر اساس روایت های تاریخی در این کلیسا نگهداری شده است که این استخوان ها را در میان دو طاق کلیسا شناسایی کردند. علاوه بر بقایای استخوانی چند تکه تخته مربوط به جعبه‌های نگهداری این استخوان‌ها، چند تکه پارچه زرد و آجری، تکه‌های موم، گل اخرا و دانه‌های کندر نیز در این محوطه یافت شده است. اسقف اعظم و خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران با ارزشمند خواندن بقایای استخوانی یافت شده در این کلیسا از احتمال تعلق داشتن این بقایا به جسد حضرت یحیی خبر دادند.

کلیسای سنت استپانوس به دلیل داشتن ویژگی های بی نظیری همچون موقعیت جغرافیایی، معماری با شکوه و ارزش تاریخی و مذهبی که دارد می تواند با فراهم آوردن امکانات توریستی به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل گردد.

برای دسترسی به کلیسای سنت استپانوس می بایست به استان آذربایجان شرقی، 17 کیلومتری غربی جلفا، در نزدیکترین روستای دره شام و به محلی به نام قریه قزل سفر نمایید.

دیدگاه کاربران


sa_na.8.2
sa_na.8.2
چهارشنبه 27 اسفند 1399 ساعت 15:32

منظره کلیسا جای خیلی قشنگیه😍😍 من واقعا دلم برای جلفا تنگ شده.


na.8.2
na.8.2
یکشنبه 10 اسفند 1399 ساعت 14:06

جای خیلی قشنگیه😍😍 من اینجا رفتم تازه جلفا بودم اما واقعا دلم براش تنگ شده. ساختمان کلیسا شبیه ساختمان های فرانسه است خیلی زیباست.


mehditotti_10
mehditotti_10
چهارشنبه 08 بهمن 1399 ساعت 10:10

عالیه این کلیسا من رفته بودم جلفا یادش بخیر خیلی شهر قشنگیه به خصوص رود ارس💖💖
کلیسای سنت بسیار با شکوه و گیراست.


sepide
sepide
دوشنبه 01 دی 1399 ساعت 13:53

یکی از قشنگ ترین جاهایی که در سفر به آذربایجان شرقی داشتم همین کلیسای زیباست. اسم محلی که کلیسا در اون قرار داره قزل وانک هست.


sazarei1976
sazarei1976
شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 15:31

سلام من این کلیسا رو بارها دیدم تمام زاویه هاش برای عکاسی قشنگه.. نقش و نگارهای داخل کلیسا هم از کلیسای وانک اصفهان به نظرم قشنگتر هستش..جلفای عزیز بی نظیر و دوست داشتنیست.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار