اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - اشتهارد  
سه شنبه 23 خرداد 1396

کویر اشتهارد یا قشلاق حسین خانی یا کویر قارپوزآباد در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهرشهر کرج در استان البرز واقع شده است. طول کویر شصت کیلومتر و عرض آن در حدود بیست کیلومتر می باشد.

در قسمت میانی کویر دق زیبایی قرار دارد و در حاشیه دق ارتفاعات و گنبدهای نمکی ویژه ای که از رنگهای متنوعی تشکیل شده اند، وجود دارد. مناظر کویر از فراز این ارتفاعات بسیار زیبا و خیره کننده است.

نزدیکی کویر اشتهارد به تهران موجب شده که این منطقه به یک منطقه گردشگری بیابانی تبدیل شود. پوشش گیاهی منطقه در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در هسته کویر فاقد پوشش گیاهی است. در بخش جنوبی این کویر روخانه شور (ابهررود) یا به نقل از اهالی این منطقه، رودخانه شورکات از سمت غرب به شرق این کویر در جریان است. حاشیه این رود به شدت باتلاقی است واگر با خودرو از این مسیر تردد می کنید باید مراقب باشید.

این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخری می‌باشد و در بعضی فصول پرنده هایی چون سلیم طوقی، پرستو، اگرت سفید و عقاب استپی در این ناحیه زندگی می کنند.

در این منطقه در واقع بر اثر فرسایش رود در ارتفاعات حلقه دره که در قسمت شمالی اشتهارد قرار دارد باتلاق نمکزار به این قسمت زهکشی می شود و از آن به بعد رود شور یک مسیر غربی – شرقی را طی کرده و در زمین نفوذ می کند و زمینه ایجاد کویر اشتهارد را موجب میشود. این رود نهایتا به حوضه آبریز دریاچه مسیله قم می ریزد. علت نامگذاری منطقه به قارپوزآباد همجواری آن با روستای قارپوزآباد در شمال آن است. قارپوز در زبان آذری به معنای هندوانه است.

در نزدیکی این روستا آثار قلعه ای به چشم می خورد که پلنگ آباد نام دارد. بنای قلعه متعلق به دوره صفوی و قاجاریه می باشد. همچنین وجود یک تپه باستانی متعلق به دوره تاریخی و اسلامی نیز یکی دیگر از آثار تاریخی بجا مانده در منطقه به شمار می آید.

مسیر دسترسی به کویر اشتهارد:

برای دسترسی به کویر اشتهارد باید از جاده جدید نظرآباد کرج به اشتهارد که از میانه این کویر میگذرد استفاده کنید.

دیدگاه کاربران


زهره
زهره
چهارشنبه 03 آذر 1400
خیلی جالبه که شمال استان پر از چشمه و سرسبزیه بعد جنوبش کویره، هر وقت خواستید کوه های رنگین کمانی اشتهارد و ببینید حتما از یه راهنمای محلی مشورت بگیرید
سهراب
سهراب
شنبه 02 مرداد 1400
در نقطه مرکزی این کویر گنبدهای نمکی قشنگی است که به تپه‌های رنگی اشتهارد معروف است. این تپه‌ها با رنگ های خاصی که دارند زیبایی منحصر به فردی به منطقه داده اند به این خاک های رنگی مارن میگویند و حاصلخیز نیست و رشد گیاه در آن امکان پذیر نیست و مواد معدنی متنوعی مانند مس، نمک، منگنز و روی در این خاک های رنگی وجود دارد.
sahar_ashtiyanii
sahar_ashtiyanii
سه شنبه 11 خرداد 1400
کویر اشتهارد مریخ زمین! بعضی قسمت هاش شبیه کوه های رنگی زنجان هست واقعا جاذبه حیرت آور و شگفت انگیزی نزدیک ماست و ازش بی خبریم!
chenez.r
chenez.r
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
از نظر من مریخ زمین کویر اشتهارد هستش. اینجا بسیار زیبا و جذابه و تور گردشگری هم برای علاقه‌‎مندان داره 🙏🙏🌷
vahid.shabani61
vahid.shabani61
سه شنبه 12 اسفند 1399
استان البرز اصلا کویر نداره و این منطقه یک دشت نیمه بیابانی محسوب میشه و اسمش هم حلقه دره هست که جزو پلنگ آباد به شمار میره.
fahimekarbasi
fahimekarbasi
دوشنبه 13 بهمن 1399
کویر زیبای اشتهارد در جنوب کرج واقع شده من رفتم شبیه کوههای نزدیک تبریز هستند که در همجواری روستای دادلو قرار دارند.
tabiat
tabiat
پنج شنبه 04 دی 1399
اشتهارد برای زندگی اصلا خوب نیست یه عالمه مردم غیر بومی داره اما طبیعتش خیلی قشنگه اطرافش بسیار عالی است. کویر اشتهارد هم در بین کویرهایی که من دیدم خیلی خوب بود.
mustseenazarabad
mustseenazarabad
دوشنبه 19 خرداد 1399
دوازده کیلومتر به سمت اشتهارد تا رودخانه شور و غار نمکی که مربوط به نظرآباد است و کویر اشتهارد با کوه های رنگین کمانی و خانه های دست کند در اشتهارد همه از دیدنی های اشتهارد و مناطق اطرافش است.