اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - تالش  
دوشنبه 29 خرداد 1396

جاده اسالم به خلخال یکی از رویایی ترین و زیباترین جاده های جنگلی ایران می باشد. این مسیر بهشتی یکی از مناطق بکر و دست نخورده ایران به شمار می رود. جاده اسالم به خلخال برای کسانی که با این منطقه آشنا نیستند نیز نامی آشنا است.

جاده اسالم به خلخال با داشتن طولی به اندازه 70 کیلومتر از شهر اسالم در استان گیلان شروع شده و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان ختم می شود.

به دلیل موقعیت قرارگیری جاده اسالم به خلخال در منطقه شمالی کشور و استان گیلان و اردبیل، در بیشتر فصول سال هوا در این جاده بارانی است و به سبب ارتفاع زیاد آن و به خصوص در بخش خلخال، دمای هوا حتی در تابستان سرد می باشد.

بخش‌های زیادی از این جاده را جنگل و درختان جنگلی تشکیل میدهد و برخی از رودخانه های شمالی کشور نیز در این مسیر در جریان هستند که تماشای آن‌ها لذت خاص خود را دارد. در بخش زیادی از جاده، رودخانه ای جریان دارد که با توقف در کنار آن گردشگران می توانند مدتی اتراق کنند و زیبایی آن را از دست ندهند. ناگفته نماند طبیعت اطراف این جاده، جایگاهی مناسب جهت چرای حیواناتی مانند گله های گوسفند و اسب می باشد که دیدن آنها به خصوص برای کودکان بسیار جالب است. حیوانات غیراهلی همچون گوزن، خرس، پلنگ و...نیز در حوالی جاده زیست می کنند و زیبایی این منطقه را دوچندان کرده اند.

گوشه گوشه این جاده افسونگر مملو از شگفتانه های طبیعت است که آفرینش بی نظیر خداوند را یادآور می شود. مناطقی سحر انگیز که هر کسی را وادار به توقف در این جاده می کند.

جاده اسالم به خلخال به جهت طبیعت بی نظیر و رویایی اش از منحصر به فردترین مسیرهای شمالی کشور می باشد. این جاده مملو از طبیعتی بهشتی است که هم آبشار، هم دشت و جنگل و دریاچه را در خود جای داده و همواره فضای آن مملو از مه و رطوبت است. رانندگی در این جاده دیدنی و زیبا با هوایی دلپذیر و مطبوع، حسی فوق العاده و تکرار نشدنی به انسان می دهد؛ گویی در جاده ای رویایی و خیال انگیز حرکت می کند. اگر مسیر شما از جاده بکر و زیبای اسالم به خلخال باشد، قطعا با دیدن این طبیعت فوق العاده هیچگاه خستگی راه را احساس نخواهید کرد و این جاده جزیی از سفر لذت بخش شما خواهد بود. در ابتدای جاده، هوا صاف و شفاف است اما با گذشت مدتی کوتاه، مه جاده پیش روی شما جلوه‌گری می کند و ممکن است کمی جلوتر، باران ببارد.

اسالم بخشی از شهرستان تالش با جمعیتی بیشتر از ده هزار نفر می باشد و در گذشته به عنوان مرکز شهرستان تالش شناخته می شد. اکنون اسالم با مرکز شهرستان تالش به نام هشتپر 5 کیلومتر فاصله دارد. خود تالش نیز از جاذبه‌های گردشگری بی شماری برخوردار است که از جمله آن می توان به جنگل گیسوم و بخش‌های تفریحی آن اشاره کرد. گردشگرانی که از خلخال به سمت اسالم حرکت می‌کنند، با کمی رانندگی، از جاده زیبای گیسوم و جنگل و ساحل آن نیز دیدن خواهند کرد.

شهرستان خلخال نیز از آب و هوای بسیار خنکی برخوردار می باشد و به دلیل نزدیکی به استان گیلان از مناظر طبیعی زیبایی برخوردار است. این شهرستان قدمتی بیش از 4000 سال دارد و از شمال به اردبیل، از جنوب به زنجان، از شرق به تالش و از غرب به میانه منتهی می شود. خلخال منطقه ای کوهستانی است و زمستان های بسیار سرد و طاقت فرسایی دارد، اما تابستان این شهر بسیار لذت بخش و مطبوع می باشد. از جمله جاذبه‌های این شهر می‌توان به تفریحگاه ازنو، روستای کزج، غار هفت خانه، پل تاریخی پردیس، غار یخگان، روستای برندق، حمام تاریخی نصر و پارک اللر باغی اشاره کرد. آبگرم گیوی در خلخال، از دیگر مناطق گردشگری این شهر است که برخلاف سایر آبگرم های ایران که بسیار پر جمعیتند، آرامش و خلوت خاصی دارد.

جاده اسالم به خلخال از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اگر از شهر اسالم در این مسیر راهی شوید، ابتدا با جاده‌ای پوشیده از درختان جنگلی مواجه خواهید شد که مسیر بسیار پیچ در پیچ و البته زیبایی دارد. با دور شدن از شهر اسالم و حدود یک ساعت رانندگی، منظره اطراف به دشت‌های سرسبز تغییر پیدا می‌کند و دامنه دید زیادی خواهید داشت.

به دلیل نزدیکی دریای خزر به جاده اسالم به خلخال، همیشه شاهد رطوبت و مه رویایی و زیبایی در جاده خواهیم بود و البته همین موضوع نیز جلوه بسیار زیبایی به آن بخشیده است. در این میان روستا‌هایی مانند لاکه تاشون و ناو و مناطق عشایرنشینی وجود دارند که در نوع خود از مناظر تماشایی این جاده به حساب می آیند و ساکنان آنها، بسیار گشاده رو و مهمان نواز می باشند. در این روستاها می توانید از محصولات محلی ارگانیک استفاده کنید و با اهالی خونگرم و مهمان‌نواز آن ها هم صحبت شوید.

یکی دیگر از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه کوهنوردی می باشد. طبیعت دوستان و کوهنوردان مسیر خلخال در ارتفاع 2100 متری را به وسیله جاده مالرو قدیمی تا اسالم در ارتفاع 330 متری می پیمایند. این برنامه معمولا در فصل بهار و تابستان و حتی تا اوایل پاییز انجام می شود و همواره افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. فعالیت های دیگری هم چون دوچرخه سواری، جنگل نوردی، پیک نیک، عکاسی و فرصت خرید محصولات سنتی و هم نشینی با مردم محلی از لذت های دست نیافتنی این جاده می باشد. در مسیر نیز دریاچه نئور وجود دارد که گذراندن ساعاتی لذت بخش در کنار طبیعت زیبای این دریاچه خالی از لطف نیست.

ماه‌های اردیبهشت و خرداد از زیباترین زمان های سفر به جاده اسالم به خلخال هستند. در این موقع از سال، گل‌های شقایق زیبایی می‌رویند که مناظر بی بدیلی را خلق می کنند و این زیبایی با حضور مه دو چندان می‌شود. اگر قصد اقامت در دل طبیعتی بکر و زیبا را دارید، کلبه های چوبی در این منطقه تعبیه شده اند که نیاز مسافران و گردشگران را فراهم می سازد.

مسیر دسترسی به جاده اسالم به خلخال از تهران

اگر می‌خواهید که ابتدای حضورتان در این مسیر از اسالم باشد، در این صورت باید به ترتیب قزوین، رشت و پلیس راه سراوان را پشت سر بگذارید و از پل دو برگردان فومن به رضوان‌شهر و چوکار بروید تا به اسالم برسید.

 

