اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سواد کوه  
چهارشنبه 31 خرداد 1396

پل شاهپور از جاذبه های دیدنی سوادکوه در استان مازندران می باشد. این پل در کناره مسیر شیرگاه به سمت علی آباد از توابع قائم شهر قرار دارد. 

پل شاهپور یک دهانه بزرگ میانی با طاقی جناغی شکل و یک دهانه کوچکتر و فرعی دارد. همچنین در قسمت بالایی پایه های پل نیز دهانه های کوچکتری بنا شده است. 

پایه های پل به صورتی ساخته شده اند که در جهت مخالف جریان آب هستند و به صورت مثلثی قرار دارند و سطح گذر پل از محل تیزی طاق بزرگ پل به سمت طرفین مسیری با شیبی ملایم طی می کند. 

در ساخت پل شاهپور و یا شاپور از مصالحی همچون سنگ و ملات ساروج استفاده شده است و احتمال می رود ساخت این بنا به دوره قاجار باز گردد.

یکی از جذابیت های دیدنی این پل رویش درختچه های انجیر از لا به لای آجرها و بتن های پل می باشد که در فصل برداشت انجیر زیبایی این پل را دو چندان می نماید. 

پل شاهپور بر روی رودخانه اوتجون در اراضی چای باغ ساخته شده است و در فاصله 50 متری جانب شرقی جاده شیرگاه به قائم شهر می باشد.

در تمام طول سال تماشای معماری این پل تاریخی که از رودخانه ی پر آب و خروشان اوتجون گذر می کند، زیباست اما بهترین فصل بازدید از آن در فصل های بهار و تابستان می باشد که گردشگران و مسافران با اقامت در کنار این رود می توانند لحظات خوشی را برای خود ایجاد نمایند.

برای دسترسی به پل شاهپور می بایست به استان مازندران، شهرستان سوادکوه سفر کنید و از این پل در فاصله 50 متری جاده شیرگاه به قائم شهر دیدن نمایید.

دیدگاه کاربران


سجاد صفری
سجاد صفری
یکشنبه 30 آبان 1400
پل شاپور در دوره ی صفویه ساخته شده که روی رودخانه ی اوتجون قرار گرفته، من پارسال رفتم ولی انقد مردم زیر پل زباله ریخته بودن جلوه ی پل گرفته شده بود
sheykh
sheykh
یکشنبه 07 شهریور 1400
در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا است این پل و در این فصل ها خیلی هم مسافر میاد اطراف این پل.
eskandari.h
eskandari.h
یکشنبه 27 تیر 1400
مربوط به دوره صفوی و پهلوی است و برای وصل شدن 2 روستا به هم و عبور مردم ساخته شده است.
r.bodaghlu
r.bodaghlu
یکشنبه 09 خرداد 1400
طبیعت کنار این پل بسیار زیباست اما وقتی میرید به جای لذت بردن از طبیعت با یک رودخونه نیمه خشک مواجه میشید و کلی زباله زیر پل.
soheyla_behboodi
soheyla_behboodi
شنبه 04 اردیبهشت 1400
پل شاپور یا شاهپور در جاده شیرگاه به قائم شهر ساخته شده به زمان صفویه برمیگرده 😍😍
shahriari
shahriari
دوشنبه 11 اسفند 1399
پل شاه پور روی رودخانه اوتجون چای باغ ساخته شده. ما آخر هفته رفتیم سوادکوه کنار پل خیلی خلوت بود.
shaar
shaar
چهارشنبه 08 بهمن 1399
من شنیدم این پل در دوره صفویه بازسازی شده و ساخت بنای اصلیش به زمان ساسانی برمیگرده.
hamid
hamid
دوشنبه 01 دی 1399
پل تاریخی سنگی شاهپور در سوادکوه در جاده قائم شهر واقع شده یه پلی به نام پل خانقاه هم در مراغه مشابه این پل هستش.
ahoura.javaheri
ahoura.javaheri
یکشنبه 18 خرداد 1399
درخت انجیرهایی که روی بدنه پل در آمده باید از بین بروند وگرنه باعث تخریب قسمتی از پل میشه...این پل تاریخی باید بازسازی بشه وضعیت جالبی نداره.