اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

البرز - اشتهارد  
سه شنبه 23 خرداد 1396

کویر اشتهارد یا قشلاق حسین خانی یا کویر قارپوزآباد در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهرشهر کرج در استان البرز واقع شده است. طول کویر شصت کیلومتر و عرض آن در حدود بیست کیلومتر می باشد.

در قسمت میانی کویر دق زیبایی قرار دارد و در حاشیه دق ارتفاعات و گنبدهای نمکی ویژه ای که از رنگهای متنوعی تشکیل شده اند، وجود دارد. مناظر کویر از فراز این ارتفاعات بسیار زیبا و خیره کننده است.

نزدیکی کویر اشتهارد به تهران موجب شده که این منطقه به یک منطقه گردشگری بیابانی تبدیل شود. پوشش گیاهی منطقه در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در هسته کویر فاقد پوشش گیاهی است. در بخش جنوبی این کویر روخانه شور (ابهررود) یا به نقل از اهالی این منطقه، رودخانه شورکات از سمت غرب به شرق این کویر در جریان است. حاشیه این رود به شدت باتلاقی است واگر با خودرو از این مسیر تردد می کنید باید مراقب باشید.

این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخری می‌باشد و در بعضی فصول پرنده هایی چون سلیم طوقی، پرستو، اگرت سفید و عقاب استپی در این ناحیه زندگی می کنند.

در این منطقه در واقع بر اثر فرسایش رود در ارتفاعات حلقه دره که در قسمت شمالی اشتهارد قرار دارد باتلاق نمکزار به این قسمت زهکشی می شود و از آن به بعد رود شور یک مسیر غربی – شرقی را طی کرده و در زمین نفوذ می کند و زمینه ایجاد کویر اشتهارد را موجب میشود. این رود نهایتا به حوضه آبریز دریاچه مسیله قم می ریزد. علت نامگذاری منطقه به قارپوزآباد همجواری آن با روستای قارپوزآباد در شمال آن است. قارپوز در زبان آذری به معنای هندوانه است.

در نزدیکی این روستا آثار قلعه ای به چشم می خورد که پلنگ آباد نام دارد. بنای قلعه متعلق به دوره صفوی و قاجاریه می باشد. همچنین وجود یک تپه باستانی متعلق به دوره تاریخی و اسلامی نیز یکی دیگر از آثار تاریخی بجا مانده در منطقه به شمار می آید.

مسیر دسترسی به کویر اشتهارد:

برای دسترسی به کویر اشتهارد باید از جاده جدید نظرآباد کرج به اشتهارد که از میانه این کویر میگذرد استفاده کنید.

دیدگاه کاربران


vahid.shabani61
vahid.shabani61
سه شنبه 12 اسفند 1399 ساعت 15:45

استان البرز اصلا کویر نداره و این منطقه یک دشت نیمه بیابانی محسوب میشه و اسمش هم حلقه دره هست که جزو پلنگ آباد به شمار میره.


fahimekarbasi
fahimekarbasi
دوشنبه 13 بهمن 1399 ساعت 10:58

کویر زیبای اشتهارد در جنوب کرج واقع شده من رفتم شبیه کوههای نزدیک تبریز هستند که در همجواری روستای دادلو قرار دارند.


tabiat
tabiat
پنجشنبه 04 دی 1399 ساعت 11:29

اشتهارد برای زندگی اصلا خوب نیست یه عالمه مردم غیر بومی داره اما طبیعتش خیلی قشنگه اطرافش بسیار عالی است. کویر اشتهارد هم در بین کویرهایی که من دیدم خیلی خوب بود.


mustseenazarabad
mustseenazarabad
دوشنبه 19 خرداد 1399 ساعت 14:10

دوازده کیلومتر به سمت اشتهارد تا رودخانه شور و غار نمکی که مربوط به نظرآباد است و کویر اشتهارد با کوه های رنگین کمانی و خانه های دست کند در اشتهارد همه از دیدنی های اشتهارد و مناطق اطرافش است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار