اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

اصفهان - کاشان  
یکشنبه 04 تیر 1396

کشور عزیزمان ایران به علت منابع و موقعیت خاصی که دارد در طول تاریخ، همواره در معرض حمله و دست درازی بیگانگان قرار گرفته است. به همین دلیل از گذشته، مردمان این مرز و بوم در تلاش بوده اند تا تدابیری برای حفظ جان و مال خود اتخاذ نمایند. ساخت پناهگاه های زیر زمینی از جمله تدابیری بوده که در زمان های گذشته صورت می گرفته است. از جمله این پناهگاه ها می توان به شهر زیرزمینی نوش آباد اشاره کرد. 

شهر زیر زمینی نوش آباد بزرگترین نمونه معماری دست کن در جهان است که در شهرستان کاشان ساخته شده است. این بنای تاریخی در سه طبقه و در عمق چهار تا هجده متری زمین بنا نهاده شده است. تاریخ ساخت این شهر زیرزمینی به دوران ساسانی باز می گردد و در طول پانصد سال تکامل یافته است و در دوره های مختلف تاریخی از جمله دوران حکومت سلجوقیان، صفویان و حتی قاجاریان مورد استفاده بوده است. 

دنیای زیرزمینی که قصد داریم وارد آن شویم نمونه ای بی نظیر از یک ساختار نظامی و دفاعی در زیر شهر نوش آباد است که تا چندین سال گذشته از وجود این شهر زیرزمینی خبر نداشتیم تا روزی که این شهر در سال 1383 به صورت کاملا اتفاقی در زمان حفر چاه آب و در اثر سقوط یکی از مقنی ها در آن کشف شد و در سال 1385 در فهرست آثار میراث فرهنگی ایران به ثبت رسید.  

جالب است بدانید شهر زیرزمینی نوش آباد که بزرگترین معماری دست کن دنیا به شمار می آید توسط مقنی های ماهر ساخته شده است و این بنای عظیم نشان دهنده هوش و ذکاوت ایرانیان از زمان های گذشته می باشد.

این شهر به شهر زیرزمینی اویی نیز شهرت دارد. در لغت نامه دهخدا اوی لغتیست که در زبان محلی کاشانی ها به معنای آهای می باشد. علت شهرت این شهر زیرزمینی به اویی به دلیل ساختار تو در تو و تاریک این شهر است که برای یافتن یکدیگر با صدایی بلند کلمه اوی را فریاد می زدند. حکایت دیگری در رابطه با نام گذاری این شهر نقل شده است که مقنیان برای حفر این شهر زیرزمینی از ظرف هایی برای جابجایی خاک استفاده می کردند که دلو نام داشت و وقتی که مقنی دلو را از خاک پر می کرد اوی را فریاد می زد تا مسئول بالا کشیدن دلو متوجه شده و دلو را بالا بکشد.

تنها مسیر ورود به این دنیای زیرزمینی رمز آلود ورودی هایی با ارتفاع 120 سانتی متر می باشد که فقط یک نفر قادر است از آن عبور نماید با گذر از ورودی به بنایی تو در تو با راهروهای متعدد وارد می شوید که در بخش های اصلی ارتفاع به 180 سانت نیز می رسد. زمانیکه در شهر زیرزمینی در حال قدم زدن هستید اصلا صدایی از طبقه بالا که شهر است نمی شنوید. سیستم تهویه، راه های ورودی و خروجی و ... نشان دهنده هوش سازندگان آن در سال های دور می باشد.

این شهر عجیب مساحتی در حدود پانزده هزار متر مربع دارد که به دلیل ساختار پیچیده در طراحی آن، هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است اما تحقیقات در حال انجام می باشد.

یکی از چیزهای عجیبی که در ساخت این بنا وجود دارد سیستم تهویه آن است. ساختار U شکل این بنا موجب گردش هوا شده است به طوریکه اصلا احساس تنگی نفس به شما دست نمی دهد و همچنین سازندگان باهوش و ذکاوت آن، دیوارهای این شهر را در کنار جریان های آب قنات ساخته اند که موجب خنک شدن هوای درون شهر می گردد. همچنین در سراسر دیوارها در فاصله یک متری از یکدیگر چراغ های پیه سوزی نصب شده اند که موجب ایجاد روشنایی می گردند و قدمت این چراغ ها به 700 سال پیش می رسد.

برای دسترسی به شهر زیرزمینی نوش آباد و یا شهر زیرزمینی اویی می بایست به استان اصفهان، شهرستان کاشان، نوش آباد سفر کنید. نوش آباد در فاصله 14 کیلومتری از کاشان واقع شده است.

دیدگاه کاربران


نیلوفر
نیلوفر
شنبه 29 آبان 1400
این شهر در زمان حمله مغولان به ایران پناهگاه خوبی برای مردم محسوب میشده، این شهر در زمان های ساسانی، سلجوقی، صفوی و حتی قاجار به عنوان پناهگاه استفاده میشده و بیش از هزار و پانصد سال قدمت داره
محسن محبوبی
محسن محبوبی
یکشنبه 07 شهریور 1400
دو ورودی دارد و ورودی سوم هم در دست ساخت است و با خرید یک بلیت از هر دو ووردی میشه بازدید کرد و برای پیش از اسلام است .
Amirhosein Moghtadaee
Amirhosein Moghtadaee
شنبه 26 تیر 1400
ورودی 10 تومان است و راهنما داره پله ها بسیار زیادی دارد و جای پارک هم است.
z.amiri11
z.amiri11
یکشنبه 09 خرداد 1400
منم رفتم نوش آباد واقعا حیرت آور و جذابه. نام این شهر در گذشته اویی بوده و به صورت دستکند و با ابزار اولیه ساخته شده.
91_aliakbar_7091
91_aliakbar_7091
چهارشنبه 27 اسفند 1399
شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از قوی ترین و غنی ترین آثار تاریخی ایران است.
dorsa
dorsa
یکشنبه 10 اسفند 1399
شهر زیرزمینی نوش آباد، گنج پر رمز و راز کاشان هست. ورودیش خیلی پله داره و برای افراد مسن ممکن کمی سخت باشه.
jalali
jalali
چهارشنبه 08 بهمن 1399
از سوغاتی های شهر نوش آباد، نان محلی عباسعلی هست و از کوچه ها که رد میشید عرقیجات و گلاب هم عرضه میکنند.
ldish
ldish
دوشنبه 01 دی 1399
این شهر بزرگترین معماری دستکند جهان هست که از زمان ساسانی به جا مانده. به این شهر اویی هم میگن و جالب اینجاست که به صورت کاملا اتفاقی پیدا شده. داخل شهر نوش آباد امکانات کمی ضعیف هستش گردشگرهای زیادی به اینجا میان باید رسیدگی بیشتری صورت بگیره.
shanelscarf
shanelscarf
شنبه 17 خرداد 1399
گفته ها حاکی از این است که به احتمال زیاد این شهر برای حفاظت از مردم در زمان حمله مغولها ساخته شده و واقعا در زمان خودش پیشرفته بوده ایران و به خصوص اصفهان از این شهرهای زسر زمینی زیاد داشته که از بین رفتند.