دیدگاه کاربران


احمد
احمد
دوشنبه 01 آذر 1400
جاده ای که دو استان گیلان و اردبیل و بهم وصل میکنه و رویایی ترین جاده ی جنگلی دنیا شناخته شده، این جاده در همه ی فصل های سال مخصوصا پاییز زیبا و جذابه
davod_ebrahimi57
davod_ebrahimi57
دوشنبه 28 تیر 1400
اسمش جاده اسالم به خلخاله و خیلی ها اشتباه میکنند که برای اردبیل است نه گیلان ولی خلخال مربوط به استان اردبیل و اسالم به استان گیلان است.
reza_taheri_namin
reza_taheri_namin
دوشنبه 10 خرداد 1400
بهترین مسیر در روزهای غیر تعطیل و وقت هایی که وقت آزاد دارید و ترجیح میدید که سفرتون با تماشای طبیعت زیبای شمال و استان گیلان همراه باشه از تهران حرکت کنید و به اتوبان قزوین وارد بشید و پیش از رسیدن به قزوین از اتوبان خارج و به اتوبان رشت وارد بشید و دوباره قبل از رسیدن به رشت به جاده فومن وارد بشید و بعد از عبور از فومن جاده را 80 کیلومتر در حاشیه دریا به سمت آستارا برید تا به اسالم برسید و اما اگر روزهای تعطیل را برای سفر انتخاب کردید بهتره از اتوبان زنجان به تبریز استفاده کنید. پس از عبور از زنجان و 400 کیلومتر مسافت در اتوبان، تقریبا 80 کیلومتر بعد از زنجان و 200 کیلومتر مانده به تبریز تابلوی اردبیل نمایان میشود و در اینجا از سمت راست خارج بشید و به جاده سرچم به اردبیل وارد بشید و بعد از طی تقریبا 100 کیلومتر مسیر و گذر از گردنه سرچم تابلوی خلخال نمایان میشود و دوباره از سمت راست از جاده خارج بشید و بعد از 30 دقیقه راه به طرف خلخال و به جاده خلخال به اسالم میرسید.
amirr_ae
amirr_ae
شنبه 04 اردیبهشت 1400
بهشت اینجاست جاده خلخال😍 اما زمستان خیلی سرد میشه و واقعا طاقت فرساتر از این منطقه نداریم به نظر من.
omidm1919
omidm1919
دوشنبه 11 اسفند 1399
جاده اسالم به خلخال...زنده باد گیلان😍 دیدن تصاویرش هوش از سر آدم میبره👏 چه برسه که توی دل جاده رانندگی کنی..درستش جاده اسالم به الماس هست نه خلخال!
alihessami60
alihessami60
شنبه 11 بهمن 1399
من از این جاده عبور کردم. واقعا محشر و رویایی بود اما کیفیت جاده اش نامطلوب بود و تردد رو کمی مشکل میکرد.
alihess
alihess
سه شنبه 02 دی 1399
من از این جاده عبور کردم. کیفیت جاده کمی نامطلوب بود اما مناظر واقعا رویایی و دوست داشتنی بود. این جاده الان از جاده های مهم کشور محسوب میشه و باید از لحاظ ساختار ایده آل باشه.
hasan.73.kh
hasan.73.kh
یکشنبه 25 آبان 1399
من اینجا رفتم نزدیک جاده اسالم به خلخال اقامتگاه زیاد دیدیم ولی اونجا اقامت نداشتیم فقط از زیبایی های مسیر لذت بردیم و تا میتونستیم خوردیم..😊
porabdolmorteza
porabdolmorteza
چهارشنبه 07 آبان 1399
ما بیست کیلومتر از این منطقه فاصله داریم. خیلی زیباست. از دشت های گل گرفته تا حضور حیوانات اهلی 🐎 و خوراکی های بسیار خوش مزه محلی.
amd_h1362
amd_h1362
یکشنبه 13 مهر 1399
محشر و بی نظیر 😍 بی شک یکی از بهترین و با صفا ترین جاده های کشور محسوب میشه. آبشار دریا بن هم در این جاده قرار گرفته که زیبایی هاش رو تکمیل میکنه.
babayi_elham
babayi_elham
دوشنبه 20 مرداد 1399
دعوت میکنم از همگی که در مهر ماه از اینجا دیدن کنید و لذت ببرید 😍😍😍 یه سری کلبه هایی اجاره میدن با امکانات متوسط که میتونین یه تجربه عالی رو تجربه کنید.
راحله3211
راحله3211
دوشنبه 30 تیر 1399
رانندگی در این مسیر خسته‌کننده نیست و تجربه‌ای فوق‌العاده را برایتان رقم می‌زند😍😍. از شگفت انگیز ترین های ایران..
لیلی
لیلی
چهارشنبه 11 تیر 1399
من این مسیر رو پیاده و از وسط جنگل آمدم ..محشره بهترین جاده دنیاست.
هانی_ام3796
هانی_ام3796
یکشنبه 01 تیر 1399
الان هوا عالیه، جاده از اسالم تا خلخال بهشت برین، اول بافت جنگلی و کم کم به ییلاقات اسالم میرسید، راه به راه آلاچیق و استراحتگاه هست و کباب و آش دوغ وباقالی. کباب چنجه های ییلاق بهتر از جنگلاست. ساحل گیسوم هم نزدیک اسالم قرار داره و برای شنا عالیه. هر کی نره ضرر کرده. عین بهشته..
mahdie
mahdie
دوشنبه 26 خرداد 1399
من رفتم به نظر من بهشت ایرانه از بس که زیباست:) ما جاده رو گذروندیم و رفتیم توی مهمانسرای جهانگردی خلخال موندیم. اما توی خود جنگل هم کلبه اجاره میدن ولی خیلی امکانات نداره کلبه هاش. هواش هم که عالیه. غذای خلخال هم خیلی خوبه.
rozitat1370
rozitat1370
پنج شنبه 22 خرداد 1399
جاده اسالم به خلخال مسیر بهشت است 😍😍😍 زمانیکه مسیرش خلوت هستش خیلی رویایی میشه واقعا فوق العاده است، بهترین و معکره ترین جاده ایران و شمال ایران همینجاست..استان گیلان و اردبیل خیلی خوش به حالشون شده با این جاده هزار رنگ.
bpgwsh
bpgwsh
یکشنبه 18 خرداد 1399
من دو سال از این جاده رفت و آمد میکردم در تمام فصلها زیباست فقط در زمستان بخاطر برف سنگین سعی شود نروید ، در فصل پاییز محشره ، کباب گوسفندی اش ترو تازه بسیار خوشمزه هست فصلهایی چون اردیبهشت و خرداد عالیه ماست گوسفندی پنیر و سر شیر عسلش خوبه است ، جاده پونل به خلخال هم بسیار زیباست بالای 100بار رفت و آمد میکردم بخاطر شرایط کاریم به خلخال.